Аталанта разпъна Ливърпул в мач от Лига Европа на Анфийлд
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-04-11 | 00:18:18

Аталанта изуми Анфийлд, когато Джанлука Скамака отбеляза два гола при победа с 3-0 в четвъртък, за да напусне Ливърпул с планина, която трябва да изкачи, за да стигне до полуфиналите на Лига Европа.

Марио Пашалич добави трети седем минути след края, за да обрече Ливърпул на първа домакинска загуба във всички състезания от 14 месеца.

Червените бяха фаворити за прекратяване на ерата на Юрген Клоп, като попълниха набора от трофеи на германеца, спечелени като Мениджърът на Ливърпул в последния си мач начело във финала в Дъблин.

С Ливърпул, вкаран в напрегната тройна битка за титлата във Висшата лига заедно с Арсенал и Манчестър Сити, Клоп показа, че това остава негов приоритет, като направи шест промени в отбор, които бяха държани 2-2 от Манчестър Юнайтед в неделя.

Мохамед Салах беше един от тези, които останаха на пейката, но той не успя да вдъхнови отговор, въпреки че беше тласнат в действие точно в началото на второто полувреме след слабо представяне първите 45 минути от домакините.

Аталанта спечели само два от предишните си девет мача във всички състезания.

Но отборът, който е шести в Серия А, беше заплаха от първия съдийски сигнал.

Пашалич пропусна великолепен шанс да открие резултата само след три минути, когато стреля в лицето на Каоимхин Келехер, докато ирландският национал се разпръсна.

Харви Елиът удари напречната греда, а Дарвин Нунес прониза гол, но тези обещаващи атаки на Ливърпул бяха малко и далеч между тях.

Скамака не успя да блесне по време на своя един сезон във Висшата лига с Уест Хем, но сега той отбеляза три пъти в Англия за клуб и страната този сезон.

Аталанта направи пробив в 38-ата минута, когато Италианският национал стреля ниско през хватката на Келехер след центриране на Давиде Запакоста.

Теун Купмайнерс трябваше да направи 2-0 преди почивката, когато не успя да победи Келехер един на един.

Клоп реагира на полувремето като Салах , Доминик Собошлай и Анди Робъртсън бяха изпратени в спасителна мисия.

Въпреки това, дори промените не успяха да съберат отговор от изтощената страна в 50-ия им мач за сезона.

На Scamacca беше предложен акър пространство за да вкара центрирането на Charles De Ketelaere на час.

Луис Диас и Диого Жота бяха представени от Клоп, но Ливърпул продължи да създава малко въпреки изобилието си от атакуващ талант на терена и се остави отворен за контраатака.

Аталанта се възползва напълно, за да се доближи до едва втория си европейски финал.

Скамака се превърна в доставчик за третия, след като Собошлай подари топката в собствената си половина.

Първият опит на Едерсон беше спасен от Келехер , но Пашалич вкара рикошета за радост на пътуващите фенове.

Ливърпул има история на вълнуващи завръщания в европейското състезание, най-вече от загуба с 3-0 на полувремето във финала на Шампионската лига през 2005 г. срещу Милан .

Но те ще се нуждаят от ответна битка от такъв мащаб, за да поддържат жива мечтата да изпратят Клоп с европейски трофей.