Барса удържа Наполи за победа с 3-1, влиза в четвъртфиналите на Шампионската лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-03-12 | 00:54:36

Барселона оцеля след нервно второ полувреме, за да победи Наполи с 3-1 във вторник и да стигне до четвъртфиналите на Шампионската лига с общ резултат 4-2.

Отборът на Шави Ернандес излетя от блоковете с голове на Фермин Лопес и Жоао Кансело, но след като Амир Рахмани върна един назад, каталунците започнаха да се потят.

Италианският шампион Наполи, който спаси равенството 1-1 в първи мач от осминафиналите, най-накрая бяха победени, когато Роберт Левандовски помете отблизо.

Това е първият път, когато петкратните победители Барселона достигат до последните осмина на надпреварата от 2020 г. насам и го направиха без трио от контузените халфове Педри, Гави и Френки де Йонг.

„Беше невероятна вечер, (изминаха) четири години, без да стигнем там, където ни е мястото, където клубът заслужава да бъде“, каза Серхи Роберто пред Movistar.

„Феновете подкрепиха за нас -- те са много важни."

Шави каза, че напуска в края на сезона през януари и отборът му записа серия от девет мача без загуба след това решение.

Тийнейджърските звезди Ламине Ямал и Пау Кубарси беше ключова в тази серия и двамата се отличиха срещу Наполи в една вечер, която предложи известно облекчение на Барселона на фона на мрачния сезон.

Централния защитник Кубарси, на 17 години, надделя над нападателя на Наполи Виктор Осимен.

"Той е невероятен, той беше най-добрият играч в играта," добави Серхи Роберто.

"Той не спира да ни изненадва, в последните 16 и играейки по този начин, той е играч, който може да бъде тук цял живот."

Шави поиска от феновете да превърнат временния си дом на Олимпийския стадион на градския хълм Монжуик в тенджера под налягане и те надлежно се подчиниха. Над 50 000 зрители отбелязаха най-голямата посещаемост на клуба този сезон.

Наполи на Франческо Калсона изчезна, когато испанският шампион излезе от блоковете летящ.

Бърз старт

Електрическото 16-годишно крило Ямал направи силни нахлувания отдясно и преобръщане в началните етапи.

Най-добрите шансове бяха на Лопес и 20-годишният играч откри резултата с третия си опит след 15 минути.

Кансело подаде на Рафиня, който отсече топката обратно в зоната за Лопес, който се прибра.

Въпреки че може да му липсва метрономичната прецизност на Педри, халфът осигурява удар и ненаситно желание да стреля.

Две минути по-късно каталунците удвоиха преднината си срещу шокираните гости, като Ямал започна движението, като се освободи в собствената си половина при контраатака.

Кралното крило игра в Рафиня и въпреки че бразилецът удари гредата, Кансело се втурна, за да хвърли отскоката.

Наполи се бори се завърнаха, когато Матео Политано се измъкна отдясно, а Роналд Араухо го пусна отстрани.

Италианското крило центрира за Рахмани, който вкара чисто, за да върне Наполи обратно в равенството.

Наполи беше почти равен миг по-късно но вратарят на Барселона Марк-Андре тер Стеген направи страхотно спасяване, като преобърна удара с глава на Джовани ди Лоренцо.

Италианците започнаха силно второто полувреме, като Барселона беше принудена да се върне в собствената си половина, безцелно изчиствайки топката.

Шави взе действие, като вкара Серхи Роберто и Ориол Ромеу вместо Лопес и Андреас Кристенсен, целяйки да освежи халфовата линия и да даде нов импулс на отбора си.

Рафиня и Левандовски направиха спасявания на Алекс Мерет, преди Ямал да удари отблизо, но той беше в засада .

Датското крило Йеспер Линдстрьом вкара минимален удар за Наполи, преди Левандовски да реши равенството, след като Илкай Гюндоган и Серхи Роберто се комбинираха, за да го оформят.

Неспокойствието през второто полувреме показа, че Барселона е далеч от предишната си слава, но в динамиката Ямал, Рафиня и Кансело притежават качеството в бъдеще да създават проблеми на всеки бъдещ съперник на четвъртфиналите.