Добре ли е НЯКОГА да напуснете екипа си и да си тръгнете по-рано? Небесният дрон на срама улавя бързото бягство на привържениците на Уест Хям - но дали „истинските“ фенове остават до горчивия край?
Снимка: dailymail.co.uk
Daily Mail | 2024-02-12 | 22:51:50

Когато плащате за футболен билет, вие не подписвате договор, който предвижда, че трябва да останете на мястото си до последния съдийски сигнал. Логичният аргумент е, че след като сте платили парите си, за някои те ще бъдат стотици лири, можете да правите каквото искате. Ако искате да преодолеете трафика, уверете се, че сте се прибрали с последния си влак или просто ви е писнало от това, което гледате - никой не ви кара да оставате насила.

И все пак футболните фенове нагоре и надолу в страната водят един и същ вътрешен диалог, претегляйки се „Да остана ли или да си отида?“ Техният отбор губи с 4-0. Връщане назад няма. Логично е да тръгнете рано. Но феновете се карат с чувство за вина. Те не изоставят само играчи.

Кадри на Sky Sports заснеха фенове на Уест Хям, напускащи мача си срещу Арсенал преди полувремето

Там бяха празни места, разпръснати около стадиона в Лондон по време на победата на Уест Хям с 6-0 от Артилеристите

След мрачното представяне през първото полувреме, много привърженици на Уест Хем се отправиха към изходите

Вашият браузър не поддържа iframes.

След поражението с 1:2 от Кристъл Палас през 2015 г., мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп каза, че се чувства „доста сам“, след като много от неговите привърженици напуснаха Анфийлд в 82-ата минута.

"Ние решаваме кога ще свърши", каза тогава Клоп. „Между 82 и 94 [минути] можете да направите осем гола, ако желаете.“ Феновете на Ливърпул бяха по-малко склонни да напуснат през следващите години.

Трябва само да погледнете победата им с 4-3 над Фулъм по-рано този сезон, за да видите, че Клоп имаше смисъл. Неговият отбор губеше с 3-2 с три минути оставащо нормално време преди два драматични късни гола.

Ранното напускане на мач носи елемент на риск, тъй като вие може да пропусне запомнящо се завръщане - просто попитайте феновете на Нюкасъл, които напуснаха, когато изоставаха с Арсенал с 4-0 на полувремето през 2011 г., само за да може отборът им да вкара четири гола през второто полувреме.

"Чувствах се по-зле на пълното време, отколкото на полувремето", каза тогава фенът на Нюкасъл Майк Харисън, след като призна, че е напуснал на почивката. — Срамувам се от себе си. Никога повече няма да се съмнявам в духа на Toon.“

Съществува схващане, че имате право да се наслаждавате на добрите времена само ако издържите на лошите.

Може би зависи от това колко лошо е представянето. В случая с Уест Хям в неделя, феновете биха имали право да смятат, че е имало липса на усилия. Това е, което най-много наранява привържениците. Ако играчите искат феновете да останат до края, те трябва да продължат да играят до последния съдийски сигнал.

Джеймс Джоунс, съдомакин на We Are West Ham подкаст, каза Mail Sport. „Феновете не очакваха да победят Арсенал, но очаквахме отборът да се състезава.

„Лоялността на феновете се проявява в момента, в който се разделят с трудностите си спечелени пари за билет, а не времето, когато решат да напуснат мача. Лоялността е двупосочна улица. Феновете си плащат парите и очакват в замяна усилия, желание и лоялност. Феновете на Уест Хям не получиха нищо в замяна на парите си, освен неудобството да загубят лондонско дерби по такъв унизителен начин.“

Може би зависи от това какво време да се насочите към изхода. По-приемливо ли е да напуснете в 80-ата минута, отколкото в 45-ата? „Не се наричайте истински привърженик на клуб, ако напускате мач на полувремето“, каза Крис Сътън в нашия подкаст Всичко започва.

'Ако сте футболен привърженик, вие подкрепяте отбора си през цялото време, нали? Какво каза Джок Стайн? Футболът е нищо без фенове. Покажете благодарност на играчите в края на играта.'

Какво ще кажете за това колко дълго е пътуването ви до дома? Едночасовото пътуване приемлива причина ли е за спасяване, или трябва да са два?

„Не обвинявам никого, че е тръгнал по-рано, “, каза Харви Уетстоун, който напусна в 80-ата минута.

Някои привърженици на Нюкасъл признаха, че са напуснали, когато отборът им изоставаше с 4-0 от Арсенал през 2011 г. Свраките се пребориха, за да си осигурят 4-4 равенство

'Не мисля, че хората вземат предвид колко трудно е да се върнеш в Стратфорд след мач и често има проблеми с тренира в неделя.“

Но за всеки привърженик, който планира да напусне на полувремето в бъдеще, историята на фена на Ливърпул и драматурга Ники Алт доказва стойността на изпъкване - дори и да не сте го искали.

С загубата на Ливърпул с 3-0 на финала на Шампионската лига през 2005 г. в Истанбул, Алт се опита да направи път към изхода.

'Опитах се да се измъкна от земята, но едър турски стюард ме бутна обратно.