Ерлинг Хааланд изведе Ман Сити начело, тъй като съперниците за титлата изпратиха съобщение - 5 точки за разговори
The Mirror | 2024-02-10 | 16:45:22

Манчестър Сити вече е начело в таблицата на Висшата лига, след като Ерлинг Хааланд бе на върха през второто полувреме, което означаваше, че действащите шампиони победиха Евертън с 2-0.

Хората на Пеп Гуардиола не са изпитали вкуса на поражение на собствения си терен в 32 мача, серия, обхващаща 15 месеца, така че шансовете за разстройство на Евертън винаги са били малки. Шон Дайч не успя да гледа от техническата си зона, след като изтърпя наказание от един мач от тъчлинията, което беше неговият мач 300 като мениджър.

Първите размени на равенството видяха много притежание на Сити, но Евертън имаше някои положителни моменти, докато се опитваше да нарани своите домакини при контраатака. Първото полувреме дойде и си отиде с много малко за отбелязване, като Джереми Доку беше единственият играч за домакините, който наистина заплашваше да надделее над защитната линия на Toffees.

До момента на съдебния сигнал за полувремето беше взривен, Гуардиола направи разочарована фигура. Джордан Пикфорд не беше длъжен да направи нито едно спасяване в началните 45 минути, тъй като Сити не успя да вкара точен удар през първото полувреме за първи път от август 2022 г.

Една чиста мрежа в последните 12 на Сити, влизаща в равенството, означаваше, че Гуардиола щеше да се тревожи, колкото повече мачът продължаваше без гол за неговия отбор, но с 20 минути преди края Хааланд се засили, за да бъде спасителят.

Гръмотевичният му удар с десния крак от близко разстояние беше достатъчен, за да разбие сърцата на Евертън след енергично представяне като гост. Скоро след това той имаше още един, този път с лявата страна, когато Хааланд вкара 50-ия си гол във Висшата лига в 50 мача във Висшата лига.

Карамелките се бориха неуморно, за да гарантират, че ще напуснат Етихад с какво да покажат за себе си, но в крайна сметка брилянтността на Сити каза. Mirror Football анализира пет от основните теми на разговора.

Кой друг освен Хааланд?

Той почти не беше замесен. Халанд не бе притеснявал защитната линия на Евертън през по-голямата част от следобеда, но досега всеки защитник във Висшата лига знае, че се нуждае само от половин шанс, за да се запише за гол.

Точно когато напрежението започна да нараства вътре в Etihad техният сензационен номер 9 беше на разположение, за да облекчи част от това напрежение и да изстреля Сити на първо място. Това беше вид удар, от който бившата звезда на Борусия Дортмунд направи кариера.

Евертън не успя да изчисти линиите си след корнер на Сити и докато топката се хвърли на пътя на Хааланд, имаше ще зависи само от резултата.

Водещият стрелец в лигата и носител на златната обувка от миналия сезон вкара първия си гол от ноември насам, нанасяйки яростен удар извън отчаяното гмуркане на Пикфорд, който нямаше шанс. Той обаче не беше свършил там.

Малко след това нападателят на Сити превъзмогна Джарад Брантуейт, преди да запази самообладание и да удари удара си покрай връхлитащия Пикфорд, за да постави резултата извън всякакво съмнение.

Акциите на Доку се покачват

Джеръми Доку беше постоянен трън в очите на десния бек на Евертън Бен Годри, с редица звездни щрихи, които оставиха защитника на карамелите объркани, докато звездата на Сити спринтираше далеч от прекия си опонент.

Много се коментира кой Гуардиола ще избере да играе в лявата част на атаката си, като се има предвид, че през повечето време, когато Доку започва, това обикновено означава, че Джак Грийлиш, струващ £100 милиона, е на пейката. Такъв беше случаят в този случай, но невероятната скорост и ловкият контрол на белгиеца бяха това, което лекарят нареди да разбие издръжливата защита на Евертън.

Колективното ахване на вълнение всеки път, когато Доку вдигаше топката, се чуваше и оправдано, особено по време на първото полувреме, когато изглеждаше, че крилото е единственият, който щеше да отключи ключалката на Евертън.

Непокорната защита на Евертън напразно

Рядко някой отбор прави дойде в дома на действащите шампиони и ги ограничи до толкова малко шансове, но Евертън успя да намали влиянието на някои от най-големите звезди на Сити за по-дълго, отколкото Гуардиола би се чувствал удобно.

Победителят в златната обувка от миналия сезон Хааланд беше оставен да се храни с остатъци за по-голямата част от равенството, докато героят с хеттрик от понеделник вечерта Фил Фодън също се бореше да пресъздаде вида представяне, което нарани толкова зле Брентфорд последния път .

Евертън успя да ограничи Сити до нула удари към вратата в рамките на първите 60 минути на надпреварата – нещо, което никоя страна не е правила от началото на миналия сезон. Въпреки това, в крайна сметка умението на Хааланд да си каже думата и сведе карамелите до зоната на изпадащите за още един уикенд.

Какво означава това за надпреварата за титлата

Сити е бил тук и преди. Те са повече от удобни, когато става въпрос да бъдат преследвач, вместо да бъдат преследвани. Видяхме го миналия сезон, когато присъствието на хората на Гуардиола, които постоянно дишаха във врата на Арсенал, се оказа твърде тежко за Артилеристите да се справят.

Този път Сити смята Арсенал и Ливърпул за свои съперници. Преди началото на мача Червените бяха начело на купчината, но след доминиращо представяне на Etihad, Haaland и Co. възвърнаха статута си на лидер на масата за момента с една тънка преднина от една точка.

Въпреки че отборът на Юрген Клоп приветства Бърнли на Анфийлд по-късно в събота следобед, до момента, в който се разнесе свирката за края на деня, Червените ще са изиграли един мач повече от Сити.

Казват, че това е знакът на шампионите, когато дадена страна вземе и трите точки, въпреки че не е в най-добрата си форма. Сити успя днес благодарение на своя звезден нападател и това трябва да е причина за безпокойство за тези отбори около тях.

Кошмарът на Евертън при гостуване продължава

Карамелите дойдоха в този сблъсък без победа в което и да е от последните им 12 пътувания до Etihad и тази безпобедна серия продължава, след като бяха победени за пореден път в събота. Шон Дайч спечели много похвали за ясното подобрение, което наблюдава, след като наследи този отбор от Франк Лампард.

Въпреки това Евертън не е печелил далеч от дома в нито едно състезание след победата над Бърнли на Търф Мур в средата на декември. Това е този вид тежко бягане, което може да коства на дадена страна статута им във Висшата лига, както ще направи Диш от предишното си управление в гореспоменатите Кларети.

Без тяхното приспадане на точки, карамелите всъщност биха били 12-ти в таблицата. В действителност те се намират едва на 18-то място в таблицата на една точка от безопасността, след като сега са изиграли два мача повече от Лутън Таун, който е едно място над тях.

Dyche може да вземе много положителни резултати от начина, по който неговият отбор се представи у дома на фаворита за титлата, но това ще означава много малко, ако не успеят да постигнат победа на пътя по-рано, отколкото по-късно.

и получавайте ежедневната си доза съдържание на Mirror Football . Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия