Франция побеждава Англия с драматична дузпа в последната минута във финала на Шестте нации
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-03-17 | 12:36:19

За Франция няма нищо по-вкусно от победа над английските „най-добри врагове“ в Шестте нации. Особено когато става въпрос за последната минута на завладяващо състезание.

Французите успяха да вземат един завинаги в събота, след като Томас Рамос изпълни дузпа от 50 метра, за да донесе на отбора си победа с 33-31 в Лион. Резултатът над горчивия съперник Англия гарантира, че Франция завърши шампионата на второ място след Ирландия.

След заекващо и безвкусно начало на турнира, помрачено от неравномерна загуба от Ирландия и щастливо равенство срещу Италия, Франция последва главоломната си победа в Уелс миналия уикенд с още едно солидно и дисциплинирано представяне в Лион.

Ирландия спечели последователни титли от Шестте нации с минимална победа над храбрия Шотландия

Французите вкараха три опита – един по-малко отколкото Англия – и успя да отвърне на удара, след като Англия изостана в началото на второто полувреме, за да поеме контрола над мача.

Англия отбеляза три опита за седем минути на полувремето, за да се втурне от 3-16 изоставане до 24-16 напред.

„Изплашихме се“, каза Рамос. „Дори и всичко да не е перфектно, ние си върнахме желанието.“

Англия се погрижи първенството да е напрегнато до последния ден, като провали кандидатурата на Ирландия за турнир от Големия шлем с категорична победа в Туикенхам миналия уикенд. Но Ирландия върна нещата на релси, като победи Шотландия със 17-13 по-рано в събота, за да приключи поредните титли, преди Франция и Англия да започнат мача.

В търсене на отмъщение за унизителната загуба с 53-10 от Франция в Туикенъм миналата година – Рекордно домакинско поражение на Англия – Англия беше под натиск от самото начало.

Франция комбинира креативна атака със стабилна защита и доминиращи удари, за да лагерува в половината на Англия.

Англия беше принудена да направи ранна смяна, като Маркъс Смит влезе след малко осем минути, за да замени контузения краен защитник Джордж Фърбанк.

Гостите поведоха срещу хода на играта, когато Джордж Форд, на 31-ия си рожден ден, ритна единствената си дузпа, след като Уини Атонио беше санкциониран за припадък.

Рамос изравни и Франция ускори играта да вкара първия си опит. От линейна топка Гаел Фику захрани крайния защитник Лео Баре, който намери Нолан Льо Гарек вътре за тъчдаун, реализиран от Рамос.

Две дузпи от далечна дистанция на Рамос поканиха Франция с 16-3.

Англия намали разликата точно преди полувремето, когато Оли Лоурънс преодоля Фику, за да пресече линията.

Французите бяха хванати неподготвени в началото на второто полувреме, когато Лоурънс отново падна, последван четири минути по-късно от Смит чрез лош удар на Рамос. Англия водеше с 24-16.

Французите се възстановиха от пропуските с опит на Баре с допълнително от Рамос, за да изостанат само с една точка.

Те излязоха в предни позиции, когато прехвърляне на линията на Англия беше хакнато от Рамос, уловен от Damian Penaud и Fickou спринтираха към гредите за своя 17-и международен опит. Рамос отново реализира и Франция поведе с 30-24 една четвърт преди края.

Рамос беше доста гол от дузпа, първият му пропуск от седем голови удара, за да даде на Франция малко място за глътка въздух и изглеждаше по-зле, когато Форд и Смит комбинираха отприщи крилото Томи Фрийман към линията. Форд остана перфектен и реализира от широк аут, а Англия поведе с 31-30.

Остана минута Ърл беше наказан за удар без оръжие на Ромен Таофифенуа, а Рамос пренебрегна предишния си пропуск и нанесе удар от средата , изпращайки френските фенове във възторжени празненства.