Füllkrug осигурява победа на Дортмунд над ПСЖ в полуфинала на Шампионската лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-05-01 | 00:54:19

Никлас Фюлкруг донесе домакинска победа на Борусия Дортмунд с 1-0 над Пари Сен Жермен в първия полуфинален мач от Шампионската лига в сряда.

Търсейки завръщане на финала за първи път от 2013 г. насам, победителите от 1997 г. бяха упорити и решителни, превъзхождайки своите силно облагодетелствани опоненти.

Фюлкруг, който игра в първия си сезон в Шампионската лига на 31-годишна възраст, събра a изстреля пас от централния защитник Нико Шлотербек в 36-ата минута и вкара нисък удар в левия ъгъл на мрежата.

ПСЖ, воден от Килиан Мбапе, удари гредата два пъти последователно в началото на второто полувреме, но можеше не пробият.

Дортмунд, който вече загуби и завърши наравно срещу ПСЖ този сезон в груповата фаза, може да продължи да мечтае за завръщане на Уембли 11 години след последния си финал в Шампионската лига.

Въпреки неуспеха обаче , ПСЖ ще остане уверен, че ще преодолее изоставането у дома следващата седмица срещу страна, която напълно надвиха на домакинството си през септември.

Мениджърът на Дортмунд Един Терзич каза, че преди мача ПСЖ са били „създадени да спечелят Шампионската лига“ от Катар поглъщане преди десетилетие.

Никъде разликата между двата клуба не беше по-голяма от световната суперзвезда на ПСЖ Мбапе, играл през последния си сезон за родния си клуб, и калфата нападател на Дортмунд Фюлкруг, който играеше футбол във втора дивизия този път две години преди.

Стимулиран от страстна домакинска публика, която освиркваше и освиркваше всяко докосване на Мбапе, Дортмунд имаше най-доброто от началната фаза, Джейдън Санчо блестеше по десния фланг.

Марсел Сабицер имаше най-добрия шанс на Дортмунд за откриване след 14 минути, насочвайки право към Джанлуиджи Донарума от тесен ъгъл.

Откриването дойде след 36 минути благодарение на превъзходна стара школа игра напред от Fuellkrug.

Централния защитник Нико Шлотербек владееше топката добре в собствената си половина и помисли за безопасен пас обратно към вратаря, но вместо това го прати напред, като само Фюелкруг осъзна идеята.

Нападателят овладя топката с едно докосване и проби нисък удар покрай безпомощен Донарума.

Свежо от приключването на титлата в Лига 1 през уикенда, ПСЖ имаше малко шансове въпреки богатството си в атака през първото полувреме, записвайки нула удара към вратата.

Гостите обаче се съживиха след полувремето, Мбапе разтърси вътрешността на един секунди преди бившият крило на Дортмунд Ахраф Хакими да разтърси противника.

ПСЖ трябваше да изравни след 56 минути, Маркиньос направи красив пас през претъпканото наказателно поле на Дортмунд, но ударът с глава на Фабиан Руис мина встрани.

Още едно бившият играч на Дортмунд Усман Дембеле нахлу отдясно в предната част с оставащи 10 минути.

Впечатляващият Санчо наложи отличен пас за Юлиан Брандт в оставащи моменти, но надеждите на Дортмунд за секунда бяха потушени от някои отчаяни защити на ПСЖ.

Победата, заедно с равенството 2-2 във вторник между Байерн Мюнхен и Реал Мадрид в другия полуфинал, гарантира на Германия, а не на Англия или Франция, допълнително място в Шампионската лига за следващия сезон.

Това вече осигури мястото на Дортмунд в състезание през следващия сезон.