Галатасарай спечели Суперкупата на Турция след една минута с Фенербахче като титуляр U19 и напусна терена
Снимка: mirror.co.uk
The Mirror | 2024-04-07 | 21:33:20

Суперкупата на Турция продължи само една минута, като Фенербахче изведе своя отбор под 19 години в знак на протест срещу решенията на Турската футболна федерация.

Фенер трябваше да се изправи срещу съперника Галатасарай в мача - игран между носителите на лигата и купата от предишния сезон в Турция - още през декември. Мачът обаче беше отложен, тъй като властите в Саудитска Арабия - където трябваше да се проведе играта - отхвърлиха исканията за почитане на турския основател Мустафа Кемал Ататюрк.

Пренаредената игра беше преместена на ново място в турския град Шанлъурфа. След като видяха по-нататъшни искания, отхвърлени от турските власти обаче, притежателите на чаши предприеха драстични мерки.

Според Goal Turkey, Фенер искаше чуждестранни рефери да поемат ръководството на играта и също искаше да се премести за по-нататъшна дата от техния четвъртфинал в Лига на конференциите Европа срещу Олимпиакос. Нито едно от исканията обаче не беше одобрено, което предизвика протеста.

Преди началото на мача играчите на Галатасарай бяха видени да загряват с фланелки със снимка на Ататюрк. Първоначалната дата на мача, през 2023 г., беше предназначена да отбележи 100 години от основаването на Република Турция.

Съобщава се, че планът на Фенербахче не е бил само да повика младежи под 19 години, но също така да започнете играта само с девет играча. Те изглежда възнамеряваха след това да изтеглят играчи, оставяйки ги с твърде малко, за да продължат и позволявайки мачът да бъде присъден на Галатасарай като резултат 3-0.

Измина по-малко от минута, когато силен Галатасарай XI поведе чрез Мауро Икарди. Миг по-късно младежите на Фенербахче си тръгнаха, като мачът впоследствие беше прекратен.

Какво мислите за сцените в Турция? Кажете мнението си в секцията за коментари

„Направихме каквото беше необходимо“, каза вицепрезидентът на Галатасарай Ерден Тимур, когато първият мач беше отложен и преместен от Саудитска Арабия. „Връщаме се в нашата страна. Никой не може да пренебрегне нашите ценности."

Далеч от Суперкупата, Галатасарай и Фенербахче продължават да се борят за титлата след огромна надпревара. Само две точки делят големите съперници със седем мача от сезона в Суперлигата оставащи.

Още през март цари хаос след победата на Фенербахче над Трабзонспор, като фенове и играчи се сблъскаха на терена. Истанбулският клуб обмисляше да се оттегли от лигата, след като видя, че играчите му са атакувани, но в крайна сметка реши да не го прави. след срещи с участието на членове на клуба.

„При всички наши срещи най-малко предпочитаният вариант беше да се оттеглим от лигата“, каза президентът на Фенербахче Али Коч, както е преведено от Goal, „Причината, поради която тази опция не е искаме хората да мислят, че ще трябва да се справяме в по-ниската лига със същите неща, с които се занимаваме тук. Премахваме тази опция от масата до общото събрание в края на сезона."

и получавайте ежедневната си доза съдържание на Mirror Football. Освен това предоставяме на членовете на нашата общност специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашата

Източник: mirror.co.uk