Големият шанс на Микел Артета и Арсенал да се поучат от грешката след Ливърпул от миналия сезон
The Mirror | 2024-02-11 | 09:23:50

Когато феновете на Арсенал погледнаха списъка с мачовете преди сезона, гледката на последователни мачове срещу Ливърпул и Уест Хям може би изпратиха студени тръпки по гръбнака им.

Миналия сезон именно тези последователни мачове намалиха кандидатурата им за титлата - безвъзвратно, както се оказа - с отбора на Микел Артета два пъти, който изхвърли два гола води до точки на спад. Имаше повече нещастия през декември, като артилеристите взеха само по една точка от двамата съперници от двете страни на Коледа, но нещата изглеждат по-добри през 2024 г.

Миналата неделя отборът на Артета беше добра стойност за своите 3- 1 победа над Ливърпул, запазвайки предната линия на Червените тиха през по-голямата си част. Уест Хем не беше в най-добрата си форма по-рано този следобед, въпреки че мениджърът Дейвид Мойс смяташе, че са по-добри от предполагаемия резултат 3-0 на Олд Трафорд.

Арсенал не може да разчита на формата, когато става дума за това лондонското дерби през уикенда обаче. Заплашеният от изпадане Уест Хем не бе отбелязал повече от веднъж в нито един от петте си мача, преди да посрещне Арсенал на Лондонския стадион през април 2023 г., но успяха да усетят слабостта си и да спечелят ценна точка с отражение в двата края на таблицата.

„Когато допуснеш в края, винаги има две пропуснати точки, защото ги имаш и страдаш в определени моменти“, каза шефът на Арсенал Артета след равенството на Ливърпул. Неговият отбор водеше с 2-0 в рамките на половин час, но натискът на Ливърпул в крайна сметка си каза думата, като Мохамед Салах върна един назад преди полувремето и Роберто Фирмино отбеляза късен изравнителен гол.

„Усещането е „А, трябваше са го направили'. Но ако сме честни към себе си, те имаха четири големи шанса да отбележат и дузпата. Трябва да се погледнем в огледалото и трябваше да се справим по-добре през второто полувреме."

"Гледайки двете полувремена, вероятно резултатът е справедлив", добави той. "Трябва да го приемеш . Големият урок вероятно е да играем по начина, по който го направихме през първото полувреме."

Как ще се представи Арсенал срещу Уест Хем в неделя? Кажете мнението си в секцията за коментари

За първите няколко минути на Лондонския стадион изглеждаше, че Арсенал си е научил урока. Футболът, който играха през първото полувреме срещу Уест Хям, беше толкова добър, колкото всички, които бяха играли през целия сезон, и предимството от 2-0, дадено им от Габриел Жезус и Мартин Одегаард в рамките на 10 минути лесно можеха да станат повече.

Вместо това обаче те пуснаха Уест Хем обратно в мача без никакъв натиск.Томас Партей беше ограбен от Деклан Райс в средата на линията и човекът на Чуковете се захранва Лукас Пакета, като бразилецът беше повален в наказателното поле от Габриел.

Саид Бенрахма вкара от точката, но Арсенал имаше шанс да възстанови преднината си от два гола със собствена дузпа през второто полувреме, само за Букайо Сака да стреля широко.Уест Хям се възползва, като изравни, когато Джарод Боуен преодоля засадата и можеше дори да спечели, когато Михаил Антонио засече вратата в края на мача.

Артета беше ясен в оценката си след още отпаднали точки. „Нуждаем се от този безмилостен начин на мислене в тези моменти, за да отидем и да убием отбор“, каза испанецът.

„Когато играта е там за убийството, трябва да го направите. Доминирахме в мача, доминирахме на терена и вкарахме два красиви гола.

„След това направихме огромна грешка да спрем да играем със същата цел да вкараме третия и четвъртия. Просто си мислехме, че можем да играем около тях и да запазим резултата, но просто изглеждахме твърде лесни. В този момент ние им дадохме надежда. Честита на Уест Хем, те го взеха.”

Съдбата на Арсенал все още беше в техните собствени ръце след двойката равенства, но през следващата седмица те дори не успяха да си дадат преднина, която да запазят. Изпадащият Саутхемптън водеше с 2-0 и 3-1 на стадион "Емирейтс", като в крайна сметка "артилеристите" спасиха равенство, което не беше добро за нито една от страните.

Следва тежка загуба от Манчестър Сити и мини-възстановяването не успя, когато Брайтън и Нотингам Форест официално сложиха край на надеждите за титлата на топчиите с свободно време. Очертава се още едно пътуване до стадион „Етихад“, въпреки че предстоят шест мача преди сблъсъка в края на март и Артета ще се надява, че неговият отбор си е научил поуките.

По-голямото безпокойство е срещата с Уест Хям този уикенд е двете победи на "чуковете" над Арсенал по-рано този сезон. Декемврийската победа в Северен Лондон не мина без спорове, като голът на Томаш Соучек бе присъден след неубедителна проверка на VAR, но победата на „Чуковете“ на Карабао Къп през ноември беше също толкова тревожна.

Арсенал изглежда в по-добра форма от преди няколко седмици обаче, ако мачът с Ливърпул е нещо, което трябва да се види. Те вече избегнаха повторението на историята в първата от двете игри в началото на февруари и сега е време да покажат, че миналогодишният кошмар е напълно зад гърба им.

Присъединете се към нашата нова WhatsApp общност! Кликнете, за да получите дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия