Камерун късно се завръща, за да стигне до нокаути от AFCON, след като Гана отпадна
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-01-23 | 22:54:19

Камерун вкара два гола с изтичащо време във вторник, за да грабне драматична победа с 3-2 над Гамбия, да си осигури последното 16-о място в Купата на Африка и да елиминира Гана от турнира.

В невероятен завършек в Буаке, Ебрима Коли вкара в 85-та минута, за да изведе Гамбия с 2-1 само за Джоузеф Гомес, който си допусна автогол, преди голът на Кристофър Уу в добавеното време да спечели трилър.

Защитаващият титлата Сенегал победи Гвинея с 2-0 в другия мач от група C, за да завърши с девет точки и Камерун изпревари Гвинея за второто място по отбелязани голове, след като и двамата събраха по четири.

Гвинея също се класира за фазата на директните елиминации като една от най-добрите четири трети класирани отбори, докато безсмислената Гамбия се прибира у дома.

Победата за петкратните шампиони Камерун означаваше, че четирикратните победители Гана бяха елиминирани, след като завършиха на трето място в група B в понеделник само с две точки.

Освен победителите в групите и подгласниците, най-добрите четири трети класирани отбора от шестте секции се класират за осминафиналите и поне четири от тях ще имат повече точки от Гана.

Домакините Кот д'Ивоар, които претърпяха зашеметяващо поражение с 0:4 от Екваториална Гвинея в понеделник, ще оцелеят, ако Замбия и Танзания загубят последните си мачове от група F в сряда.

Карл Токо Екамби беше върнат в титулярния състав от треньора Ригоберт Сонг, след като игра наравно с Гвинея и беше неизползван резерв при загуба от Сенегал.

Въпреки че Камерун е с 80 места над Гамбия в световната ранглиста, те бяха подложени на значителен натиск през първото полувреме и имаха късмета да бъдат изравни при 0-0 до полувремето.

Вратарят Фабрис Ондоа, извикан на мястото на стопера на Манчестър Юнайтед Андре Онана, парира силен удар от близко разстояние на Али Соу в безопасност в ранните етапи.

Бързо. tempo

Той отново спаси Камерун след 35 минути, грабвайки топката след удар с глава на Янкуба Минтех след корнер, който се очерта в гол.

Ондоа отново влезе в действие скоро след това, гмуркайки се, за да отблъсне моментален удар от Муса Бароу, който или вкара, или създаде четирите гола на Гамбия на AFCON през 2022 г., където те бяха четвъртфиналисти.

Въпреки че първото полувреме не доведе до голове, имаше много за забавление на 24 000 публика с изненадващо бързото темпо предвид температурата беше 34 по Целзий (94 по Фаренхайт).

Крилото Жорж-Кевин Нкуду бе изпъкнал в началото на второто полувреме, когато Камерун най-накрая упражни непрекъснат натиск.

Той имаше истинска жалба за дузпа след влизане отзад, игнорирано от етиопския рефер , след което разтърси дограмата с удар от близка дистанция.

Камерун беше едва разпознаваем от отбора, който се бореше в първото полувреме и те нарушиха безизходицата в 56-та минута чрез Токо Екамби.

Звездата на Саудитската професионална лига се извиси между двама защитници на Гамбия и остана точно отстрани, за да центрира Нкуду мощно с глава покрай вратаря Бабукар Гайе.

Гамбия отказа да се паникьоса, но продължи напред и изравни в 72-та минута, когато Абли Джалоу удари центриране на Ондоа и в мрежата.

Мачът се водеше с неистово темпо и Токо Екамби нахлу в зоната и гледаше отчаяно как ударът му се отби от напречната греда.

След това дойде сензационната кулминация с три гола за шест минути, преди Камерун да отбележи последен -16 мач срещу Нигерия в събота.