Лъвиците се върнаха на пистата с трудна победа над Република Ирландия - 6 точки за разговори
The Mirror | 2024-04-10 | 02:13:25

Англия регистрира първата си победа в квалификационната кампания за Евро 2025 и стана втори в своята група с победа с 2-0 над Република Ирландия Ирландия.

Вигман направи пет промени в отбора, който се измъкна до равенство 1-1 с Швеция, за да започне квалификационната си кампания. Победата като гост срещу Република Ирландия беше от решаващо значение за насочването на кампанията обратно в правилния път.

И след малко повече от 11 минути Англия празнуваше седмия гол на Лорън Джеймс за Англия, звездата на Челси хвана топката в наказателното поле след центриране на Кийра Уолш към задната греда. Пет минути по-късно слабият старт на Ирландия беше усложнен, тъй като Алекс Грийнууд превърна от място, след като Руеша Лите-Джон се справи с удара на Парк в зоната.

Това едва ли беше траекторията, която мачът изглеждаше да поеме при началото. Домакините започнаха ярко, като спечелиха корнер в първите две минути, като същевременно показаха своята физика и организация в защита. Но Уолш, с пространството и времето, което нямаше срещу Швеция, намери Луси Бронз с кръста си, а лошото изчистване на Ема Патън видя Джеймс да се възползва без проблеми.

На Ирландия беше предложена спасителна линия, след като Грийнууд удари втори точен удар – даден, след като Луиз Куин беше отсъдена да се справи с опита на Русо отблизо – от вътрешната страна на десния стълб преди половин час, запазвайки мача от излизане извън обсега.

Въпреки това до полувремето числата изглеждаха мрачни за домакините, които не успяха да регистрират нито един удар за 45 минути благодарение на пресата на Англия и бързото възстановяване на защитата.

Англия изглеждаше трета в два случая през второто полувреме, веднъж чрез резервата Фран Кърби, след това отново, когато Джеймс бръкна в джоба на ирландската защита и отправи великолепно центриране към Бет Мийд на задната греда, която кимна топката по пътя на връхлитащия Туун. И двата шанса бяха умело потушени от ирландеца Кортни Броснан.

И това разточителство почти се оказа скъпо за Лъвиците, които бяха подложени на драматичен и дразнещ финал, когато Република Ирландия се удвои с по-директен стил на игра . Домакините видяха, че най-добрият им шанс в мача идва и си отива, след като пряк свободен удар на Кейти Маккейб намери Луиз Куин, но въпреки опашката от защитници на Ирландия в наказателното поле, никой не успя да се възползва. Оттам шансовете продължиха да валят в наказателното поле на Англия, принуждавайки Хана Хемптън да влезе в действие. В крайна сметка беше твърде малко, твърде късно.

По-долу са основните теми.

1. Англия стартира квалификационната кампания

Не правете нищо лошо, това беше задължителен мач за Англия в опитите им да се класират за Европейското първенство следващото лято по лесния начин. Тъй като Франция все още трябваше да се изправи и Швеция като гост, победата над Република Ирландия (единственият отбор в групата, който не е в първите шест класации на ФИФА) беше от първостепенно значение.

Англия бързо се озова в таблицата с резултати след момент на бързо мислене на Джеймс и пропуск в защита на домакините. Пет минути по-късно нов пропуск в защитата, когато Литъл-Джон се справи с удара на Парк в зоната. Въпреки пропуснатия точен удар на Грийнууд, Лъвиците никога не изглеждаха раздразнени от опонентите си и интензивността, търпението и креативността бяха значително по-големи в този мач, отколкото срещу Швеция.

Лъвиците ще бъдат разочаровани, че не отбелязаха повече тук, особено с лъвския пай от притежанието на топката и създадените положения и тъй като играта заплашваше да се превърне в последната мъка.

Въпреки това, след като Франция взе и трите точки от сблъсъка си с Швеция, Англия е на второ място в групата, като кампанията им се върна на релси.

2. Вигман се завърта с положителни резултати

Ротацията се чувстваше неизбежна за този мач, който може би трябва да спечели, но доколко мениджърът Вигман беше готов да се обърне, остава въпросът. В крайна сметка Уигман избра някои значителни промени: Хемптън пристига вместо Ърпс, заедно с пристигането на Картър и Уилямсън в задната линия и творческия импулс на Парк и Тоун по-напред.

Уилямсън в задната линия беше не само носталгична гледка, но и окуражаваща. Ярка атака през първото полувреме беше предизвикана изцяло от плъзгащо се овладяване на Уилямсън в последната третина.

Вигман продължи да се върти през целия мач, като Фран Кърби и Бет Мийд влязоха в битката във втората -половина, свидетелство за страховитата сила в дълбочина, хвалена от този отряд. И тъй като играта заплашваше да се изплъзне, Уигман можеше да разчита на калибъра на резервната си скамейка, за да гарантира, че няма да се случи нищо грандиозно.

Използването на по-голямата част от състава ще бъде от решаващо значение в квалификационната кампания на Англия. Текущият международен и вътрешен график беше подложен на яростно наблюдение, но без признаци на отсрочка в скоро време, Wiegman ще трябва да използва отбора си в най-голяма степен.

3. Прослушванията за номер 10 на Англия продължават

Именно Park и Toone бяха чиито пристигания сигнализираха, че Wiegman не е доволен от бледо представянето от центъра на парка в петък вечерта. Докато Кърби традиционно действаше като творческа сила на Англия, Уигман разтърси нещата с представянето на Парк и Туун.

Двойката се справи добре, заемайки малко пространство и предизвиквайки объркване в задната линия на Ирландия, заедно с Джеймс, който изплува от дясното крило до центъра на парка със заплаха. Звездата на Челси беше особено важна творческа сила, докато Англия се опитваше да набере пара в атаката си.

Пристигането на Кърби през второто полувреме допълнително усложни тези прослушвания, като ветеранът падна в джобовете между ирландския халф и защита и използване на зрението си за преминаване във финалната трета. В нейния ден няма играч, който да се доближава до нейните способности.

4. Уолш с много време

Номерът да спреш Англия изглежда изважда халфа на Барселона от мача. Но Уолш се наслаждаваше на времето си на стадион "Авива", напредвайки, за да заговорничи в последната третина, като същевременно подреждаше халфовата линия и затрудняваше живота на атаката на Ирландия.

Изглеждаше на моменти, че Уолш окупира халфовата линия сам и за първия мач на Англия тя имаше повече от достатъчно време, за да извади Бронза на далечната греда със зациклящо и изкусително центриране. По време на мача Уолш продължи да бъде творческа опорна точка, метрономът, от който произлиза целият тенор и темпо на Англия.

Уолш отдавна служи като пулс на отбора - в защита и в креативност. Още веднъж 27-годишната футболистка показа защо продължава да бъде един от, ако не и най-важният играч в този отбор.

5. Ирландия се възстановява от горещото начало в упорито второ полувреме

Преди началото на мача, защитникът на Република Ирландия Ниам Фейхи, в комуникацията за вечерта, каза, че нещата могат да станат вълнуващи, ако домакините попречат на действащите европейски шампиони да получат в головете рано. След като спряха Франция само за гол при малка загуба с 1-0, Ирландия се справи повече от способно.

Но това беше кошмарен старт, който домакините така и не успяха да възстановят. Въпреки че изглеждаше дисциплиниран и физически в първоначалните размени, оставянето на Уолш с цялото време на света щеше да завърши зле. Защитата на Англия заслужава признание, но липсата на качество в последната третина предаде по-добрите шансове на домакините при контра, което доведе до разочароващо първо полувреме за домакините, които не успяха да регистрират удар през целия период от 45 минути.

Второто полувреме беше много по-ярко за домакините, които използваха умението на резервата Меган Кембъл и уменията на Маккейб, за да направят вълнуващ край, тъй като Кейтлин Хейс и Луиз Куин видяха обещаващи удари с глава да идват и си отиват . В крайна сметка Ирландия вкара пет удара с три към целта, създавайки вълнуващ финал за плачещата публика.

Кампанията винаги щеше да се окаже трудна за Ирландия, въвлечена в предизвикателна група. Но с нула точки за показване от два мача, остава все по-непреодолима планина за изкачване.

6. Липсата на VAR предизвиква някои спорове

Имаше спорове относно отсъждането за игра с ръка срещу Луиз Куин през първото полувреме, което даде на Англия втората дузпа в мача, въпреки че повторенията показват, че и двете обаждания за игра с ръка са били свързани с правилника . И все пак липсата на VAR или технология за гол линията на Aviva Stadium във вторник направи всякакви протести от страна на ирландските играчи излишни.

Правилата на УЕФА на този етап означават, че няма VAR в никоя квалификация за европейските първенства и докато имаше технология за голлинията на стадион Уембли за равенството на Англия с Швеция, внедряването на технологията за всеки мач в Евро Квалификацията за 2025 г. е по преценка на отборите и стадионите и не беше налична във вторник.

и получете дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия