ЛеБрон Джеймс става първият играч в историята на НБА, отбелязал 40 000 точки
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-03-03 | 07:54:05

ЛеБрон Джеймс стана първият играч от НБА, който достигна 40 000 точки в кариерата си от редовния сезон в събота, като 39-годишната суперзвезда вкара девет срещу защитаващия титлата Денвър, за да постигне крайъгълния камък.

Но историческото усилие дойде в загубена кауза, тъй като Никола Йокич отбеляза 35 точки, за да събере Нъгетс със закъснение за победата със 124-114 над Лейкърс, удължавайки победната им серия до шест мача.

„Радвам се, че ние играят добре“, каза Йокич. „Правим нещата, които искаме да правим. Нямаме твърде много сривове. Просто ми харесва как играем играта в момента.“

Джеймс, който преди малко повече от година изпревари Карим Абдул- Джабар за най-добрия голмайстор на НБА за всички времена, е четирикратен шампион на НБА и четирикратен най-полезен играч на НБА, както и най-възрастният активен играч в лигата, който сега е в своята 21-ва кампания.

„Щастлив съм за него. беше страхотно постижение", каза треньорът на Лейкърс Дарвин Хам. „Иска ми се да можехме да спечелим победата като капак.

„Но шапката ми сваля пред него. Невероятно, невероятно бягане, което продължава и до днес. И знаете ли, всички в нашата програма, всички в нашата организация са изключително развълнувани и щастливи за него."

След като вкара пет точки през първата четвърт, Джеймс потопи пауза 14 секунди във втората четвърт, за да стигне до две от крайъгълния камък, след което пропусна наказателно хвърляне и при следващото притежание на Лейкър пропусна удар за 3 точки.

Джеймс вкара историческия кош при 10:39, оставащи през втората четвърт, накланяйки се при пробив от лявата страна на коша, за да даде преднина на Лейкърс с 37-32.

Публиката аплодира Джеймс, след като той направи кошницата. Топката, използвана от Джеймс, за да вкара крайъгълния обръч, беше премахната от играта, но със смяната той добави паза в края на периода по пътя към Лейкърс, за да грабнат преднина от 66-58 на полувремето.

Джеймс вкара първия си гол кош от мача при бърз пробив 6:20 в началната четвърт, за да даде предимство на Лейкърс с 18-12, след което добави тройка от левия ъгъл 63 секунди по-късно за предимство от 23-14.

В очаквайки да достигне крайъгълния камък, Джеймс каза, че това няма да се нареди сред най-големите му подвизи, но марката от 40 000 точки е значима.

„Никой не го е правил. И за мен да бъда в тази позиция в този момент и време в моята кариера, мисля, че е доста готино," каза Джеймс.

"Това едно от най-добрите неща, които съм направил в кариерата си ли е? Не. Означава ли нещо? Разбира се. Защо не?

„Да постигам успехи и да имам крайъгълни камъни в кариерата си, всички те означават нещо за мен. Абсолютно.

"Очевидно е, че има ред на избор кои са по-високи от другите, но ще ви излъжа, ако кажа не, това не означава нищо. Абсолютно означава."

Портър беше невероятно'

Нъгетс изравниха при 89-89 навлизайки в четвъртата четвърт и овладяха контрола с поредица от 9-0 в последните минути, за да поведат със 117-110, Денвър отбеляза 15-от-22 от пода в последната четвърт.

"Те контролираха първото полувреме", каза Йокич. „Те имаха наистина добра енергия. Не играхме много добре през първото полувреме. Те стигаха до боята. Имаха открити погледи.

„Ние като че ли се борехме малко през второто полувреме и вкарахме 124, което е много, но се радвам, че спечелихме мача."

Майкъл Портър-младши направи 10-за-10 от пода и вкара 25 точки, като изравни 10-те борби на Йокич.

"Той беше невероятен", каза Йокич. "Винаги е хубаво, когато имаш човек в отбора си, който може да стреля така."

Лейкърс, 33-29, класиране на 10-то място в Западната конференция, финалната игра -на място, докато Нъгетс са 42-19, трети на Запад, но само на половин мач зад водещия Минесота.

В други мачове Микал Бриджис вкара 38 точки, за да поведе домакина Бруклин над Атланта със 114-102, докато Джими Бътлър вкара 37 точки, за да превъзмогне Маями Хийт над гостуващия Юта със 126-120.

Анферни Саймънс отбеляза 30 точки, за да поведе Портланд в триумфа със 107-100 продължения в Мемфис.