Лион победи ПСЖ и организира финал на Шампионската лига за жени срещу Барселона
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-04-28 | 18:54:18

Рекордният осемкратен победител Лион ще се изправи срещу носителя Барселона на финала на Шампионската лига за жени следващия месец, след като победи Пари Сен Жермен с 2-1 като гост в неделя, за да спечели полуфиналния си мач с общ резултат 5-3.

Водейки с 3-2 от първия мач миналата седмица у дома срещу своите вътрешни съперници, Лион излезе напред в началото на реванша във френската столица с попадение на Селма Бача.

Табита Чавинга изравни за ПСЖ в деня преди полувремето -време, но хаитянският талант Мелчи Дюморней стреля в края на мача, за да спечели мача за Лион и да заключи равенството.

Лион ще се изправи срещу Барселона – който победи Челси с общ резултат 2-1 в другия равенство от последните четири – на финала в испанския град Билбао на 25 май.

Това гарантира, че трофеят отново ще отиде при един от двата отбора, които доминираха в надпреварата през последните сезони, споделяйки последните осем Шампионски лиги помежду си.

Лион го спечели шест пъти за седем години, преди Барселона да си върне трофея миналия сезон. Лион също два пъти победи Барселона на финала, като спечели с 4-1 в Будапеща през 2019 г. и с 3-1 в Торино през 2022 г.

Сборът на френския клуб от осем победи в Шампионската лига е комфортен рекорд. Никой друг отбор не е печелил титлата повече от четири пъти.

Лион спечели надмощието в равенството със забележително завръщане в първия мач миналата седмица, като се възстанови от загубата с 2-0 у дома, за да спечели с 3-2 с три късни гола в рамките на седем минути.

Те въз основа на това и попари надеждите на ПСЖ отново да преобърне равенството, като излезе напред само три минути след реванша под слънцето на Парк де Пренс. върху върнатата топка, за да нанесе нисък удар на левия й крак, който профуча покрай вратаря Констанс Пико и в близката греда.

ПСЖ търсеха реванш за пораженията срещу Лион на същия етап през 2020 г. и през 2022 г., както и загуба след изпълнение на дузпи на финала през 2017 г.

Те получиха надежда малко преди полувремето, когато Мария-Антоанета Катото избра Чавинга и нападателят от Малави стреля ниско в далечния ъгъл за шестия си гол в надпреварата този сезон.

След това домакините прекараха второто полувреме в преследване на играта, но Лион се увери в победата си девет минути преди края, когато Амел Маджри сръчно върна топката, за да може Дюморне да отбележи.

Барселона запечата мястото си във финала в събота, когато победиха Челси с 2-0 в Лондон, за да компенсират изоставането от 1-0 в първия мач.

Управляващата Златна топка Айтана Бонмати изравни общите резултати през първото полувреме на Стамфорд Бридж.

Челси имаше Кадейша Бюканън бе изгонена точно преди час преди дузпата на Фридолина Ролфо в 75-та минута да спечели двубоя за защитаващите титлата си.