Ливърпул осъди Нюкасъл на още една загуба, тъй като Мо Салах излезе на върха - 5 точки за разговори
Снимка: mirror.co.uk
The Mirror | 2024-01-01 | 00:11:50

Ливърпул отвори празнина на върха на Висшата лига, след като Къртис Джоунс и Коди Гакпо се справиха с доминиращото си представяне над Нюкасъл.

Червените заплашиха да предадат още точки, когато Александър Исак вкара в шрифта на Коп, за да изключи откриването на Мохамед Салах. Египтянинът пропусна дузпа, не за първи път този сезон, тъй като първото полувреме завърши без голове, преди резервите на Юрген Клоп да дадат резултат.

Джоунс и Гакпо бяха хвърлени като част от тройна смяна и първият отбеляза, за да ги изведе отново напред с оставащите 16 минути. Холандецът си помисли, че е направил мача безопасен, след като вкара от центриране на Салах за третото попадение на Ливърпул, само че Свен Ботман даде надежда на Нюкасъл във финалната фаза.

Въпреки това не продължи дълго, тъй като на Салах беше даден още един шанс да реализира от място, който той категорично използва, за да направи мача безопасен и да остави Червените със скоба да го запомнят, докато се готви да избяга за Купата на африканските нации.

И двата отбора бяха отсъдени голове през първото полувреме от VAR, който също подкрепи рефера Антъни Тейлър при две дузпи, които ще бъдат обсъдени.

Ето пет точки на разговор от Анфийлд.

1 Дежа вю за Нюкасъл

Последния сезон Нюкасъл смяташе, че им е предопределено да напуснат Анфийлд с нещо с балансиран мач в добавеното време, само за Фабио Карвальо да разбие сърцата на Туун с гол дълбоко в добавеното време.

Howe сигурно се е чувствал по същия начин, когато стигна до 70-ата минута при равенство на играта 1-1. Неговият Нюкасъл трябваше да издържи дори на по-голям натиск, отколкото през миналия сезон, но изглеждаше така, сякаш може да се върне на североизток с точка за повишаване на морала.

Джоунс, Гакпо и Салах обаче имаха други идеи, тъй като Нюкасъл отново беше оставен да съжалява за поредното посещение на Анфийлд, което ги накара да си тръгнат с празни ръце. Тази година те могат да имат малко оплаквания като доминацията на Ливърпул, тъй като те отвориха празнина на върха. Това все още ще бъде трудно хапче за преглъщане за тези в черно и бяло - още повече, че ударът с глава на Ботман заплашваше късно завръщане.

2 Анфийлд с облекчение

Беше само въпрос преди седмици Ливърпул победи Манчестър Юнайтед, само за да си тръгне с точка. Наскоро Арсенал избяга с точка въпреки златния шанс за Червените да сграбчат и трите. В надпревара за титлата тези на Анфийлд знаят, че не могат да си позволят да изпуснат тези точки.

По време на целия сблъсък срещу Нюкасъл имаше атмосфера, която първоначално вдъхнови домакините, но стана очевидно, че всички на стадиона знаеха, че голът трябва да падне по-рано, отколкото по-късно. Рядко освиркванията кънтят около Анфийлд на полувремето, но това беше случаят на Нова година.

Тези подигравки вероятно бяха проява на разочарование, може би от някои съдийски решения, които бяха против тях. Клоп щеше да бъде облекчен, че откриването дойде толкова скоро през второто полувреме, тъй като напрежението заплашваше да нарасне, но изравнителният гол на Исак не беше в сценария. Три късни гола обаче запалиха знаменития терен, тъй като домакините не трябваше да бъдат отказвани.

3 Приказка за двама нападатели

Ливърпул продължи да захранва Дарвин Нунес, но уругваецът продължи да се проваля с края. През цялото си време на Анфийлд бившият играч на Бенфика се бори с крайния си продукт, което е още по-разочароващо, като се има предвид колко впечатляваща е останалата част от играта му.

Нунес пропусна много шансове, един от онези, които му бяха предоставени на тепсия през първото полувреме. През цялото време, докато той продължаваше да липсва, Исак се изправи от другия край, спорадично намесен, когато Нюкасъл успя да се измъкне от защитната си трета позиция.

Но като всеки добър нападател, той не се нуждаеше от няколко възможности, за да остави своя отпечатък. След като вкара в този мач миналия сезон, Исак показа, че има апетит, като хладнокръвно премина покрай Алисон, за да изравни в игра, в която той живееше от слаби избори.

Последният принос на Нунес беше да пропусне още един шанс, този път с глава, докато се измъкваше от мокрия от дъжд терен на Анфийлд само секунди по-късно.

4 Отмяна на дузпата на Салах

За плодотворните египетски шансове от 12 ярда трябва да се считат за златен прах. Той дълго време изпълняваше дузпи, което помогна за невероятния му резултат от голове. Но скорошният му рекорд може да стане причина за безпокойство.

Салах видя дузпата през първото полувреме, спасена от Мартин Дубравка, след като неговият, до голяма степен централен удар, беше отстранен от вратаря на Нюкасъл. Това означава, че нападателят на Ливърпул е пропуснал четири от последните си десет удара от 12 ярда, а останалите са срещу Борнемут два пъти и Арсенал.

Въпреки това не трябваше да му се отказва, тъй като той се засили късно, когато Червените получиха още една дузпа от свирката на Тейлър. Салах изпрати Дубравка в грешната посока, но решението на Клоп да погледне настрани може би разказа своята история.

5 Изненадващият подход на Нюкасъл

През по-голямата част от първото полувреме, когато гостите защитаваха края на Коп, тактиката им изглеждаше странна. Има увереност, но има и наивност и Нюкасъл може би беше в последната категория. Желанието да играят отзад продължи да им пречи.

Eddie Howe наблюдава как неговата страна дава топката многократно, често предизвиквайки натиск върху себе си. С напредването на полувремето те се радваха на известен успех, но като гостуваща страна беше по-скоро късмет, отколкото преценка, че останаха в играта, като позволиха на Ливърпул да бъде също толкова заплашителен, колкото бяха.

Това също означаваше, че може да имат малко оплаквания, когато Джоунс изведе Ливърпул напред за втори път, преди домакините да отбележат още два гола, регистрирайки най-високия xG за сезона.

Присъединете се към нашия нов Общност на WhatsApp! Кликнете, за да получите дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия

Източник: mirror.co.uk