Лутън излезе от зоната на изпадащите с огромна победа срещу Брайтън
Breaking News | 2024-01-30 | 01:27:34

Лутън отбеляза два гола в първите две минути и 17 секунди по пътя към зашеметяващата победа с 4-0 срещу Брайтън на Кенилуърт Роуд.

Подпомогнато от превъзходен хеттрик на нападателя Илайджа Адебайо, това беше удобно най-голямата победа на домакините във Висшата лига и най-впечатляващото им представяне.

Това беше спечелено в хитър стил, тъй като те отхвърлиха безвкусния Брайтън да се премести извън зоната на изпадащите за първи път от почти два месеца.

Chiedozie Ogbene също отбеляза през първото полувреме, в което отборът на Roberto De Zerbi просто не можа да се справи с това, което им се изпречи, сянка на отбора който спечели съответния двубой с 4-1 в първия уикенд.

Лутън започна над най-розовите очаквания на мениджъра Роб Едуардс.

Адебайо отбеляза с глава след 19 секунди. Огбене получи топката на границата на наказателното поле и центрира към далечната греда към Карлтън Морис.

Капитанът на Хатърс, изскочи решително над вратаря си, кимна обратно през вратата към Адебайо, който стигна до вратаря Джейсън Стийл да преобразува.

Брайтън едва имаше време да си поеме дъх, преди да станат два.

Точният пас на Алберт Самби Локонга падна зад защитата на гостите, която се надигна, оставяйки директна надпревара към топката между Огбене и Стийл.

Това бе спечелено удобно от бързокракото крило на Лутън, което я прехвърли с пръст отвъд вратаря и след 137 секунди на часовника вкара празна врата, за да завърши спиращо дъха начало.

Рядко, ако изобщо някога, Брайтън под ръководството на Де Зерби е бил толкова взривен, както в първите 25 минути.

Джордан Кларк беше близо до това да нанесе още щети, когато той нахлу на левия си крак и имаше изстрел, блокиран от краката на Стийл.

Дотогава Де Зерби вече беше загубил Джеймс Милнър заради контузия, като всеки трик преди мача, за да спре Лутън, изпадаше в безпорядък .

Статистиката казва, че Брайтън се е радвал на 60 процента притежание, но почти всичко е било в собствената им половина, минавайки покрай себе си в кръгове в опит да навигират в ненаситния висок пресинг на Лутън.

Паскал Грос вкара удар повече с надежда, отколкото с очаквания извън наказателното поле, докато Чайките се бореха да се примирят със затрудненото си положение.

Люис Дънк спря Адебайо с прецизно плъзгане за последен удар в шестицата ярдовото поле, когато нападателят се спусна, заплашвайки да завърши мача след 35 минути, преди Кларк да направи втория си добър опит през нощта да отклони инчове в ширината.

Това беше моментно отлагане.

Вторият удар на Адебайо и третият на Лутън беше скъпоценен камък и се дължеше на времето на бягането на нападателя, който висеше точно зад отбранителната линия на Брайтън, докато Рос Баркли не пусна паса си. .

Брайтън спечели три от предишните си 15 мача в лигата, успехът през този сезон беше подкрепен от напредъка в Европа и ФА Къп.

Тук не показаха нищо от форма, която ги накара да започнат кампанията с пет победи от шест.

Головете на Лутън ставаха все по-лесни за постигане.

В 55-ата минута Адебайо завърши своя хеттрик, забивайки с глава Ъглов удар на Алфи Даути сред статична защита на Брайтън, единственото движение към топката идваше от нападателя Жоао Педро, който неволно я метна по пътя на противниковия си номер.

Томас Камински направи късно спасяване от Дани Уелбек, което беше достойно от усилията на неговите съотборници на полето.