Ман Сити спечели историческа четвърта поредна титла във Висшата лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-05-19 | 21:18:20

Манчестър Сити създаде история на английския футбол в неделя, побеждавайки Уест Хем с 3-1, за да спечели четвъртата си поредна титла във Висшата лига и разби сърцата на Арсенал, след като Юрген Клоп направи емоционално напускане на Ливърпул.

Фил Фодън вкара два ранни гола на очаквания Етихад, за да постави отбора си на ръба на титлата, преди Мохамед Кудус да върне единия със зрелищен удар отгоре.

Но Родри удари малко преди изтичането на часа, за да възстанови дву- на Сити възглавницата на головете и домакините рядко изглеждаха обезпокоени, докато вървяха към победата.

Арсенал започна деня с две точки зад съперниците си и се молеше за чудо, което да лиши Сити от коронацията, знаейки, че победа срещу Евертън няма да е достатъчна, ако шампионите спечелиха на домашния терен.

Артилеристите, без титла във Висшата лига от 2004 г., успяха да победят Евертън с 2-1 след гол, но трябваше да се задоволят с второ място в таблицата за втори пореден сезон.

Сити, който вече спечели шест титли за седем години, остава сам като единственият английски отбор, спечелил четири поредни титли във висшата лига, засенчвайки постиженията на великите отбори на Ливърпул и Манчестър Юнайтед от миналото.

"Това Толкова е трудно да се опише с думи това, което направихме днес“, каза Фодън пред Sky Sports. „Никой отбор не го е правил (четири поредни победи). Вписахме се в историческите книги.

„Виждате какво означава това за феновете и за нас, играчите, които работим цяла година за този момент. Специален момент да го споделя с феновете."

На друго място в последния ден от сезона във Висшата лига, отпадането на Лутън беше потвърдено със загуба с 4-2 у дома от Фулъм. Те ще се присъединят към Бърнли и Шефилд Юнайтед в Чемпиъншип следващия сезон.

Тотнъм победи изпадналия Шефилд Юнайтед с 3-0, за да си осигури пето място и място в Лига Европа за следващия сезон, докато Челси си гарантира шесто място с победа с 2-1 срещу Борнемут.

Победа на Нюкасъл с 4-2 срещу Брентфорд осъди Манчестър Юнайтед на осмо място -- най-ниското им място от 1990 г. насам.

Фодън магия

Фодън, на 23, се наслади на най-впечатляващия си сезон досега за Сити, като достигна общо 27 гола състезания в неделя, заедно с 11 асистенции.

Англичанинът откри резултата в неделя след само 79 секунди със злобен изстрел с левия крак извън наказателното поле, успокоявайки нервите сред феновете на домакините. След това той прехвърли топката в мрежата в 18-ата минута след асистенция на Джеръми Доку.

Сити изглеждаше с една ръка върху трофея и след това се филтрира новината, че Евертън поведе в Арсенал, оставяйки хората на Микел Артета да напуснат малко вероятна поредица от събития, които да излязат на върха.

Но надпреварата за титлата отново оживя в рамките на няколко минути, когато Такехиро Томиясу се заби встрани, за да изравни на Емирейтс, преди Кудус да върне един за Уест Хям.

Атмосферата стана по-приглушена на Етихад, но гостите рядко заплашваха отново в последния мач на Дейвид Мойс и голът на Родри в 59-ата минута облекчи напрежението.

Арсенал изостана след гола на Идриса Гуейе в 40-ата минута у дома, но Томиясу изравни само три минути по-късно, а Кай Хаверц постигна победа с 2-1 в 89-ата минута.

Клоп беше изпратен емоционално на Анфийлд след девет години, изпълнени с трофеи.

Алексис Мак Алистър откри резултата в 34-ата минута, а Джарел Куанса вкара шест минути по-късно за червените, които завършиха сезона на трето място.

Деян Кулусевски вкара два пъти за Тотнъм срещу Шефилд Юнайтед, докато Мойсес Кайседо вкара зрелищен гол от средата на линията, за да изведе Челси по пътя си срещу Борнемут.

Победата за момчетата на Маурисио Почетино означава, че те си осигуряват място в Европа след преобърнат сезон.

Юнайтед на Ерик тен Хаг победи Брайтън с 2-0 в последния мач на Роберто Де Дзерби, който отговаря за клуб от южния бряг, но беше твърде малко, твърде късно, за да спаси катастрофален сезон в лигата.

Източник: france24.com