Манчестър Сити продължава да натиска върху Арсенал въпреки опасенията от контузии в Нотингам Форест - 5 точки за разговори
The Mirror | 2024-04-28 | 21:45:08

Манчестър Сити отговори на победата на Арсенал в дербито на Северен Лондон със собствена победа на Сити Граунд, но Нотингам Форест ги накара да работят здраво за то.

След като топчиите на Микел Артета устояха на завръщането от съседите Тотнъм през второто полувреме, дойде ред на действащите шампиони на Висшата лига. И двата отбора имаха големи положения през първото полувреме, но само защитникът на Сити Йоско Гвардиол успя да отстрани един от тях.

Въпреки ниската си позиция в лигата, гората на Нуно Еспирито Санто успя да създаде проблеми на опонентите си. За Сити беше трудно да се отпусне, тъй като лявото крило Ола Айна създаваше проблеми повече от един път.

На този етап от сезона победа от всякакъв вкус ще е от полза за претендентите за титлата и резервата Ерлинг Хааланд гарантира, че ще завършат деня точно с това. Победата по всякакъв начин беше особено важна в ден, който донесе нови притеснения за контузия на Едерсън, след като Фил Фодън вече липсваше поради заболяване.

Сити нямаше нещата по свой начин в началото, но поведе малко повече от половин час, когато Йоско Гвардиол засече с глава корнер на Кевин Де Брюйне извън Мац Селс. Форест се представи толкова добре, колкото можеха в ранните етапи, като техните крила бекове напредваха добре. въпреки че контузия на Неко Уилямс ги остави с човек по-малко, защитавайки ъгъла, от който играчът на Сити вкара.

Отборът на Нуно сякаш усещаше, че контраатаките са най-добрият им източник на възможности, а Сити имаше нужда да бъде нащрек последен- се отказа от защитата от Нейтън Аке, за да предотврати опасността в средата на първия период. Напоследък продуктивният Крис Ууд отхвърли шансовете и за домакините, като Сити беше принуден да направи промени, тъй като се стремеше да получи по-голяма опора.

В крайна сметка това беше една от тези промени, които изплатиха дивиденти, с Ерлинг Хааланд - обратно от нараняване - правейки точките сигурни. Ето какво говори Mirror Football в края на нервния следобед за защитаващите титлата си във Висшата лига.

1. Гвардиол успя да постигне резултат

Имаха ли късмет Манчестър Сити да победят? Кажете мнението си в секцията за коментари.

Мачът от Шампионската лига срещу Реал Мадрид може да завърши болезнено за Манчестър Сити, но най-малкото отключи потенциала за гол в Йоско Гвардиол. Хърватският защитник беше изкарал повече от година, без да вкарва гол за клуб или страна преди неговия крещящ удар на Бернабеу, но няма три гола за по-малко от месец.

Сити се възползва от защитниците, отбелязали ключови голове в предишни кампании за титлата. Усилието на Винсент Компани срещу Лестър през 2019 г. е най-яркият скорошен пример, но има и белгиецът, който спечели Манчестър Дербито през 2012 г. и безизходното решение на Нейтън Аке срещу Уест Хем в мача от миналия сезон.

На този етап от надпреварата за титлата не става въпрос за това как печелите, а по-скоро дали го правите. Сити беше там и го направи, и те няма да обърнат носа си при удар с глава от корнер, изпращащ ги по пътя към три точки.

2. Форест трябва да плаща за големи пропуски

Не е твърде обичайно да видите Манчестър Сити да се отказва от твърде много големи шансове в мачовете през тази част от сезона, което ще направи пропуските на Форест още по-болезнени. Уилямс ще почувства, че трябваше да получи повече при ранно усилие, което Гвардиол успя да блокира, но оттам стана още по-лошо.

Крис Ууд беше в добра форма този сезон, но се обърка напълно с цел, зееща надолу. Мурильо обикновено е по-малка заплаха пред вратата, но бразилският защитник ще почувства, че можеше да се справи по-добре с шанс в края на първото полувреме, след като сънародникът му Едерсон се затрудни да се справи със стандартно положение.

Ууд имаше още един златен шанс в началото на второто полувреме, но слабите му усилия бяха блокирани от Гвардиол и това не беше единствената възможност. Способността да се създават големи положения може да насърчи Нуно, докато отборът му се бори срещу падането, но те ще трябва да бъдат по-ефективни, за да ги вземат през идните седмици.

3. Доку се проваля на прослушване в отсъствието на Фодън

Фил Фодън хвана бика за рогата за Сити в Брайтън в четвъртък вечер, но не участва в Сити Граунд. Пеп Гуардиола потвърди, че английският национал е пропуснал поради заболяване и отсъствието му остави място на Джеръми Доку и Джак Грийлиш да се опитат да впечатлят.

В случая на Доку нещата не можеха да станат много по-зле. Белгиецът изпълни пряк свободен удар на опасна точка и се затрудняваше с дефанзивните си задължения срещу Ола Айна, което накара Пеп Гуардиола да го изтегли на почивката.

Грийлиш не издържа дълго, правейки път за Haaland малко след часовата маркировка, въпреки че той поне спечели корнера, от който отборът му излезе напред. Въпреки това Сити ще се надява отсъствието на Фодън да не е дълго.

4. Сити се поти срещу Едерсън

Ковачич не беше единственият играч, представен на почивката. Стефан Ортега също влезе в битката и това не беше първият път, когато този сезон Гуардиола беше принуден да смени вратаря по средата на мача.

Бразилският национал беше замесен в сблъсък с Уили Боли от Форест в първо полувреме, след което се появи с лека болка. Това беше достатъчно, за да приключи следобеда си рано, въпреки че остава да се види колко дълго ще го задържи настрани.

След като видях Арсенал да дава гол чрез грешка на собствения си вратар в 14:00 на разстояние, Сити би предпочел да разполага с първия си стопер за остатъка от сезона. Ако обаче Ортега трябва да ги види у дома, той със сигурност ще има подкрепата на своя мениджър и съотборници.

5. Завръщането на Хааланд облекчава напрежението след победата на Арсенал

Сити се справи добре без Ерлинг Хааланд срещу Брайтън в средата на седмицата, но не отне много време на норвежеца да покаже какво може да направи, след като влезе от пейката срещу Форест. Той беше на терена по-малко от 10 минути, когато намери начин да преодолее Селс, за да успокои нервите си и да вкара своя 21-ви гол в лигата за сезона.

Този брой е с един повече от Коул Палмър, който имаше изтеглено ниво на върха на класациите през последните седмици. Докато Хааланд със сигурност би се радвал да оглави купчината за втори пореден сезон, съществува старото клише за трите точки за отбора, които са по-важни от всякакви лични постижения.

Следващият мач за Сити е домакински мач срещу Уулвс. Ааланд вкара хеттрик в срещата през миналия сезон и има много в Манчестър, които биха искали да видят повторение.