Марсилия, Аталанта равенство в първия мач от полуфинала на Лигата на УЕФА
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-05-02 | 00:08:33

Полуфиналният двубой на Марсилия от Лига Европа срещу Аталанта е добре готов за реванша, след като отборите завършиха наравно 1-1 в първия мач във Франция в четвъртък.

Джанлука Скамака даде преднина на Аталанта в началото, за да смълчи огромна публика на претъпкания Велодром, но Шансел Мбемба бързо изравни Марсилия със зашеметяващ удар извън наказателното поле.

Равенството означава, че ще бъде всичко, за което да се играе в реванша в Бергамо следващия четвъртък, въпреки че Аталанта трябва да се смята за фаворит, тъй като те мечтаят да достигнат европейски финал за първи път в историята си.

Марсилия, която се появява на третия си европейски полуфинал от седем години, бяха много по-силни пред собствените си фенове през този сезон, като Пари Сен Жермен беше единственият гостуващ отбор, който ги победи на Велодрума за повече от 90 минути в което и да е състезание.

Въпреки това, те редовно изпитваха трудности по време на пътуванията си и просто достигаха полуфиналите бяха чудесно постижение за клуб, който е извън европейските места в Лига 1 и е трети треньор за кампанията.

Аталанта смая Ливърпул на четвъртфиналите след победа с 3-0 в първия мач на Анфийлд и те излязоха напред в рамките на 11 минути в южната част на Франция.

Скамака, който отбеляза два пъти в онзи мач срещу отбора на Юрген Клоп, беше пренебрегнат от защитата на Марсилия, докато овладя подаване на Теун Купмайнерс, преди да стреля в миналото вратаря на домакините Пау Лопес.

След това гостите загубиха защитника Сиад Колашинац заради очевидна контузия на бедрото, налагайки разместване, при което капитанът Мартен де Рун се върна от халфовата линия в задната линия.

Те все още се пренастройваха, когато Марсилия изравни 20-ата минута.

Контролът бе изпълнен кратко от десния фланг на домакините, преди Джефри Кондогбия да върне топката обратно на Мбемба, който овладя, преди да я пусне да полети с удар, който влезе в мрежата от лявата греда.

Това беше четвъртият гол на конгоанския защитник в надпреварата този сезон и Марсилия вероятно трябваше да надгради върху него, за да поведе в почивката.

Те отвориха Аталанта при контра, като Амине Харит безкористно намери Пиер-Емерик Обамеянг , само за да може най-добрият голмайстор на Лига Европа за всички времена да изпрати удара си над вратата и встрани от далечната греда.

Осъзнавайки колко е важно да има преднина, която да вземе в Италия, Марсилия продължи да натиска през второто полувреме и стигна най-близо, когато Азедин Унахи - само като резерва - получи пас на Обамеянг, преди да нанесе удар встрани от греда.

Френската страна, вицешампион на Лига Европа през 2018 г., както и финалист на Купата на УЕФА през 1999 г. и 2004 г. ще се надяват, че няма да доживеят да съжаляват за тези пропуснати шансове, тъй като мечтаят да достигнат нов финал, този път в Дъблин по-късно този месец.