Намибия шокира Тунис и подпечата първата в историята победа на Купата на африканските нации
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-01-17 | 02:12:19

Намибия предизвика най-големия шок досега в Африканската Купа на нациите пълна с разочарования в Кот д'Ивоар, като измъкна триумф с 1-0 над бившия шампион Тунис във вторник.

Това беше историческа първа победа във водещия африкански турнир за Brave Warriors, които победиха и завършиха наравно с друг топ отбор, Камерун, в квалификациите за изданието през 2024 г.

Deon Hotto отбеляза единствения гол в откриващия мач в група Е с две минути оставащо редовно време, за да повиши броя на изненадващите резултати до шест от 10 мача след само четири дни.

Преди Намибия да се подиграе със световната ранглиста в северния град Корого, пет други бивши титли -носители не успяха да спечелят началните си мачове.

Вълната от неочаквани резултати започна в неделя, когато Екваториална Гвинея победи Нигерия, след което Египет се нуждаеше от дузпа в добавено време от Мохамед Салах, за да измъкне равенство срещу Мозамбик.

Кабо Верде вкара гол в добавеното време, за да победи Гана, третата най-успешна държава в Африканския спектакъл с четири титли.

В понеделник 10-те играчи на Гвинея задържаха петкратния шампион Камерун, преди Ангола да се възстанови от лошото първо полувреме и да завърши наравно 1- 1 с Алжир, който е покорявал Африка два пъти.

Тунис в момента е на трето място от 54 африкански футболни нации, зад само полуфиналистите от Световното първенство през 2022 г. Мароко и защитниците на Купата на нациите Сенегал.

Те също са 87 места по-горе Намибия в световната класация, което ги прави горещи фаворити, за да започнат печелившо груповата си кампания.

Докато Тунис се класира удобно за Кот д'Ивоар, Намибия трябваше да преодолее редица препятствия извън терена, преди да си осигури място.

Подстандартните стадиони в до голяма степен пустинната южноафриканска страна означаваха да се играят домакински квалификации срещу Бурунди и Камерун в Совето в покрайнините на Йоханесбург.

„Ръждивите“ играчи

Треньорът Колин Бенджамин също трябваше да се бори с няколко „ръждясали“ играчи, тъй като спор между националната асоциация и служители на лигата спря състезанията в Намибия за няколко сезона.

Но отбор, капитан от нападателя Питър Шалулиле, който играе за южноафриканския гигант Мамелъди Съндаунс, се противопостави на шансовете, с Победата с 2-1 „у дома“ над Камерун е най-важният момент.

Намибия следва да се изправи срещу съседи Южна Африка в Корого в неделя, последвани от Мали следващата сряда в югозападното пристанище Сан Педро.

Дори една точка от двата мача би почти сигурно осигурява на Brave Warriors място в последните 16 места, или като първите двама финиширали, или като един от четирите най-добри отбора, класирали се на трето място.

Намибия е втори с три точки зад Мали, който надви разочароващата Южна Африка 2-0 във втория мач от двубой, за да оглави таблицата по голова разлика.

Появявайки се в Купата на нациите само за четвърти път в осем издания, Бафана Бафана пропусна дузпа през първото полувреме, когато Пърси Тау избухна.

Мали спечели с два гола в рамките на шест минути в началото на второто полувреме. Хамари Траоре вкара топка след пряк свободен удар, отбит от гредата, а Ласин Синайоко получи втория.

Изпадналият в неблагоприятна позиция нападател на Астън Вила Бертран Траоре влезе от пейката, за да реализира дузпа в добавеното време и да даде на Буркина Фасо драматична победа с 1-0 от група D над Мавритания в централния град Буаке.

Това беше емоционална победа за френския треньор Юбер Велюд, който най-накрая направи своя дебют на турнир за Купата на нациите 14 години след като очакваше да го направи.

Велуд отговаряше за отбора на Того, принуден да се оттегли от финалите през 2010 г., след като въоръжени мъже нападнаха автобуса на отбора в страната домакин Ангола и убиха трима пътници.

Той отново беше провален, когато класира Судан за Купата на нациите през 2022 г., само за да бъде уволнен преди турнира.

Буркина Фасо е начело в група D с три точки, Ангола и Алжир имат по една, а Мавритания няма.

В сряда ще се играят последните два мача от първия кръг на групата, като Мароко ще се изправи срещу аутсайдера Танзания преди Демократична република Конго да се изправи срещу други бивши шампиони Замбия.