Нигерия победи Южна Африка и стигна до финала на AFCON в трилър с дузпи
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-02-07 | 22:43:04

Резервата Келечи Ихеаначо вкара, за да донесе на Нигерия победа с дузпи с 4-2 над Южна Африка в сряда след трилър от полуфинала на Купата на Африка в Буаке.

Мачът завърши 1-1 след продължения и трикратните шампиони ще се изправят срещу домакините Кот д'Ивоар или Демократична република Конго, които се срещат по-късно, на финала в неделя.

И двата гола в редовното време също паднаха от дузпи с гол на капитана Уилям Троост-Еконг след 67 минути за Нигерия, а Тебохо Мокоена изравни след точен удар в 90-ата минута.

Изравняването на Мокоена дойде, след като Нигерия смяташе, че е вкарала втори гол чрез включване на звезда нападател Виктор Освенхен.

Но играта беше прекратена в другия край на терена, след като VAR предупреди египетския рефер, че южноафриканецът Пърси Тау е бил фаулиран в зоната и съдията на мача се съгласи.

Кхулисо Мудау имаше шанс да спечели за Южна Африка в добавеното време в края на редовното време, но се разигра, след като вратарят Стенли Нвабали парира пряк свободен удар на Мокоена.

Южна Африка завърши с 10 души, когато Грант Кекана беше изгонен на 115 минута за фаул на последния защитник.

Нигерия влезе в мача с перфектен резултат срещу Южна Африка в първокласното африканско футболно състезание, след като спечели три предишни срещи.

Супер орлите победиха Бафана Бафана (Момчетата) с 2-0 в полуфинал през 2000 г. в Нигерия , 4-0 в групов мач четири години по-късно в Тунис и 2-1 на четвъртфинал през 2019 г. в Египет.

Треньорът на Нигерия Жозе Песейро направи една промяна в отбора, който победи Ангола с 1-0, като привлече Брайт Осайи -Самуел за левия бек Зайду Сануси, който не тренира в навечерието на мача.

Нападателят на звездата на Наполи Освенхен започна за трикратните шампиони, след като се възстанови от коремен дискомфорт, който забави пристигането му в Буаке от Абиджан.< h2>Osimhen scare

Някои нигерийци на стадиона демонстрираха подкрепата си за Osimhen, като носеха реплики на предпазната маска за лице, която той все още носи три години след нараняване на очната кухина.

Роденият в Белгия треньор на Южна Африка Юго Броос също направи една смяна след победата с дузпи над Кабо Верде с извикания централен защитник Сиянда Ксулу и падането на Тапело Морена на пейката.

Южна Африка имаше равен брой удари към вратата, но повече към целта, по-голямо притежание и форсирани повече корнери в напрегнатото, оживено начално полувреме.

Едва минута след началния удар, действащият играч на годината в Африка Освенхен коленичи, стискайки корема си, но продължи след лечение и работеше неуморно.

Когато фаворитът преди мача Нигерия получи свободен удар, Семи Аджайи стреля кротко към вратаря Ронуен Уилямс, който спаси четири дузпи при дузпи срещу Кабо Верде.

Пърси Тау имаше няколко полу-шанса за Южна Африка, но слаб удар и по-късно тежко първо докосване го разочароваха пред публика от 32 000 души.

Вратарят на Нигерия Стенли Нвабали, който играе за южноафриканския първолигавен клуб Чипа Юнайтед, направи добро париране с една ръка, за да отклони Доказателство Макгопа с наближаването на полувремето.

С надмощието на Супер Ийгълс безизходицата приключи в средата на второто полувреме, когато Мотоби Мвала фаулира Освенхен и Троост-Еконг реализира дузпата.

Макгопа стреля с малко настрани след 15 минути останаха, докато Южна Африка преследваше изравнителен гол в централния град на Кот д'Ивоар.

След това дойде отменен гол на Осимен, изравнителен гол за Мокоена, пропуск на Мудау и 30 минути продължения от край до край, включително червен картон за Кекана, преди престрелката.