Носителите на титлата Ирландия удрят Франция в откриващия сблъсък на Шестте нации
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-02-02 | 01:07:34

Ирландия получи перфектен старт в кандидатурата си за безпрецедентни турнири от Големия шлем с бонус точки 38-17 над Франция с 14 играчи в първия мач на Шестте нации в Марсилия в петък.

Джеймисън Гибсън-Парк, Тадхг Бейрн, Калвин Неш, Дан Шийхан и Ронан Келехер всички центрираха за опити, докато флай халф Джак Кроули реализира и петте и удари дузпа.

Франция изгони Пол Вилемсе в 32-ата минута след два жълти картона, когато отборът стигна до най-тежкото си поражение, откакто Фабиен Галти пое поста старши треньор през 2019 г.

„Няма да се увличаме тук“, каза капитанът на Ирландия Питър О'Махони пред ITV.

„Със сигурност имаме малко импулс. Беше добро представяне, което е, с което искате да започнете в кампания като тази. Ще го анализираме и искаме да станем по-добри. Това е, което искаме да направим и да продължим."

Френският център Гаел Фику оплака изгонването на Вилемсе.

"Те ни надминаха във всяка област," каза той. „Много бързо беше 14 срещу 15, когато 15 срещу 15 вече беше много сложно.

„На 14 беше твърде голямо искане и те също бяха с носове отпред. Те напълно заслужават победата си, няма дебат по този въпрос."

Мнозина определиха това откриване на турнира като финал на Световната купа, който трябваше да бъде.

На френска земя домакините и Ирландия изглеждаха като отборите, предназначени за крайната битка за Купата на Уеб Елис, но евентуалните победители Южна Африка и Нова Зеландия имаха други мисли, слагайки край на надеждите на двата отбора на четвъртфиналната фаза.

Въпреки че имаше някои промени в персонала, както Галти, така и колегата му от Ирландия Анди Фарел поддържа политиката на прогресираща еволюция вместо тотална революция, като и двамата се стремят да не описват мача като потенциален решаващ за титлата.

Пенсионирането на Джони Секстън отвори вратата за Кроули, докато Антоан Дюпон избра да остане извън Шестте нации като той се готви да представлява Франция в ръгби 7 на олимпийските игри в Париж това лято.

Кроули успокои нервите си, като накара таблото да тиктака със седма минута дузпа.

Роденият в Южна Африка Лок Вилемсе, който пропусна Световната купа поради контузия , след това получи жълт картон за изчистване рамо в глава срещу Андрю Портър.

И в крайна сметка ирландците направиха численото си превъзходство зачетно, центърът Бънди Аки направи полубрейк и се разтовари от новозеландеца Гибсън-Парк от своя страна, вечно присъстваща схватка наполовина, хвърляща се надолу под гредовете за опит.

Безразсъдно овладяване

Томас Рамос най-накрая изведе Франция с дузпа, но Ирландия стреля право обратно към терена, Кроули изпълни красиво забавен пас към Бейрн, за да позволи на ключалката да влезе в Джонатан Данти за чисто нахлуване под гредовете.

Нещата станаха от лоши към по-лоши за домакините, когато Вилемсе получи втори жълт картон в 32-ата минута за безразсъдно овладяване, този път на Caelan Doris, което означава, че той няма да вземе повече участие в мача.

Решението на французите да ударят в ъгъла се провали, след като Beirne беше вдигнат високо, за да извади вкарването на Peato Mauvaka, връщайки за кратко предимството на ирландците, преди да са нарушили.

И френският натиск най-накрая се отплати, крилото Дамян Пено се приближи на два опита до националния рекорд на Филип Села от 38 опита с добре работеща петочка.

Томас Рамос се преобразува, за да направи 17-10, перфектният тонизиращ удар на полувремето за отбор, който беше надиграван през голяма част от началните 40 минути.

Френският краен защитник видя, че дузпа от далечно разстояние не успя в началото на втората период, когато Ирландия отговори с фантастичен трети опит.

След поредица от удари напред, топката беше отработена отляво, разтоварване на Роби Хеншоу от пода откри Дорис, който привлече последния човек, който играеше с Наш в ъгъла.

Изтегленият лок Пол Габрилагес след това беше преодолян за втория опит на Франция, като Рамос преобразува, за да върне Франция обратно в битка с О'Махони, като едновременно с това беше осъден за грях за издърпване на мач.

Ирландия запази структурата си, но Шийхан се отлепи задната част на атакуващ удар от линията за техния четвърти опит за бонус точки.

Келехър отбеляза петия удар на Ирландия мигове по-късно, Кроули реализира за личен резултат от 13 точки, за доминираща победа и разочарование за Франция.