Новак Джокович ЗАГУБИ на Australian Open за първи път от ШЕСТ ГОДИНИ, след като италианецът Яник Синер детронира 10-кратния шампион във вълнуващ четирисетов полуфинал
Daily Mail | 2024-01-26 | 10:50:37

Изминаха също шест години, откакто Джокович загуби мач в Австралия, което направи през 2018 г. в четвъртия кръг от южнокорейския Чунг Хьон - период, който включва депортирането му от страната през 2022 г. поради неговият статус на ваксинация срещу Covid-19.

Но преди равенството, Джокович даде зловещо интервю, споделяйки как годишните пътувания Долу под земята са станали по-натоварващи за тялото му.

Новак Джокович изглеждаше като човек без отговори на своя полуфинал на Australian Open срещу Яник Синър

За разлика от това, Синър беше модел на последователност на корта и се състезава с два сета, за да обича водачеството на Rod Laver Arena по впечатляващ начин

Джокович, който спечели 10 турнира от Големия шлем в Мелбърн Парк, имаше много подкрепа в трибуните

„Все повече и повече се боря с това с течение на времето“, каза Джокович.

'Австралия е дълго пътуване, вероятно най-дългото пътуване, което имаме през цялата година.

'Да отсъстваш пет седмици е доста.“

Наистина, болката започна да си пролича рано, като Синър успя уверено да задържи 36-годишния мъж на разстояние, за да се развихри до преднина от 6-1, 6-2, която Джим Куриър описва със зашеметяващи думи в коментар.

"Никога не съм виждал Новак побеждаван така на който и да е турнир", каза Куриер. „Ще трябва да погледнете добре в миналото за това.

„Това е почти невероятно.“

36-годишният играч спечели последните си 33 мача на Rod Laver Arena и въпреки че загуби от Sinner два пъти в рамките на една седмица през ноември, все още беше предпочитан да продължи напред още един финал на Откритото първенство и решаващ рекорд за 37-ма титла от Големия шлем.

Джокович успя да спаси мачбол в тайбрека на третия сет, но не успя да удържи в четвъртия

Sinner изглеждаше разочарован в паузата между третия и четвъртия сет, но запази хладнокръвие

Вместо това световният №1 - който спечели три от четирите големи турнира миналата година - остава наравно с Маргарет Корт с рекордните 24 корони от Големия шлем на сингъл.

Той трябва да изчака французите Отворете през май, за да се опитате да надминете корта и да завладеете еднолично тенис бенчмарка, за който жадува най-много.

Sinner, от друга страна, ще играе или с руснак третият поставен Даниил Медведев или германският шести поставен Александър Зверев в неделя вечер, твърдо вярвайки, че е време собственото му име да бъде гравирано на Norman Brookes Challenge Cup.

На доказателства не само за последните две седмици в Мелбърн - където 22-годишният все още не е загубил сет - но и за последните четири месеца, Sinner е човекът, който трябва да победи.

Процъфтяващ под ръководството на австралийския супер-треньор Дарън Кейхил, който изведе Лейтън Хюит, Андре Агаси и Симона Халеп до световния номер 1, Синър помете всичко пред себе си след тежката загуба в четвъртия кръг от Зверев в САЩ Отворено през септември.

Той събра титли в Пекин - където победи Медведев и шампиона от Уимбълдън Карлос Алкарас - и Виена, стигна до финала на шампионата в края на сезона през Торино и доведоха Италия до триумфа за Купа Дейвис, който разбиваше суша.

Италианският нововъзникнал процъфтява с подкрепата на треньора Дарън Кейхил (на снимката вдясно)

Последната победа на Синър над Джокович дойде в Купа Дейвис през ноември, която Италия по-късно спечели

Двойните победи на Синър над Джокович на финалите на ATP и Купа Дейвис забеляза света на тениса.

Но малцина биха могли да си представят как той ще хвърли Джокович на меча в петък, представянето му в началния сет за първи път неговият опонент беше допуснал сет с 6-1 на Откритото първенство за едно десетилетие.

Синър разбиваше уинъри привидно по желание – докато Джокович, за разлика от краен контраст, направи зашеметяващите 44 непредизвикани грешки в първите три сета.

Джокович се беше възстановил от два пропуснати сета срещу Синър на четвъртфиналите на Уимбълдън преди две години и организира нов отпор в петък.

Но дори след спасяването на мачпойнт в напрегнатия тайбрек от третия сет, този път нямаше измъкване.

Синър проби Джокович за пети път в четвъртия гейм от четвъртия сет, след което удържа нервите му и сервира още три пъти, за да потуши всеки обрат и да подпечата победата след три часа и 22 минути с огромен уинър от форхенд.

22-годишният италианец ще играе първия си финал в турнир от Големия шлем срещу Даниил Медведев или Александър Зверев

Победата на Синър над Род Лейвър може да представлява промяна на гарда на върха на мъжкия тенис

Победата направи Синър първият италиански играч при мъжете от създаването на класацията на ATP през 1973 г., който победи световен номер 1.

На корта, след като влезе в историята, Синър запази похвали за опонента си, като го нарече „много, много труден мач“.

Но италианецът беше възхитен от плана си за игра - въпреки че отказа да сподели подробности.

"Мисля, че играем много подобно", каза Синър. „Той е толкова невероятен сървър и аз се опитвам да го хвана толкова много пъти.

„Просто се опитвам да настоявам, опитвам се да го преместя – не мога ще ти кажа тактиката!

"Надявам се, че мога да играя срещу него в няколко различни мача, но е удоволствие да съм тук. Наричат ​​я най-щастливата земя с причина.“

22-годишният младеж стана първият италианец, победил номер 1 в света, откакто стартира класацията на ATP

Попитан за усещането да направи първия си голям финал, Sinner изглеждаше преизпълнен с радост.

„Наистина не знам какво да кажа“, започна той. „Започнах с няколко демонстративни мача, опитвайки се да дойда тук възможно най-подготвен.

„Увереността от края на миналата година със сигурност запази вярата, че мога да играя с най-добрите играчи в света. Наистина съм щастлив, че мога да играя в неделя първия си финал. Да видим как ще стане.

„Но наистина съм щастлив. Идвам тук с усмивка. Ще дам всичко от себе си.“

Джокович обаче изрази песимистична цифра, като се описа като „напълно надигран“.

Джокович описа своя ход като „един от най-лошите мачове от Големия шлем, които съм играл“

' Той заслужено е на финала“, каза Джокович след мача. '

Той ме надигра напълно.

'Вижте, в известен смисъл бях шокиран от нивото си.

'(Това беше) един от най-лошите мачове от Големия шлем, които съм играл, поне това си спомням'