Нюкасъл бесен след решение за дузпа в последната минута в жребия за Шампионската лига на ПСЖ
Снимка: france24.com
France 24 News | 2023-11-29 | 10:49:07

Дузпа в 98-ата минута на Килиан Мбапе донесе на Пари Сен Жермен равенство 1-1 в Шампионската лига с Нюкасъл Юнайтед във вторник, което запазва френския клуб в позиция да се класира за осминафиналите и оставя опонентите им пред сериозна опасност от груповата фаза изход.

Изглеждаше, че Нюкасъл – който спечели с 4-1, когато страните се срещнаха на Сейнт Джеймс Парк миналия месец – щеше да напусне Париж с всичките си три точки в срещата от група F благодарение на откриването на Александър Исак в 25-ата минута.

PSG бяха изчерпали идеите си, когато получиха възможност да спасят равенството в добавеното време, когато VAR реши, че игра с ръка на Тино Ливраменто в наказателното поле е достойна за дузпа.

Mbappé не направи грешка и PSG задържа второто място в групата след Борусия Дортмунд, който спечели с 3-1 като гост Милан и достигна до 16-финалите.

Френският шампион ще се присъедини към тях с победа в Дортмунд в последния си мач от групата, докато Нюкасъл сега трябва да победи у дома срещу Милан и да се надява ПСЖ да се подхлъзне.

"Чувствам, че това е лошо решение", каза мениджърът на Нюкасъл Еди Хау за дузпата. „Това е изключително разочароващо за нас, защото в този момент знаете колко малко време остава в играта, но не можем да направим нищо по въпроса сега.“

Отборът на Хау щеше да отпадне с поражение, така че на най-малкото остават в състезание, докато избягването на трето поражение в пет мача от групата позволява на ПСЖ да удържи заплахата от първа елиминация от Шампионска лига преди 16-финалите в ерата на Катар.

„Трябваше да спечелим без съмнение. Мисля, че това беше много пълно представяне от наша страна“, каза треньорът на ПСЖ Луис Енрике. „Бяхме по-добри от Нюкасъл, но това е футболът“, добави той, преди да заяви, че не е видял инцидента с решаващата дузпа. „Не се посвещавам на разглеждането на решенията на VAR. Посветен съм само на подобряването на моя отбор.“

PSG редовно се бореше да впечатлява в Шампионската лига през последното десетилетие, но никога толкова, колкото този сезон, и Късният гол на Мбапе – неговият 17-и за сезона – ги измъкна от затвора.

Мбапе, носещ капитанската лента без Маркиньос, често се бореше да повлияе на играта, докато се оказваше притиснат между защитниците на Нюкасъл Киърън Трипиър и Джамал Ласелес.

Гостите се подготвиха да осуетят домакините и тактиката като цяло проработи, поне след като ПСЖ почти излезе в преднина в рамките на девет минути.

Ахраф Хакими се свърза с Рандал Коло Муани надолу по Париж точно преди да нахлуе в наказателното поле и доставяйки нисък център за Мбапе, чийто обратен опит беше спасен от Ник Поуп.

Исак открива гол

ПСЖ не бяха подпомогнати от друго колебливо представяне на италианския им вратар Джанлуиджи Донарума, което се превърна в тревожна тенденция .

Лошият му пас доведе до това, че Хакими загуби топката в 12-ата минута, позволявайки на Мигел Алмирон да центрира, за да може Исак да стреля при първо предупреждение.

След това отборът на Висшата лига излезе напред, когато Ливраменто изтича безпрепятствено през границата на наказателното поле, за да настрои Алмирон за удар, който Донарума успя да парира само в краката на благодарния Исак.

След това Нюкасъл си припомни защо се похвалиха с най-добрата съвместна защита в Англия миналия сезон заедно с него шампион Манчестър Сити, тъй като се отпуснаха и лишиха Мбапе, Усман Дембеле и Коло Муани от пространството, за което жадуваха.

Но ПСЖ също пропиля шансове, като Мбапе нагласи Дембеле за удар, който беше блокиран в добавеното време на първото полувреме, докато последният бе отказан от Поуп, който се хвърли в краката му малко след подновяването на играта.

Поуп направи превъзходна спирка в 66-ата минута, за да откаже резервата Брадли Баркола, след като той беше поставен от Мбапе.

След това ПСЖ обжалва яростно за дузпа когато Хакими беше изваден от равновесие от Антъни Гордън, но проверката на VAR заключи, че няма нищо, което да си струва точков удар, а искът за игра с ръка срещу тийнейджъра Луис Майли миг по-късно също беше отхвърлен.

Поуп спаси отново от Мбапе в 87-ата минута, но съпротивата на Нюкасъл най-накрая беше отменена, когато полският служител на VAR повика рефера Шимон Марчиняк пред монитора, за да прегледа възможна игра с ръка от Ливраменто.

Наградата беше жестока, но Мбапе грабна шанса да изравни.