Реал Мадрид победи Манчестър Сити и стигна до полуфиналите на Шампионската лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-04-18 | 03:30:35

Реал Мадрид отмъсти на Манчестър Сити и стигна до полуфиналите на Шампионската лига с 4-3 след дузпи, след като издържа бараж на Етихад в сряда.

Родриго даде ранна преднина на гостите, преди Кевин Де Бройне да отвърне на титулярите, за да остави мача равен на 1-1 през нощта и 4-4 общо.

Въпреки това защитата на Сити на конкуренцията стигна до край, след като Бернардо Силва и Матео Ковачич видяха удари, спасени от невероятния герой на Мадрид Андрий Лунин.

Украинецът, който този сезон беше заместник на контузения Тибо Куртоа, беше виновен за ранното откриване на Сити в вълнуващ първи мач но повече от поправи.

Мадрид ще се изправи срещу Байерн Мюнхен в последните четири, след като германският гранд победи Арсенал с общ резултат 3-2.

Сити не е губил у дома в Шампионската лига от 2018 г., но титулярите бяха задържани в залива от героично усилие в защита на 14-кратните европейски шампиони, въпреки че има 34 опита към вратата.

„Толкова е трудно. Те непрекъснато пробват с топката и те движат. Повечето отбори биха се разпаднали, когато Сити излезе на върха на вас, но ние се изправихме наистина добре“, каза халфът на Мадрид Джуд Белингам.

„Днес всичко се сведе до манталитет.“

Мадрид бяха поразени от ранен удар на Сити при поражение с 4-0 на Етихад Преди 11 месеца, когато хората на Пеп Гуардиола успяха да спечелят надпреварата за първи път.

Сити също победи с 4-3 трилър на полуфинален първи мач на собствена земя преди две години, само за да бъде зашеметен от късна битка на Мадрид в реванша.

„В други спортове за статистиката бихме спечелили, но футболът е такъв и е прекрасен“, каза Гуардиола.

„Поздравления за Мадрид, защото способността им да устояват и да се защитават до края, го направиха толкова фантастично. Не успяхме да отбележим в последния пас или финалния удар.

"Не съжалявам за нищо. Винаги се опитваме да създаваме повече и да допускаме по-малко (от съперника) и успяхме всичко."

Хората на Карло Анчелоти преобърнаха сценария в сряда със сигурен старт, който беше възнаграден с първия гол.

Белингам измъкна топката от небето с безупречно докосване, за да накара Реал да се разхожда отдясно.

Винисиус Жуниор избра необозначения Родриго и той натисна отскочилото, след като първият му опит беше париран от бразилския му съотборник Едерсон.

Доку прави разликата

Ако Сити бавно се справяха със задачата си те бързо накараха Мадрид да се изправи срещу въжетата, но не успяха да нанесат убедителен удар за 76 минути.

Ерлинг Хааланд не успя да вкара за четвърти пореден сблъсък между страните, но рядко се приближаваше по-близо, отколкото когато неговият въртящ се удар с глава се върна от напречна греда и не остави време на Силва да се приспособи, за да направи отскочилата топка.

Лунин беше принуден да се обърне зад удара на Де Бройне извън наказателното поле, а упоритият Антонио Рудигер отклони усилието на Джак Грийлиш в страничната мрежа.

Мадридците вратарят спаси още два удара на Грийлиш в началото на второто полувреме, преди Гуардиола да пожертва английския национал за допълнителното темпо на Джеръми Доку.

Това се оказа вдъхновена промяна, тъй като Рюдигер не успя да се справи с центриране на Доку и представи топката перфектно за Де Бройне да се разбие в покрива на мрежата 14 минути преди края.

Де Бройне трябваше да обърне равенството сам, тъй като след това изстреля великолепен шанс.

Заплахата на Сити обаче беше притъпена по време на продълженията, тъй като Хааланд и Де Бройне трябваше да бъдат заменени.

Реал беше този, който имаше най-добрия шанс за допълнителните 30 минути, когато Рюдигер отбеляза с ясен поглед към вратата, след като остана напред от рядък корнер на Мадрид.

Но германският защитник все още имаше решаващата дума, когато вкара гол последната дузпа на дузпите.

Спасяването на Едерсън от Лука Модрич даде ранна преднина на Сити.

Но Лунин хладнокръвно прибра опита за чип на Силва в средата и след това отказа Ковачич ниско отдясно.

Белингам, Лукас Васкес и Начо поставиха Мадрид на ръба, преди Рудигер да нанесе фатален удар върху надеждите на Сити за втори пореден требъл.