Сенегал се наслаждава на победния старт в защитата на Купата на Африка, Камерун и Алжир държаха
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-01-16 | 06:05:05

Ламине Камара вкара зашеметяващ гол, когато Сенегал започна защитата на титлата си от Купата на Африканските нации с победа с 3-0 над Гамбия в понеделник, но останалите в тежка категория Алжир и Камерун бяха задържани в началните си мачове.

Сенегал на Садио Мане се надява да запази трофея, който спечели в Камерун преди две години и беше твърде силен за съседите си от Гамбия, които изиграха цялото второ полувреме с 10 играчи.

Полфът на Марсилия Папе Гуейе отбеляза като домакин с асистенция Мане, за да даде преднина на Лъвовете от Теранга в рамките на четири минути в столицата на Кот д'Ивоар Ямусукро.

Гамбия претърпя проблемно натрупване на турнира, бойкотирайки тренировка заради неплатен бонус за квалификация, преди полета им за Кот д'Ивоар да бъде принуден да се обърне около само девет минути след излитане поради технически проблеми.

Четвъртфиналистите през 2022 г. бяха изгонени от Кардиф, полузащитникът Ебу Адамс за стадс-ъп предизвикателство точно преди почивката.

Сенегал на практика уби мача в началото на второто полувреме, когато 20-годишният Камара, младият играч на годината в Африка, проби нисък удар в далечния ъгъл.

След това той завърши победата с ранен претендент за гол на турнира през 86-та минута, умело насочвайки удар в горния ъгъл точно от външната страна на наказателното поле.

Сенегал на Алиу Сисе вероятно ще се сблъска с по-трудна задача в следващия си мач от група C, когато се изправи срещу петкратния победител Камерун.

Неукротимите лъвове, шампиони през 2017 г., трябваше да излезе отзад, за да направи равенство 1-1 с 10-те играчи на Гвинея във втория мач за деня в Ямусукро, като Франк Магри изравни за Камерун в началото на второто полувреме.

Гвинея поведе рано чрез Мохамед Байо, който водеше атаката им в отсъствието на контузения Серху Гираси, нападателят, който се радва на добър сезон в Германия с Щутгарт.

Камерун, като вратарят на Манчестър Юнайтед Андре Онана не е в отбора, не е пристигнал в Кот д'Ивоар до малко преди мача, получиха тласък, тъй като Франсоа Камано от Гвинея беше изгонен с наближаването на полувремето.

Магри ги изравни с глава, но не можаха да намерят победител в изтощителната късна следобедна жега.

Празни места

Алжир, който спечели титлата през 2019 г., стана поредната голяма нация, която не успя да спечели първия си мач след Камерун, Нигерия, Египет и Гана, тъй като бяха задържани от 1-1 от Ангола през Буаке.

Багдад Бунеджах даде преднина на Алжир след 18 минути във втория град на Кот д'Ивоар, а нападателят след това беше отменен невероятен втори гол поради твърда засада скоро след това.

Ангола изравни резултата от дузпа на Мабулулу по средата на мача. второ полувреме в мача от група D, въпреки че сега не успяха да спечелят нито един от последните си девет мача от Купата на нациите, датиращи от 2012 г.

Буркина Фасо и Мавритания се срещат в същата група във вторник, също в Буаке .

Мачовете в понеделник се играха преди празни места, което бързо се превърна в източник на неудобство за организаторите на турнира.

Премиерът на Кот д'Ивоар Робърт Бегре Мамбе каза в понеделник, че ще бъдат взети мерки, за да се опитат да осигурят пълни стадиони.

„Ще видите резултатите в следващите 48 часа“, каза той в отговор на критиките, след като по-малко от 37 000 фенове присъстваха на първия мач в събота между домакините и Гвинея-Бисау на 60 000-местния олимпийски стадион Ебимпе.

Мачът беше обявен за разпродаден, като много жители на Кот д'Ивоар се оплакаха, че определени хора са купили билети на едро по интернет и не са успели да ги продадат.

„Много фенове изразиха загрижеността си относно факта, че стадионът не беше напълно пълен", признаха Африканската футболна конфедерация и местният организационен комитет в съвместно изявление.

Във вторник ще бъдат първите мачове в група Е, като Тунис ще се срещне с Намибия и Мали ще се изправи срещу Южна Африка в Корого.