Шампионска лига: Наполи завърши наравно с Барса, Порто победи Арсенал
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-02-22 | 02:25:22

Виктор Освенхен беше описан като "огромен играч", след като отбеляза завръщането си за Наполи с гол, който даде на италианския шампион равен 1-1 с Барселона и се надява, че един ужасен сезон може да е достигнал повратна точка.

Нападателят на Нигерия Освенхен изравни 15 минути преди първия мач от осминафиналите на Шампионската лига на Stadio Diego Armando Maradona, в първия си мач след завръщането си от Купата на африканските нации.

25-те -годишният изравни гола на Роберт Левандовски в 60-ата минута, което изглеждаше вероятно да бъде решаващият гол, тъй като Барса беше по-добрият отбор в продължение на дълги периоди, с първия и единствен удар на Наполи от вратата.

„Той е страхотен играч за нас, “ каза капитанът на Наполи Джовани Ди Лоренцо пред Amazon Prime Video.

„Той се завърна с правилното отношение. Знаехме, че ще го направи, тъй като той е страхотен играч и професионалист. Той ще ни помогне в предстоящите мачове. „

Осимхен игра за последно за Наполи при поражение с 2-0 от Рома точно преди Коледа, когато беше един от двамата играчи от неговия отбор, които бяха изгонени.

Деветият му клубен гол за сезона дойде в решаващ момент, не само в мача, но и в кампанията на Наполи, тъй като играят под ръководството на третия си мениджър за сезона Франческо Калзона, защитата на титлата им в лигата е в пламъци.

Калцона имаше по-малко от 48 часа, за да се подготви за първия си мач в заряд, след като замени Валтер Мадзари в понеделник вечерта, и Освенхен даде шанс на Наполи да продължи напред въпреки непостоянното представяне на неговия отбор.

Наполи се отправя към реванша следващия месец в каталунската столица, знаейки, че с Осимен в отбора винаги има шанс за гол, независимо от цялостното представяне на отбора.

„Това е добра отправна точка“, добави Ди Лоренцо.

„Знаем, че трябва да направим повече, но направихме крачка напред и сега имаме шанс в реванша. Това е всичко, за което трябва да се играе."

Осимхен спасява Наполи

За Барса междувременно това беше последната грешка от сложна кампания, в края на която треньорът Шави ще напусне, ако приемем, че президентът Жоан Лапорта не уволни треньора преди това.

Гостът имаше по-добри шансове, но не можа да отстрани Наполи и все още можеше да плати за тяхното прахосничество.

„Малко сме разочаровани от резултата, защото можехме да излезем с победа“, каза Роналд Араухо пред Movistar.

„Наполи владееше много топката през последните 15 минути, но едва създадоха шанс. Шампионската лига е такава."

Барса показа защо бяха фаворити преди мача в началните размени, доминирайки над топката и създавайки възможности за стрелба, които притъпиха първоначално шумната публика.

Тийнейджърската сензация Ламин Ямал е близо до това да стане най-младият голмайстор в историята на Шампионската лига, когато опитът му в деветата минута беше добре спасен от Алекс Мерет.

В 23-ата минута гостуващата страна на два пъти беше близо до повеждането, ударен удар на Левандовски, удържан от Мерет, който след това отклони Далекобойната ракета на Илкай Гюндоган.

От този момент нататък присъствието на Наполи в мача се разрасна, но домакините не успяха да хвърлят нито едно усилие към вратата преди почивката, въпреки че избутаха опонента си назад.

Гюндоган принуди още един интелигентен удар спаси от Мерет малко след подновяването на играта, след като беше пуснат от Ямал, преди да се възползва от нов представителен шанс.

Барса поведе, което представянето им заслужаваше в часа, когато Левандовски събра подаването на Педри и проби идеално нисък удар покрай Мерет.

Тъй като гостуващата страна изглеждаше, че ще увеличи предимството си, Освенхен се нахвърли, когато Иниго Мартинес се подхлъзна на границата на зоната, за да изравни резултата и да преобрази атмосферата на стадиона.

Андре-Франк Замбо Ангуиса и Джовани Симеоне като резерва имаха удари извън целта с вдигнати опашки на домакините, но Барса беше тази, която беше на сантиметри от късната победа.

Разочароващата вечер на Гюндоган пред вратата продължи дълбоко в добавеното време, тъй като слабите му усилия прелетяха малко встрани.

Галено изуми плахия Арсенал с покойния победител Порто

Мениджърът на Арсенал Микел Артета се оплака от липсата на авангардни умения на отбора си, тъй като страхотният гол на Галено в добавеното време донесе на Порто победа с 1-0 в първия мач от Шампионска лига последния -16 равенство в сряда.

Появявайки се в първи мач с елиминации във водещото клубно състезание в Европа от седем години насам, Арсенал се бореше да разбие организираната защита на Порто преди брилянтния удар на Галено в 94-ата минута.

Поражението сложи край на Арсенал серия от осем мача без загуба срещу португалската опозиция и артилеристите с много работа за вършене в реванша в Лондон на 12 март.

„Липсваше ни заплаха. Липсваше ни агресия, особено когато имахме топката в последната третина", каза Артета пред TNT Sports. "Така че ще променим няколко неща, за да атакуваме по-добре. Можем да се справим по-добре."

Арсенал за последно стигна до четвъртфиналите на Шампионска лига през 2010 г., когато победиха Порто на 1/8-финалите, но португалският клуб сега има надмощие.

"Аз Мисля, че това е отбор, който е много добре организиран в защита и те нарушават ритъма ти през цялото време," каза Артета.

"Искаме да сме на четвъртфиналите, трябва да победиш опонента си и това е, което трябва да направим направи на Емирейтс."

Арсенал не успя да регистрира нито един удар към целта, тъй като неотдавнашното им постижение за голове спря потресаващо.

"Когато е 0-0, поглеждаш часовника и изминават 93 минути , ако няма да спечелите мача, тогава не го губете," каза полузащитникът на Арсенал Деклан Райс.

"Това е истински ритник в зъбите, защото допуснахме късно, но знаем какво да правим. Няма да допуснем главите ни да паднат."

Артета остана със същия стартов състав за трети пореден мач след разгрома на неговия отбор с 5-0 от Бърнли през уикенда.

Бранителят на Порто Пепе, който навършва 41 следващата седмица и е най-възрастният полеви играч в историята на Шампионска лига, записа своето 119-о участие в състезанието.

За сравнение, титулярите на Арсенал бяха комбинирали общо 104 преди началото на Estadio do Dragao.

Въпреки че няма достатъчно опит в Шампионска лига, Артета каза, че отборът му вярва, че може да го смеси с най-доброто в Европа.

Бягаща атака спира

Артилеристите започнаха 2024 г. с пет последователни победи в Висшата лига, отбелязвайки 21 гола в тези мачове, и са твърдо в надпреварата за първа титла от две десетилетия.

Освен че царуват върховно в Англия за първи път от 2004 г., севернолондончани са убедени, че могат също така завладяват Европа, стимулирани още повече от перспективата за финал на Уембли.

Арсенал никога не е печелил Шампионската лига – загуби единственото си финално участие срещу Барселона през 2006 г.

Порто, европейски шампион през 1987 г. и 2004 г., са разочароващ трети в Португалия този сезон, но разочарова Арсенал през цялото време.

Те бяха щастливи, че отстъпиха топката и позволиха на Арсенал да диктува темпото през първото полувреме, но домакините създадоха най-добрия шанс.

Франсиско Консейкао се стрелна отдясно и се плъзна над центриране, което се отклони от плъзгащ се Габриел, а Галено насочи далечната греда и след това насочи отбитата топка встрани, след като топката се върна точно към него.

Уилям Салиба и Кай Хаверц стреля широко в завоите от двете страни на удара на Нико Гонзалес, който преодоля физическо отваряне за 45 минути.

Леандро Тросар, разгърнат отново като лидер на атаката заедно с Букайо Сака и Габриел Мартинели, удари от воле от Ъглов удар на Райс в началото на второто полувреме.

Артета направи единствената си смяна след четвърт час оставащ, заменяйки Тросард с Жоржиньо, но липсата на плодовит нападател на Арсенал беше разкрита и те в крайна сметка бяха отменени от момент на магия от Галено.