Тунис отпадна от Купата на африканските нации след нулево равенство с Южна Африка
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-01-24 | 00:05:19

Тунис, класиран на трето място в Африка, кротко се отказа от Купата на нациите, след като завърши наравно 0-0 с Южна Африка в слаб мач от последния кръг на група Е в Корого в сряда.

Северноафриканците имаха късен шанс да измъкнат победата и да оцелеят, но резервата Хайтем Жуини центрира с глава много над гредата.

Тунис стана втората нация в топ 10 след Алжир, която беше елиминирана след първия кръг.

Мали спечели група Е след равенство 0-0 с Намибия и двете се класираха за фазата на елиминациите заедно с втората Южна Африка.

AFCON: Пълните мачове и маси

Тунис изпусна капитана-ветеран и нападател Юсеф Мсакни, след като той направи малко влияние при загубата от Намибия и равенството с Мали. Защитникът Ясин Мерия пое поста капитан.

След попадение с четири гола на Намибия, Южна Африка запази същия стартов състав, който включваше осем играчи от Мамелъди Съндаунс, доминиращият местен клуб.

Ранните етапи бяха коварен и нестабилен в жегата от 36 градуса по Целзий (97 по Фаренхайт) на северния бряг на слоновата кост, като Тунис владееше повече, но не го използваше ефективно.

Тунис пропиля три полу-шанса по средата на полувремето, когато Елиес Скири пламна, Анис Бен Слиман удари от пряк свободен удар и Елиас Ачури стреля с глава в аут.

Силна серия на Пърси Тау за Южна Африка завърши с кимване на Ейвидънс Макгопа и спекулативен изстрел от далечна дистанция на Тапело Морена, хвърлен точно над гредата.

До края на разочароващото полувреме Тунис имаше пет опита за гол , но нито един гол в мач, наблюдаван от президента на Африканската футболна конфедерация (CAF) Патрис Мотсепе.

Началото на второто полувреме беше отложено с няколко минути, така че началният удар съвпадна с другия мач от група Е между Мали и Намибия в югозападния крайбрежен град Сан Педро.

С наближаването на часовата граница базираният в Катар Мсакни замени Бен Слиман и спечели мача 100 за Картидж Ийгълс.

Този месец Мсакни стана четвъртият играч след Камерунецът Ригоберт Сонг, египтянинът Ахмед Хасан и ганаецът Андре „Деде“ Аю ще участват в осем турнира за Купата на нациите.