Аерин Франкел спира 15, Лайла Едуардс вкарва 3 при победа на САЩ с 5-0 над Финландия на Световното по хокей за жени
AP News | 2024-04-13 | 00:03:04

УТИКА, Ню Йорк (AP) — Аерин Франкел спря 15 удара за четвъртия си шутаут в пет мача, и Лайла Едуардс отбеляза естествен хеттрик, когато Съединените щати победиха Финландия с 5-0 в полуфиналния кръг в събота, извеждайки защитаващите титлата си до техния 23-ти мач за златен медал от Световното първенство по хокей за жени.

Хана Билка и Савана Хармън също вкара за американците, които запазиха перфектното си представяне непокътнато, като се появиха във всеки финал на световно първенство, откакто турнирът беше създаден през 1990 г. Едуардс, един от четиримата американци, които дебютираха в турнира, сега има пет гола, за да се изравни с този на водещия в турнира съотборник Алекс Карпентър общо.

Победата поставя потенциално още един познат реванш срещу трансграничния съперник на САЩ, Канада, в мача за златния медал в неделя. Канадците, които загубиха с 1-0 съдийско решение от отбора на САЩ в предварителния кръг в понеделник, се изправят срещу Чехия в другия полуфинал по-късно през деня.

Двете световни сили в женския хокей са се срещали в 21 от 22 финала на световни турнири, с единственото изключение през 2019 г., когато домакинът Финландия победи Канада на полуфиналите, преди да загуби от САЩ при дузпи с 2-1. Американците сложиха край на двугодишната серия от златни медали на Канада миналата година с победа с 6-3 в турнира, който се игра извън Торонто.

Финландия направи първото си участие на полуфинал от 2021 г., когато загуби от американците и се задоволи с бронзов медал, като победи Швейцария.

Сани Ахола завърши с 50 спасявания в мач. Финландия бе победена с 55-15 в мач, изигран преди преобладаващо шумния „САЩ! САЩ!" скандираща публика в центъра на Ню Йорк.

Отпадането беше петото в кариерата на Франкел в 11 участия на световно първенство и четвъртото на този турнир – едно повече от това, което Канадецът Ким Сен Пиер отбеляза през 2005 г.

Франкел допусна само три гола в пет мача на този турнир, като всичките дойдоха след 12 удара, срещу които тя се изправи при победата с 5-3 над Финландия в предварителния кръг.

САЩ се подобриха до 22-1 и равенство срещу финландците в турнирната игра и спечелиха 14 поредни срещи след загубата с 1-0 продължения в мач от квалификационния кръг през 2008 г.

След гол на Билка 12:01 в, Едуардс отвори мача с три гола в интервал от 13:10, преодолявайки втория и третия период, включително последните й два по-малко от четири минути в третия период.

Едуардс, след втория си сезон в Уисконсин, поведе САЩ с 2-0, като победи Ахола високо от късата страна с изстрел от левия кръг за мощен гол с 6:46 до края на втория период.

Тейлър Хейз постави втория гол на Едуардс 2:34 часа в третия период, като изби шайбата в дъските и даде храна на своя съотборник за еднократно попадение от десния кръг. Четири минути по-късно Хейзе се насочи към мрежата, само за да бъде спрян от Ахола, който не беше в позиция, за да попречи на Едуардс да превърне отскочилата топка в необслужвана мрежа. Финландия имаше две положения за гол в края на рамката. Франкел спря удара на Сузана Тапани отдясно на мрежата и след това прегърна гредата, за да попречи на Петра Ниеминен да се забие при отскочилата атака.

По-рано през деня, бившата звезда на Североизточния университет и член на PWHL Бостън, Алина Мюлер вкара 4:07 в продължението при победата на Швейцария с 3-2 над Германия в мач от кръга за класиране. Победата гарантира на Швейцария запазване на място сред първите пет нации в група А, докато Германия остава в група B от пет нации, влизайки в световното първенство следващата година.