Алабама получава голяма игра от Марк Сиърс, победи Гранд Каньон със 72-61 в March Madness
AP News | 2024-03-25 | 04:08:34

СПОКЕЙН, Вашингтон (AP) — Марк Сиърс имаше 26 точки и 12 борби, Мухамед Диубате вкара всичките си девет точки в последните 5 1/2 минути, а четвъртият поставен Алабама използва късен скок, за да победи номер 12 Гранд Каньон със 72-61 във втория кръг на турнира NCAA в неделя вечерта.

Сиърс носеше Кримсън Прилив (23-11) за по-голямата част от 35 минути, преди да получите неочаквана помощ от Dioubate. Първокурсникът с височина 6 фута и 7 вкара повече от девет точки само два пъти през целия сезон, но се възползва максимално от шанса си да допринесе в последните минути на физически мач с Алабама в проблеми с фаула и без титуляра Латрел Райтсел младши, който получи удар с глава контузия през първото полувреме.

Алабама напредна в Sweet 16 за общо 10-ти път и за трети път през последните четири сезона под ръководството на треньора Нейт Оутс. The Crimson Tide ще играят в регионален полуфинал в последователни сезони за първи път от 1990-91 г.; миналата година Алабама беше поставена под номер 1 и падна от евентуалния национален вицешампион Сан Диего Стейт.

Този път Tide ще се опитват да победят поставената на първо място Северна Каролина в четвъртък на полуфинала на западен регион Лос Анджелис.

Сиърс направи 8 от 18 изстрела и нахално помаха за сбогом в последните секунди на феновете на Grand Canyon „Havocs“, които изпълниха Spokane Arena. Dioubate също грабна пет борби за своите 12 минути и изигра солидна защита срещу звездата на Гранд Каньон Тайън Грант-Фостър.

Грант-Фостър вкара 29 точки, една по-висока от кариерата си, но не вкара в крайните 4:40. Lopes стреляха 32%, включително брутални 3 от 17 в началото на играта. Гранд Каньон (31-4) също не можа да намери нищо отвъд дъгата от 3 точки, достигайки 2 от 20. Отборът на треньора Брис Дрю вкара средно седем 3 точки на мач.

Алабама водеше с 42-32 в началото на второто полувреме, само за да видите Лопес да откъсне. Гранд Каньон поведе с 56-55 при изпълнение на наказателното хвърляне на Колин Мур 6:25 минути преди края – първата му преднина, откакто беше 9-7 – и Грант-Фостър отбеляза 10-ия обрат на Алабама от полувремето за преднина от 58-55 с 6: 03 остава.

The Tide отговори със седем поредни точки. Dioubate вкара в игра за три точки след офанзивен отскок и добави съкрушителен кош през трафика. Той направи още две наказателни хвърляния при оставащи 3:48, за да даде преднина на Алабама с 64-61, а кошът му с 2:25 до края увеличи преднината до пет.

Алабама изигра последните 26 минути без Райтсел, който получи удар с лакът по невнимание в главата.

Алабама и Северна Каролина не са се срещали в March Madness от 1992 г., когато четвъртият поставен Tar Heels победи петия поставен Tide с 64-55 във втория кръг. Отборите се срещнаха за последен път в началото на сезон 2022-23, когато Tide спечели див мач със 103-101 след четири продължения.

___

AP March Madness bracket: https:// apnews.com/hub/ncaa-mens-bracket и покритие: https://apnews.com/hub/march-madness