Алекс Овечкин е в най-дългата си голова серия от години. Говоренето за рекорда на Грецки се завръща
AP News | 2024-02-12 | 00:48:49

Може би всичко, което беше нужно, беше да язди камила, за да може Алекс Овечкин да преодолее гърбицата след тежката първа половина на сезона в НХЛ.

Свежо семейство пътуване до Дубай по време на прощалната седмица на Вашингтон Кепитълс и почивката на мача на звездите, Овечкин вкара във всичките четири мача, за да удължи серията си до пет, най-дългата му от близо три години. След само осем гола в първите си 43 мача, руската суперзвезда, капитан и лице на франчайза се разгорещи точно навреме, за да съживи възможността да счупи рекорда в кариерата на Уейн Грецки, който дълго време изглеждаше недостижим.

Овечкин сега има 13 гола през този сезон, което му осигурява 835 - 60 назад от преминаването на Грецки.

„Определено не съм изненадан от това“, каза защитникът на Ванкувър Иън Коул, който изигра десетки мачове, опитвайки се да сдържи Овечкин през последното десетилетие. „Според мен той е златният стандарт за отбелязване на голове в историята на НХЛ. Очевидно Уейн Грецки, той е „Великият“, той е най-добрият, но това, което Ови направи през периода, в който играе, е абсолютно забележително. ...

„Способността му да продължи да бъде сила в тази лига в повече от един смисъл, но със сигурност този, който отбелязва голове, е невероятна. Неговото дълголетие е невероятно.“

Сега, когато е на 38, Овечкин се завръща към продуцирането, както предишните години. Миналата пролет той стана първият играч в историята на НХЛ, който записа 40 гола за сезон 13 пъти и вкарваше в средата и края на 30-те години като никой друг след Фил Еспозито през 70-те години.

„Той е играейки на наистина високо ниво“, каза треньорът Спенсър Карбъри. „Имам чувството, че дори се пързаля малко повече. Имам чувството, че има малко повече скок в стъпката му.“

Част от този скок изглежда липсваше преди почивката. Както установиха други елитни спортисти, времето остава непобедено и хокеистите рядко остаряват грациозно.

С продукцията, която не се постига лесно от целия отбор, Capitals отбелязаха средно само 2,3 гола в 46 мача — третото най-ниско ниво в лигата. Откакто започна головата серия на Овечкин, те отбелязват по 3,6 точки на мач.

„Това е положителна, положителна стъпка, защото имаме нужда от него“, каза Карбъри. „Това са положителни неща и можете да почувствате, че той придобива повече увереност, когато всеки от тях влиза и докато се върти по малко.“

След опит за подаване на Овечкин към него завърши с гол в неделя, дългогодишният съотборник T.J. Оши се усмихна и каза: „Хубаво е да видя големия човек да се търкаля.“ След това той посочи, че това бягане не е свързано с късмет, колкото Овечкин, който играе добре закръглен стил и извлича ползите от листа с резултати.

„Той също така прави много малки неща, които според мен ни помагат в отбрана, което води до нападение и странни удари,” каза Оши. „Той се връща в D-зоната и спира в добра зона. Това просто подготвя отбора ни за успех, когато и петимата го правят. Честно казано, нещата, които той прави далеч от шайбата, позволяват на неговата естествена, феноменална способност да поеме надмощие и да започне да поставя някои точки на таблото. списък с голове, каза „хубаво е“, когато може да вкара шайбата в мрежата. Това се случва често, тъй като това е първата му серия от пет гола от март 2021 г.

Останалото е просто да играя интелигентен хокей.

„Опитвам се да си върша работата и просто да играя правилния стил на игра, да бъда там и да помагам на отбора да печели“, каза Овечкин.

Дори и с гол на Овечкин, Столичани се карат. Изправени пред брутален график след паузата на All Star — включително мачове срещу настоящите топ четири отбора в топ лигата — те загубиха шест от седем и скоро може да станат продавачи преди крайния срок за търговия на 8 март.

Но завръщането на ретро Овечкин даде известна надежда да продължим да се борим за завръщане в плейофите.

„Той е горещ в момента“, каза вратарят Дарси Кумпер. „Знаем, че той вкарва голове. Да го държим в серията, в която е, наистина ни помага. Всички се радваме да го видим.“

Може би всичко е благодарение на това, че Овечкин отиде от леда в пустинята по време на почивката. Карбъри със сигурност смята, че това е възможно.

„Традиционно той играе добре през втората половина на сезона“, каза треньорът за първата година. „Това не е по-различно за него да си вземе умствена (почивка) далеч от играта, да не мисли за НХЛ, да не мисли за Вашингтон Кепитълс, да не мисли за хокей и да може да се върне освежен и готов за пробега, и изглежда точно това, което се случва в момента.”