Американският баскетбол научава групите си за Олимпиадата в Париж. Трудни жребии очакват мъжете и жените
AP News | 2024-03-19 | 21:32:20

Мъжкият отбор на САЩ по баскетбол е сигурен, че ще види Сърбия и Южен Судан в груповата фаза на Олимпиадата в Париж, докато жените на САЩ имат гарантиран реванш за златен медал срещу Япония във Франция това лято.

FIBA, глобалната организационна организация на спорта, проведе жребия за Игрите в Париж в Mies, Швейцария, във вторник, определяйки игрищата за баскетболните турнири с 12 отбора. Полето на жените е завършено; мъжкото поле все още има четири места, които ще отидат при победителите от квалификационните турнири в началото на юли преди откриването на Олимпиадата в края на юли.

Мъжете на САЩ ще бъдат тренирани от Стив Кер и се стремят към пети пореден златен медал , жените на САЩ ще бъдат треньори от Черил Рийв и се стремят към осма поредна олимпийска титла. И двете са класирани под номер 1 в света и двете програми са били - безспорно - доминиращата сила в олимпийския баскетбол от самото му начало.

Но особено от страна на мъжете златото за американците вече не е гарантирано. САЩ не спечелиха медал на Световното първенство през 2019 г. в Китай, нито на Световното първенство през 2023 г. във Филипините и въпреки че американците възнамеряват да изпратят по-напълнен със звезди списък на Олимпиадата, това не гарантира нищо.

Кармело Антъни, който беше на жребия като посланик на ФИБА, каза, че е ясно, че международните мъжки отбори „се чувстват достатъчно уверени и удобни, за да отидат там и да се състезават със САЩ.“

„Всичко е за увереността, която тези други играчи и държави имат“, каза Антъни, един от двамата трикратни златни медалисти в баскетбола за мъже – другият отличен от САЩ Кевин Дюрант, който ще кандидатства за четвърто злато в Париж. „Що се отнася до САЩ, аз се моля и се надявам да изпратим правилния отбор там. Знам какво е чувството, когато имаш правилния отбор, който е там и излизаш там, опитвайки се да спечелиш. Сигурен съм, че САЩ ще доведат момчетата, които трябва да доведат, за да си върнат това чувство.”

Жените в САЩ ще играят реванш за златен медал от Олимпийските игри в Токио в груповата фаза. Американците започват стремежа си към осми пореден златен медал с мачове от груповата фаза срещу Белгия, Германия и Япония - домакинът преди три години, който падна от САЩ с 90-75 на финала в Сайтама, Япония.

САЩ също играха срещу Белгия на последното Световно първенство за жени, като спечелиха с 87-72 през 2022 г. в мач, който беше с едноцифрен резултат през второто полувреме.

Въпреки това, световният топ -класираният отбор все още ще бъде огромен фаворит.

„Очевидно е, че никога не можете да преминете покрай САЩ. Те доказаха своята доминация и са на върха на играта“, посланик на ФИБА и бивш Австралия каза звездата Пени Тейлър. „Но това, което обичам да виждам, е отборите да носят своя уникален стил на игра на Олимпиадата. Обичам да гледам Япония и какво правят и какво правят толкова добре. Очевидно Китай винаги е бил конкурентен. Сърцето ми винаги е с Австралия и обичам да ги виждам там и се надявам да знаят, че миналите Opals са точно там с тях.“

USA Basketball планира да обяви мъжките и женските отбори за игрите в Париж по-късно тази пролет.

Мъжкият състав на Сърбия вероятно ще включва звездата на Денвър Никола Йокич, MVP на NBA и MVP на финалите на NBA, който е един от най-доминиращите играчи в играта. Сърбия завърши на второ място след Германия на Световното първенство миналото лято и дори нямаше Йокич в списъка.

В група C САЩ също ще се изправи срещу Южен Судан и победителя от квалификационния турнир в Пуерто Рико — или Мексико, Кот д'Ивоар, Литва, Италия, Бахрейн или Пуерто Рико.

В група А Австралия и Канада очакват двама победители от квалификационния турнир — един от Испания (участващи държави Испания, Финландия, Полша, Бахамите, Ливан, Ангола), а другият в Гърция (участващи нации Словения, Нова Зеландия, Хърватия, Египет, Доминиканска република и Гърция).

Домакинът Франция, с участието на Виктор Уембаняма, оглавява група B и ще се изправи срещу шампиона от Световната купа Германия, Япония и победителят в квалификационния турнир в Латвия (Грузия, Филипините, Латвия, Бразилия, Камерун, Черна гора).

„Няма групи, които са лесни след този жребий“, генералният секретар на ФИБА Андреас Загклис казах. „Когото и да видите да се усмихва, просто кажете „Е, ще се видим през август“.“

ГРУПИ ЗА МЪЖЕ

Група A: Австралия (5 в световната ранглиста), Канада (7), победител в OQT Испания, победител в OQT Гърция.

Група B: Германия (3), Франция (9), Япония (26), Латвия победител в OQT.

Група C: Съединени щати (1), Сърбия (4), Южен Судан (33), Пуерто Рико победител в OQT.

ЖЕНСКИ ГРУПИ

Група A: Китай (2 в световната ранглиста), Испания (4), Сърбия (10), Пуерто Рико (11).

Група B: Австралия ( 3), Канада (5), Франция (7), Нигерия (12).

Група C: САЩ (1), Белгия (6), Япония (9), Германия (19).

ФОРМАТ

Еднакъв е за турнирите за мъже и жени. Отборите ще играят три мача от груповата фаза. Първите двама завършили във всяка група, плюс двата най-добри отбора, класирали се на трето място, ще преминат към четвъртфиналите.