Арсенал накуцва в 2024 г. след „най-лошото представяне за сезона“. Тотнъм се доближава до челната четворка
AP News | 2023-12-31 | 19:59:19

ЛОНДОН (AP) — Арсенал накуцва в 2024 г. след пагубен период, който кулминира в това, което треньорът Микел Артета нарече „най-лошото“ представяне на сезона” в последния ден от годината.

Беззъбият отбор на Арсенал загуби с 2-1 от Фулъм в неделя, въпреки че поведе в петата минута, второ поредно поражение, което означава, че отборът остава на четвърто място във Висшата лига – когато победата би го вдигна на първо място.

„Денят е наистина тъжен, защото днес не заслужавахме да спечелим мача“, каза Артета. „Това беше най-лошото представяне за сезона.“

Това продължи тревожната серия, която доведе до края на 2023 г. на Арсенал само с една победа в последните си пет мача в лигата, включително първата си домакинска загуба за сезона от Уест Хям в четвъртък.

Арсенал временно щеше да се изкачи над Ливърпул на върха на таблицата с победа, но можеше да се окаже на пет точки от лидерството, ако отборът на Юрген Клоп победи Нюкасъл в понеделник. Арсенал остана на четвърто място - след като беше начело в таблицата на Коледа - и сега е само с една точка пред петия Тотнъм, след като съперникът му в северен Лондон победи Борнемут с 3-1 у дома.

Тази последна неуспех дойде, въпреки че Букайо Сака изведе Арсенал напред само след пет минути, когато обърна отскочилата топка от удар на Габриел Мартинели, който бе направил мародерско бягане от собствената си зона.

След това обаче нямаше голяма заплаха за атака от страна на гостите и лошата защита помогна на Раул Хименес да изравни през първото полувреме, а Боби Де Кордова-Рийд вкара победния удар след корнер в 59-ти.

„Днес отново не е достатъчно добър от нас“, каза полузащитникът на Арсенал Деклан Райс. „В мача срещу Уест Хем имахме 30 удара, толкова много докосвания в наказателното поле, но не можахме да ги отстраним. Днес, когато (ние) вървим нагоре, трябва да имаме повече контрол. Трябва да изискваме повече един от друг. Трябваше да настояваме отново и да търсим повече. В тази лига няма място за объркване. Поемането му е трудно.“

Фулъм загуби последните си три мача в лигата с общ резултат 8-0, но беше подсилен от завръщането на Хименес след наказание. Нападателят вече отбеляза четири гола в последните си четири мача в лигата – изравнявайки резултата си от предишните му 50.

ТОТНЪМ СЕ ВЪРНА

Не брояйте Тотнъм от надпреварата за титлата само още.

Отборът на Анж Постекоглу изостава с три точки от Ливърпул, след като се върна от поражението с 4-2 в Брайтън в четвъртък с убедителна победа срещу Борнемут.

Тотнъм беше подсилен от ранното завръщане на Родриго Бентанкур от контузия в момент, когато Постекоглу е без няколко титуляри. Но победата беше помрачена от сенегалския национал Папе Сар, който напусна терена разплакан с контузия през първото полувреме - само две седмици преди началото на Купата на африканските нации - след като отбеляза първия гол в деветата минута.

Тотнъм трябваше да чака до 71-ата минута за нов гол, но Сон Хюн-мин и Ричарлисон отбелязаха късно, за да направят мача безопасен, преди Алекс Скот да върне един гол за Борнемут.

След страхотен старт на сезона под ръководството на Постекоглу, Тотнъм изпадна от челната четворка след серия от пет мача без победа, но скоро може да се върне на местата в Шампионската лига.

„Все още сме там и се борим“, каза Постекоглу. „Ние сме на три точки от върха, така че ако това е разликата между това да имаме страхотен сезон и мястото, където сме, ще го взема.“