Арсенал претърпя мъчително завръщане в Тотнъм, докато топчиите разкриват слабото място в титлата
The Mirror | 2024-04-28 | 19:28:49

В крайна сметка това беше мъчение за Арсенал, което гризаше нокти и беше на ръба на стола.

Но да спечели голямото награди, трябва да оцелеете в моменти на високо напрежение - дори когато са ви причинени от вас. Арсенал водеше с 3-0 на полувремето, усилено и в пълен контрол, когато дадоха всичко от себе си, за да натиснат бутона за самоунищожение.

Грешка на вратаря на топчиите Дейвид Рая върна Спърс назад, стана наистина напрегнато след ВАР дадоха дузпа срещу Деклан Райс и въпреки това издържаха. В крайна сметка това беше огромна победа за Арсенал, тъй като дербито на Северен Лондон беше може би най-трудният мач от техния мач, така че никога нямаше да бъде лесно.

Но затруднявайки себе си разкриваше липсата на опит и управление на играта на Арсенал. Това обаче беше ценен научен урок.

И при последния съдийски сигнал шумният гост беше забравил какво се е случило преди, защото бяха твърде заети да празнуват и да се наслаждават на момента. В крайна сметка феновете на Арсенал не се интересуват, защото те все още се борят за титлата и беше забележимо, че Микел Артета отиде направо при Рая, за да утеши вратаря, който беше толкова надежден и постоянен през този сезон.

Обратният удар на Тотнъм превърна унизителното поражение в галантно. Son Heung-min, Dejan Kulusevski, Micky van de Ven и Cristian Romero никога не се предаваха. Но къде беше Джеймс Мадисън? Предполагаше се, че това е поводът, в който той трябва да процъфтява. Той получи субсидия. Липсваха и други.

Арсенал, напротив, беше решителен в защита, тъй като Габриел беше великолепен, Уилям Салиба не изоставаше много, а Томас Партей им даде нова солидност в халфовата линия. Букайо Сака и Кай Хаверц са просто безмилостни и клинични и именно тяхното завършване накара Арсенал да поведе мач, който трябваше да е комфортен, дори ако първото полувреме беше по-равномерно, отколкото предполагаше резултатът.

Тотнъм започна добре но, по ирония на съдбата, човекът, който беше привлечен, за да даде известна стабилност на Спърс, пропусна първия гол. Ъглов удар на Сака от близката греда предизвика хаос и Пиер-Емил Хожберг в крайна сметка хвърли топката в собствената си мрежа.

Но домакините отвърнаха с рев. Ромеро стреля с глава срещу гредата и Ван де Вен имаше топката в мрежата само за VAR, за да я отсъди в засада по ширината на задната част на Габриел. Бяха малки маржове. Последваха още по-малки.

Шпорите изкрещяха дузпа за клипа на Леандро Тросард срещу Кулусевски, докато Райс блокира Мадисън. Но надеждата беше последвана от отчаяние, когато Арсенал се втурна към другия край и отбеляза.

Хаверц, отново изключителен, пусна топка отгоре, Сака я овладя брилянтно и след това проби в наказателното поле и отправи перфектен удар в далечния ъгъл.

След 38 минути резултатът беше 3-0. Този път ъглов удар на Райс предизвика хаос, Бен Уайт блокира вратаря на Тотнъм Гулиелмо Викарио, който е толкова уязвим при стандартните положения, и Хаверц трябваше да погледне към вратата от близко разстояние. Това беше неговият 12-и гол във Висшата лига и 16-ият за Арсенал от корнер.

Някои фенове на Тотнъм отидоха по-рано за чаша на полувремето, а тези, които останаха, се подиграха на отбора си. Но резултатът беше брутален и въпреки това не можеше да се види път назад за хората на Анж Постекоглу.

Това беше до момента на лудостта на Рая. Той се опита да играе, даде топката право на Ромеро, а след това защитникът на Спърс насочи удара му в долния ъгъл. Изведнъж стадионът повярва, че остават 25 минути.

Арсенал се справи добре с мача и извади удара - докато Райс не допусна дузпа. Райс отиде да изчисти, хвана Бен Дейвис и бе дадена дузпа след проверка на ВАР.

Сон я реализира и постави финал на трибуната. Арсенал оцеля. Но те ще се надяват, че Спърс ще покажат толкова битка, когато се изправят срещу Манчестър Сити тук следващия месец.