Арсенал се нуждае от услуга от Тотнъм в битката за титлата. Текущата форма предполага, че това няма да се случи
AP News | 2024-05-06 | 13:48:49

Четири поредни загуби. Най-лошият резултат на отбора от 20 години. Две чисти мрежи от края на октомври.

Онези, които очакват Тотнъм да осигури късен обрат в надпреварата за титлата във Висшата лига, ще бъдат разочаровани, предвид настоящите доказателства.

Посещението на Манчестър Сити на 14 май на стадион Тотнъм Хотспър, за неговия предпоследен мач за сезона, изглеждаше за мнозина последната възможна пречка за шампионите в опитите им да се завъртят в Арсенал и да осигурят безпрецедентна четвърта поредна титла.

В края на краищата Спърс не само имат много за какво да играят — те все още се борят само за класиране в Шампионската лига — но те не са загубили или дори допуснали гол срещу Сити в своите четири срещи в лигата на новия стадион на Тотнъм от отварянето му през 2019 г.

Арсенал обаче със сигурност губи надежда за услуга от своя съсед в северен Лондон.

По подобен начин феновете на Тотнъм може би започват да губят надежда, че Анж Постекоглу е човекът, който ще донесе култура на победи в клуба без трофей от 2008 г. насам.

Всичко започна толкова добре за първия в историята Австралиец ще тренира във Висшата лига.

Тотнъм беше начело в лигата в началото на ноември, непобеден и играейки атакуващия футбол, за който неговите привърженици винаги копнеят. Никой мениджър не е печелил 26 точки от първите си 10 мача във Висшата лига, преди Постекоглу да се появи с висока защитна линия и агресивен стил с преден крак.

Постекоглу, изглежда, беше перфектната противоотрова срещу Жозе Моуриньо и Антонио Конте, прагматични и насочени към отбраната треньори, чиито заклинания начело на Тотнъм обещаваха толкова много, но завършиха толкова неприятно.

Бързо напред шест месеца и изглежда, че сезонът не може да приключи достатъчно скоро за Спърс, които куцат към финала, и Постекоглу, който започва да разбира размера на задачата, която пое преди почти година.

„Имаме нужда от промяна. Промяната трябва да се случи“, каза Постекоглу преди загубата на Тотнъм с 4:2 от Ливърпул в неделя. Това беше четвърта поредна загуба, нещо, което не се е случвало от онези мрачни последни дни на Жак Сантини в Спърс в края на 2004 г.

През последния месец имаше загуба с 4-0 от Нюкасъл, загуба с 3-2 у дома от Арсенал, когато Тотнъм изоставаше с три гола на полувремето, загуба с 2-0 от Челси и след това поражението на Анфийлд, което видя летаргично изглеждащи Спърс паднаха с 4-0 след 59 минути.

И това е отборът, на който Арсенал се надява да успее да спре гиганта Сити следващата седмица?

Тотнъм все пак трябва да запечата петото място, и квалификация за Лига Европа, защото от двете страни на гостуването на Сити са мачове срещу Бърнли и вече изпадналия Шефилд Юнайтед – последните два отбора в лигата.

Спърс изостават със седем точки от четвъртия Астън Вила и четири пред шестия Нюкасъл.

Това повдига въпроса дали първият сезон под ръководството на Постекоглу е бил успешен.

Феновете на Спърс вероятно щяха да заемат пето място, след като видяха капитана на Англия и рекордьор Хари Кейн да напусне Байерн Мюнхен миналия август. Тъй като Hugo Lloris и Eric Dier също напуснаха през сезона, беше загубено огромно количество опит и именно в тези трудни последни седмици от сезона липсата на старши лидери в отбора беше разкрита.

Също така изглежда, че като цяло фен базата все още е зад Постекоглу и неговата освежаваща перспектива, дори ако настояването му да се придържа към атакуващите си принципи може да изглежда колкото наивно, толкова и смело.

„Вярвам в това, в което вярвам до сърцевината си. Ще стоя на най-високата земя, ще умра благородна смърт, вярвайки в това, в което вярвам“, каза той.

„Може би Висшата лига е стъпка твърде далеч. Кой знае? Може би, може би, но аз все още ще бъда на този хълм, ранен, а предсмъртният ми дъх ще казва: „Вярвам, наистина вярвам. да се види.

За момента Арсенал просто ще се моли Тотнъм – отборът, който иска да види да губи всяка нормална седмица от сезона – да успее да постигне невероятна победа над Сити, за да промени хода на надпреварата за титлата преди финалния кръг на 19 май.