Арсенал се връща на върха във Висшата лига, а Манчестър Сити победи Астън Вила, за да остане близо
AP News | 2024-04-03 | 23:40:49

МАНЧЕСТЪР, Англия (AP) — Тристранната надпревара за титлата във Висшата лига изглежда вероятно ще стигне до фалит след победи за Арсенал и Манчестър Сити продължиха да натискат Ливърпул.

Арсенал се върна на върха в таблицата, като победи Лутън с 2-0, докато Сити победи Астън Вила с 4-1, за да се изравни по точки с втория място Ливърпул.

Само една точка разделя първите три отбора в това, което се очертава като най-убедителната битка за титлата в новата история.

Ливърпул се възползва от равенството на двата си съперника 0-0 в неделя и се измъкна с две точки преднина на върха.

До края на мачовете в сряда отборът на Юрген Клоп отново играеше на догонване на Арсенал и беше пред Сити само по голова разлика — дори ако има мач по-малко и от двете.

Ливърпул приема последния Шефилд Юнайтед в четвъртък, като разликата в горната част на класирането става все по-малка.

АРСЕНАЛ ВОДИ

Въпросът за Арсенал е дали може да измине дистанцията, след като отпадна толкова зле в края на миналия сезон.

Лондончани водеха таблицата в продължение на 248 дни преди в крайна сметка да бъде изпреварен от отбор на Сити, който спечели третата си поредна титла и завърши трибъл от трофеи, включително Шампионската лига и ФА Къп.

Играчите на Артета вече се подобриха директно срещу Сити – победа и равенство срещу защитаващия титлата си. Но остава да видим как ще се справят с натиска само с осем мача в лигата до края.

Въпреки че Арсенал се очакваше да победи застрашения от изпадане Лутън у дома, винаги имаше възможност за грешка.

Това никога не изглеждаше вероятно, след като Мартин Одегаард откри резултата в 24-ата минута и си отбеляза автогол от Дайки Хашиока в 44-та направи 2-0 до полувремето.

Безпроблемни три точки без Букайо Сака и с Деклан Райс, посочен като резерва, беше точно типът представяне, което предполага, че отборът на Артета е по-добър готов да завърши работата този път.

ФОДЕН ТРИЛЪТ

Няма Ерлинг Хааланд, няма проблем.

Фил Фодън оправда решението на Гуардиола да остави водещия си голмайстор на пейката, като направи зашеметяващ хеттрик, докато Сити успя да постигне Победа с 4-1 срещу Вила.

Гуардиола описа Хааланд като най-добрия нападател в света, след като беше критикуван от бившия капитан на Манчестър Юнайтед, а сега телевизионен анализатор Рой Кийн. Така че беше изненада да видим голмайстора на лигата да бъде оставен извън титулярния състав на Сити в мач от такава важност.

Но в негово отсъствие Фодън осигури головете с три страхотни удара.

При резултат 1-1 в добавеното време на първото полувреме нападателят на Англия изпълни нисък свободен удар в долния ъгъл от границата на наказателното поле.

Той вкара втория си удар с още един изящен завършек в 62-ата и вкара трета в горния ъгъл седем минути по-късно.

БЕЗПЕЧЕЛНА СЕРИЯ

Безпобедната серия на Брентфорд се удължи на осем игри след равенство 0-0 срещу Брайтън.

Пчелите спечелиха само две в последните си 19 мача във всички състезания, но все пак се отдалечиха с точка от зоната на изпадащите след загубата на Лутън от Арсенал.

Брентфорд на 15-о място е с шест точки пред зоната за пускане.