Астън Вила се подхлъзна в надпреварата за Шампионската лига след загуба с 1-0 от Брайтън
AP News | 2024-05-05 | 17:48:05

ЛИВЪРПУЛ, Англия (AP) — Лошата седмица се влоши за Астън Вила в неделя след изненадваща загуба с 1-0 от Брайтън в надпревара за първите четири във Висшата лига.

Отборът на Унай Емери загуби с 4-2 у дома от Олимпиакос в първия мач от своя полуфинал на Лига на конференциите Европа в четвъртък. И в ден, в който Вила можеше да си осигури място в Шампионската лига през следващия сезон, той претърпя нов неуспех.

Голът на Жоао Педро в 87-ата минута на Amex Stadium даде надежда на петия Тотнъм в преследването на Вила на четвъртото място. Тотнъм игра с Ливърпул на Анфийлд по-късно в неделя с шанса да се приближи на четири точки от Вила с мач по-малко.

Вила щеше да бъде сигурен в топ 4, ако беше спечелил в Брайтън и Спърс бяха загубили от Ливърпул.

ЧЕЛСИ РУТС УЕСТ ХЕМ

Проблемният сезон на Челси все още може да завърши на нещо високо, след като отборът на Маурисио Почетино повиши шансовете си за европейския футбол през следващия сезон с поражение с 5-0 от Уест Хям в неделя.

Победата на Стамфорд Бридж изкачи Челси до седмо място в класирането и две точки зад шестото място Нюкасъл. Само първите шест отбора във Висшата лига ще имат гарантирано място в Европа през следващия сезон.

Въпреки че прекомерните разходи на Челси под ръководството на американските собственици Тод Бойли и Clearlake Capital трябваше да върнат победителя от Шампионска лига през 2021 г. отново в борбата за най-големите награди, квалификацията за Европа би представлявала напредък, след като миналата година завърши в долната половина на таблицата и още един сезон на борба този мандат.

След вдигаща духа победа с 2-0 срещу Тотнъм в четвъртък, Челси я последва, като победи Уест Хем.

Николас Джаксън вкара два гола през второто полувреме, след като Челси стигна до 3-0 водят след пробива с голове на Коул Палмър, Конър Галахър и Нони Мадуеке.