Аутсайдерите разтърсват Купата на Африка, тъй като повечето фаворити преди турнира пропускат четвъртфиналите
AP News | 2024-01-31 | 17:16:50

АБИДЖАН, Кот д'Ивоар (AP) — Аутсайдерите се наслаждават на своя момент на Купата на Африканските нации.

турнирът беше фестивал на разочарования, като повечето от големите фаворити бяха елиминирани преди четвъртфиналната фаза.

Полуфиналист от Световната купа Мароко, защитаващ шампиона Сенегал, седемкратен шампион Египет, петкратен победител Камерун, четирикратен шампионът Гана, а бившите победители Алжир и Тунис отпаднаха.

Нито един от осемте четвъртфиналиста от последното издание на Купата на Африка в Камерун – Буркина Фасо, Тунис, Сенегал, Екваториална Гвинея, Гамбия, Камерун, Египет и Мароко – този път не стигна до последните осем. Нито някой от петте африкански отбора, които играха на Световното първенство през 2022 г. – Камерун, Гана, Мароко, Сенегал и Тунис.

„Тази купа е наистина трудна. Много изненади“, каза селекционерът на Мароко Уалид Реграгуи, след като отборът му беше разстроен от Южна Африка.

Четири от останалите отбори – Кабо Верде, Ангола, Гвинея и Мали – никога преди не са печелили Купата на Африка, докато трикратният шампион Нигерия и страната домакин Кот д'Ивоар ще почувстват, че имат страхотна възможност да вземат трофея. Можеха да се срещнат на финала. Южна Африка и Конго са другите останали отбори.

Ето по-отблизо четвъртфиналите, които започват в петък:

НИГЕРИЯ СРЕЩУ. АНГОЛА

Нигерия е фаворит за мнозина след впечатляващата победа над Камерун в 16-финалите. Отборът на Жозе Песейро се разраства с напредването на турнира, като изглежда се възползва от спокойния подход към взаимодействието с медиите и феновете. С остроумния си поглед и коментари самият Песейро преодоля критиките след слабите резултати преди турнира, за да се превърне в любимец на нигерийските журналисти, които искат селфита с португалския треньор. Преди предизвикваше безпокойство, защитата на Нигерия се превърна в сила със само един допуснат гол досега и нито един в последните три мача на Супер орлите. Звездата на Наполи Виктор Освенхен отбеляза само веднъж, но неуморните му игри вдъхновиха останалата част от отбора и спечелиха похвали от феновете, които викат името му. Ангола се завърна на четвъртфиналите за първи път от достигането на полуфиналите през 2008 г. Sable Antilopes записаха впечатляващи победи над Намибия, Буркина Фасо и Мавритания, докато завършиха наравно с Алжир 2-2 в първия си мач. Нападателите Гелсън Дала (четири гола) и Мабулулу (три) са отбелязали заедно повече голове от отбора на Нигерия (пет). Те ще създадат проблеми за защитата му в петък на стадион Félix Houphouët-Boigny в Абиджан.

КОНГО СРЕЩУ. ГВИНЕЯ

Конго, която спечели последната от двете си титли през 1974 г., все още не е спечелила мач в редовното време на този турнир. След три равенства в груповата фаза, Леопардите победиха Египет в дузпи, като вратарят Лионел Мпаси вкара победния точен удар, за да продължи напред. Гвинея също имаше драматичен край на последните си 16 мача, като Мохамед Байо отбеляза в осмата минута на добавеното време, за да победи Екваториална Гвинея. Това беше първият път, когато National Elephants спечели мач с елиминации за Купата на Африка. Гвинея беше на второ място след Мароко през 1976 г., но този турнир имаше различен формат. Гвинея играе срещу Конго на стадион Alassane Ouattara с капацитет 60 000 зрители в Абиджан в петък.

БРЯГ НА СЛОНОВА КОСТ СРЕЩУ. МАЛИ

Пълната от напрежение победа на Кот д'Ивоар с дузпи над защитаващия титлата си Сенегал възвърна вярата за отбор, който гледаше надолу и надолу след срамната загуба с 4-0 от Екваториална Гвинея. Възторжените жители на Кот д'Ивоар сега вярват, че Слоновете могат да спечелят това, което би било едва третата им титла след 1992 и 2015 г. Нападателят Себастиен Халер се завърна, след като се възстанови от контузия в глезена. Но Мали ще предостави силно предизвикателство, след като оглави група с Южна Африка, Намибия и Тунис и доминира при победата с 2-1 над Буркина Фасо. Треньорът на Мали Ерик Шеле е роден в Абиджан и има приятели сред домакинския отбор. Той няма да иска да им прави никакви услуги, когато се срещнат в Буаке в събота.

КАБО ВЕРДЕ СРЕЩУ. ЮЖНА АФРИКА

Последният четвъртфинал ще бъде сблъсък между два отбора, които са развълнувани като аутсайдери. Кабо Верде оглави група, включваща Египет и Гана в тежка категория, и се завърна на четвъртфиналите за втори път в четвъртото участие на малката атлантическа островна държава за Купата на Африка. Вратарят ветеран Возиня и нападателят Райън Мендес играха и в четирите за Сините акули. Южна Африка, победителят от 1996 г., измести Мароко във вторник. Треньорът Уго Броос преди това изведе Камерун до титлата в Габон през 2017 г. и неговият трудолюбив и добре организиран отбор има способността отново да стигне далеч с ветерана от Мамелъди Съндаунс Темба Зване и отличния Тебохо Мокоена. Bafana Bafana също впечатлиха с пеенето си преди мачове. Те се изправят срещу Кабо Верде в Ямусукро в събота.