Азиаха Джеймс вкарва 29, за да поведе Н. С. Стейт в Елитната осмица при жените с победа със 77-67 над Станфорд
AP News | 2024-03-30 | 03:56:18

ПОРТЛАНД, Орегон (AP) — Азия Джеймс имаше 29 точки, а третият поставен в схемата Северна Каролина Стейт спечели третото си пътуване към женската Elite Eight с победа със 77-67 над втория поставен Станфорд в петък вечер.

Сания Ривърс добави 13 точки и седем борби за Wolfpack (30-6), които изоставаха с 10 точки но се съвзе през третата четвърт и водеше с цели 15 точки през четвъртата четвърт.

AP All-American Камерън Бринк отпадна с фаул при 8:10 до края на играта. Тя завърши с 13 точки, девет борби и седем блокади в последния си мач за Станфорд (30-6). Кики Ириафен поведе Кардинал с 26 точки и 10 борби.

Станфорд, под ръководството на треньорката на Залата на славата Тара ВанДервиер, се бореше за 23-ото си участие в Елитната осмица. Те бяха достигнали този крайъгълен камък през пет от последните седем години.

N.C. Стейт продължи серия от 13-2 през третата четвърт, ограничена от чифт тройки от Джеймс, за да се покачи с 49-45. Wolfpack водеше с 55-47 в четвъртата четвърт.

Джеймс откри последния период с тройка, която надмина часовника за стрелба.

Вълчата глутница победи Тенеси със 79-72 във втория кръг в Роли. Това помогна да се изтрие лошото усещане от предишния сезон, когато отборът падна от Принстън в първия кръг.

Кардиналът се нуждаеше от допълнително време, за да преодолее седмия поставен Айова Стейт 87-81 в мач от втори кръг у дома в Мейпълс Павилиън. Ириафен завърши с 41 точки след фаул на Бринк.

Бринк, която е от района на Портланд, вече обяви, че отговаря на условията за драфта на WNBA, въпреки че имаше още един сезон за допустимост.

Станфорд имаше физически затруднения в началото. Бринк имаше шест борби и три блокади само през първата четвърт, но Кардинал имаше малка преднина от 12-11.

Хана Джъмп поведе всички голмайстори с 10 точки през първото полувреме за Станфорд. Ириафен игра само седем минути заради проблеми с фаула, но отбеляза осем точки и седем борби, а Кардиналът завърши първото полувреме със серия 9-2, за да поведе с 37-27.

Бринк получи третия си фаул с 5:35 до края на третата четвърт и отиде на пейката. Скоро след това N.C. State изравни резултата на 43 при пауза на Зоуи Брукс, преди Джеймс да направи една тройка.

Станфорд е сред петте отбора на Pac-12 – повечето от всички конференции – които напреднаха до Sweet 16, докато дните на лигата намаляват поради пренареждането на конференцията. По-рано през деня Орегон Стейт спечели място в Елитната осмица с победа със 70-65 над Нотр Дам в региона Олбани.

Станфорд и Калифорния решиха да се присъединят към ACC миналото лято, част от срив, който остави само два отбора – щат Орегон и щат Вашингтон – в Pac-2. Това ще постави кардинала в същата конференция като N.C. State през следващия сезон.

N.C. Мъжкият отбор на Щата, 11-и поставен, победи втория поставен Маркет с 67-58 в петък вечер, за да продължи напред към Елитната осмица.

___

AP March Madness група: https:/ /apnews.com/hub/ncaa-womens-bracket/ и покритие: https://apnews.com/hub/march-madness