Азиатска купа: Всичко, което трябва да знаете като домакин на Световното първенство Катар организира най-новия футболен турнир
AP News | 2024-01-10 | 20:40:35

ДОХА, Катар (AP) — Малко повече от година след като Лионел Меси изведе Аржентина до титлата на Световното първенство в Катар, международният футбол е отново в нацията от Близкия изток за Купата на Азия.

18-ото издание на състезанието започва в Лусаил в петък. Първоначално турнирът беше насрочен за 2023 г. в Китай, но тези планове бяха отменени в резултат на пандемията от COVID-19.

Катар, който вече се подготвяше за Световното първенство през 2022 г. с редица състояния -най-модерните стадиони, беше избран от втори кръг на наддаване и беше определена нова дата 2024 г. за най-голямото международно футболно събитие в региона.

НАЙ-ДОБРОТО В АЗИЯ

Катар спечели титлата за първи път през 2019 г. и ще защитава трофея срещу елита на азиатския футбол.

Отборите от квалификациите за Световната купа Южна Корея, Япония, Австралия, Саудитска Арабия и Иран са сред нациите, които се състезават в турнира, който ще се проведе от 12 януари до 10 февруари.

Саудитска Арабия си осигури един от най-известните сътресения в историята на Световното първенство, когато победи Аржентина в първия си мач в Катар, а Япония оглави група, включваща Испания и Германия, за да продължи към фазата на елиминациите.

ФОРМАТ

Турнирът на четири години включва 24 отбора, разделени в шест групи от по четири, които играят в кръгов формат. Първите два от всяка група и четирите най-добри отбора, класирали се на трето място, продължават към осминафиналите. Оттам се води състезание с елиминации до финала.

ФАВОРИТ

Япония е фаворитът да спечели трофея за пети път, пред Южна Корея, Австралия, Иран и Саудитска Арабия.

Хонконг е големият аутсайдер.

СТАДИОНИ

Азиатската купа ще бъде още един шанс да видите много от грандиозните стадиони, използвани за домакинство на Световната купа. Лусаил, който беше домакин на може би най-великия финал на Световното първенство в историята, когато Аржентина победи Франция с дузпи след равенство 3-3, ще бъде използван за първия мач на Купата на Азия и финала.

Стадион Ал Байт беше един от най-отличителните от Световното първенство, тъй като беше конструиран да изглежда като палатка.

Стадион Джасим Бин Хамад, който отвори врати през 1975 г., не беше използван за Световното първенство, но ще приеме седем мача от този турнир.

ЗВЕЗДИ ИГРАЧИ

Южнокорейският нападател на Тотнъм Son Heung-Min е може би най-голямата звездна атракция, но има редица играчи от водещи клубове, които ще участват.

Халфът на Ливърпул Ватару Ендо ще се състезава за Япония и към него ще се присъединят сънародниците му Каору Митома (Брайтън), Такуми Минамино (Монако) и Такехиро Томиясу (Арсенал).

Нападателят на Рома Сардар под наем Азмун е част от отбора на Иран, докато Южна Корея също има защитника на Байерн Мюнхен Ким Минджае, нападателя на Уулвърхемптън Хуанг Хи-Чан и полузащитника на Пари Сен Жермен Лий Канг-ин.

Сред треньорите има звездни имена като добре, с многократно печелившия титла италианец Роберто Манчини начело на Саудитска Арабия и германския велик Юрген Клинсман начело на Южна Корея.

Аржентинският треньор Хектор Купер беше два пъти вицешампион в Шампионската лига с Валенсия и сега е начело на националния отбор на Сирия.

МИНАЛИ ПОБЕДИТЕЛИ

Япония е най-успешният отбор в историята на Купата на Азия, след като я спечели четири пъти — последно през 2011 г.

Саудитска Арабия и Иран имат всеки спечели три титли, а Южна Корея спечели две. Австралия спечели турнира за първи път през 2015 г.

НАГРАДНИ ПАРИ

Шампионът получава $5 милиона, а подгласникът получава $3 милиона.

Загубените полуфиналисти вземете $1 милион всеки и всички 24 участващи отбора получават такса от $200 000.