Барселона е готова да се „рестартира“ след загубата от Мадрид. Винисиус празнува хеттрик, но се зарича да се подобрява
AP News | 2024-01-15 | 19:26:50

МАДРИД (AP) — Треньорът на Барселона Шави Ернандес знаеше точно какво предстои да му се случи след поредната голяма загуба от Реал Мадрид.

Нямаше точка, опитвайки се да спре вълната от критики, която започна веднага след деморализиращата загуба с 1:4 на финала за Суперкупата на Испания в Саудитска Арабия в неделя.

„Унизен“, гласи заглавие на първа страница от всекидневника Спорт в понеделник. „Загуба, която изисква промени.“

„Унищожен“ гласи заглавието на каталунския спортен всекидневник L’Esportiu.

Това беше голям удар за Барселона и Шави каза, че най-доброто нещо, което трябва да направите, е да приемете вината и да се опитате да продължите възможно най-бързо.

„Трябва да се извиним на феновете и да понесем критиките, заслужени са“, каза той. „Нямахме отношението, което трябваше да имаме на финал, особено срещу съперник като Мадрид. И аз съм отговорният за това. Трябва да бъдем самокритични и да се опитаме да се пренастроим, за да можем да продължим да се състезаваме за оставащите три титли.”

Следващият мач на Барселона е в четвъртък на осминафиналите на Купата на Краля, когато ще се изправи срещу третия -дивизия клуб Юнионистас. Каталунският клуб изостава от втория Мадрид със седем точки в испанското първенство, като Жирона е с още една точка напред, след като изигра допълнителен мач. Барселона също така стигна до осминафиналите в Шампионската лига, нещо, което не бе постигала в два последователни сезона след болезненото напускане на Лионел Меси.

Шави пристигна в Суперкупата под напрежение след неубедителна края на 2023 г. и началото на близката година. Барселона се бореше да победи противници като последния Алмерия в испанското първенство и клуба от четвърта дивизия Барбастро в Купата на Краля.

Шави каза, че все още се чувства подкрепен от клуба въпреки „тежката загуба“ срещу Мадрид, втора поредна срещу най-големия му съперник след домакинската загуба с 2-1 в испанското първенство през октомври. Той каза, че все още вярва в проекта и отбеляза, че е помогнал на отбора да се възстанови от подобни трудни ситуации в миналото.

Спортният директор на Барселона Деко, бивш съотборник на Шави, каза след загубата от Мадрид, че Работата на Шави беше безопасна.

„Той продължава да има доверието на президента (Жоан Лапорта)“, каза Деко. „Тази загуба не променя нищо.“

След като играха с Юнионистас в Копа, Барселона гостува на Реал Бетис в испанската лига в неделя.

ВИНИЦИУС „НЕ Е СВЕТЕЦ“

Нападателят на Реал Мадрид Винисиус Джуниор беше обявен за най-добър играч на финала, след като отбеляза хеттрик през първото полувреме, за да изведе Мадрид до 13-ата титла за Суперкупата на Испания, с една по-малко отколкото Барселона.

Но Винисиус също влезе в няколко словесни пререкания с играчите на Барселона и след мача чу от собствения си треньор Карло Анчелоти, че той и съотборникът му Джуд Белингам не е трябвало да правят опити да играят със задна пета с мачът вече е решен.

„Опитвам се да направя всичко, за да помогна на моя отбор, но понякога накрая разстройвам другите“, каза 23-годишният бразилски национал. „Знам, че не съм светец, понякога говоря твърде много и опитвам дрибъл, който не трябва да опитвам, но се опитвам да се подобря, за да мога да бъда пример за децата, които ме гледат. Искам да се подобря и моят треньор и моите съотборници ми помагат всеки ден.“

Винисиус каза, че го притеснява, че някои играчи се опитват да провокират играча заради високия му профил. Vinícius беше в епицентъра на кампания срещу расизма във футбола миналата година, след като беше малтретиран на расова основа по време на мач от лигата във Валенсия.

„Тъжен съм, защото всички искат да се бият с мен, защото знаят, че това е ще бъде в пресата, че „Вини е казал това или е направил онова“, каза той. „Правя всичко възможно да запазя спокойствие и да съм концентриран върху мача, за да мога да помогна на съотборниците си, но понякога не мога.“

Винисиус не бе отбелязвал гол, откакто се завърна след контузия, докато беше с националния отбор на Бразилия през ноември. Той имитира празнуването на запазената марка на бившия велик футболист на Мадрид Кристиано Роналдо, който сега играе в Саудитска Арабия, след първия му гол на стадион Рияд в неделя.

МАЧОВЕ ЗА КОПА

Мадрид на Винисиус ще гостува на Атлетико Мадрид в четвъртък в 1/16-финалите на Купата на Краля. Мадрид победи Атлетико с 5-3 след продължения в полуфиналите за Суперкупата миналата сряда в Саудитска Арабия. Мадрид елиминира Атлетико с 3-1 на четвъртфиналите на Копа миналия сезон.

В други мачове за Копа тази седмица Хетафе е домакин на Севиля; Алавес гостува на Атлетик Билбао; Валенсия приема Селта Виго; Жирона се изправя срещу Райо Валекано; Осасуна приема Реал Сосиедад; и втородивизионният клуб Тенерифе посреща Майорка.