Барселона и Арсенал се стремят да се присъединят към силните отбори на Европа на четвъртфиналите на Шампионската лига
AP News | 2024-03-10 | 18:27:33

Големите оръжия се подреждат на четвъртфиналите на Шампионската лига.

Защитаващият титлата си Манчестър Сити, Реал Мадрид, Байерн Мюнхен и Пари Сен Жермен вече са резервирали местата си в последните осмина на най-доброто клубно състезание в Европа и пълният състав ще бъде готов тази седмица.

Всичките четири оставащи последни от 16 мача са добре балансирани, като не повече от един гол разделя всеки от отборите след първите мачове.

Барселона е домакин на Наполи във вторник в сблъсък между действащите шампиони съответно на Испания и Италия. Те завършиха наравно 1-1 в първия мач в Италия.

В другия мач от деня Арсенал губи с 1-0 срещу Порто преди мача си на стадион Емирейтс.

В сряда Атлетико Мадрид трябва да компенсира изоставането от 1-0 у дома срещу Интер Милано, а домакинът Борусия Дортмунд и ПСВ Айндховен са равенство на 1-1 преди мача.

Жребите на четвъртфиналите и полуфиналите ще се проведат в петък в централата на УЕФА в Нион, Швейцария.

НЕУБЕДИТЕЛНИ ЗАЩИТИ НА ТИТЛАТА

Нито Барселона, нито Наполи са направили убедителни защити на местното си първенство заглавия.

Наполи е изправен пред битка дори да се класира за Шампионската лига през миналия сезон, тъй като се намира на седем точки от четвъртия Болоня в италианското първенство и е третият си треньор този мандат, след като назначи Франческо Калзона миналия месец.

Барселона е трети в испанското първенство и треньорът Шави Ернандес обяви намерението си да напусне в края на сезона след неуспешна кампания.

Той би искал да се изкачи високо, като изведе клуба до шести трофей от Шампионската лига. На първо място, той трябва да премине през Наполи, за да изведе Барселона до четвъртфиналите за първи път от сезон 2019-20.

ЦЕЛТА НА АРСЕНАЛ

Микел Артета е вероятно приоритетът да бъде Висшата лига, като Арсенал е в тристранна битка с Ливърпул и Манчестър Сити за титлата. Но четвъртфиналите на Шампионската лига са пред очите – дори неговият отбор да изостава с един гол от Порто.

Арсенал се завърна в Шампионската лига за първи път от седем години този сезон и впечатли с напредването си към осминафиналите.

Лондончани изглеждаха така, че да са осигурили нулево равенство в първия мач срещу Порто до гола на Галено в 90-ата минута.

Това беше единственото поражение в една зашеметяваща серия от форма, в която Арсенал спечели осем от последните си девет мача и отбеляза четири или повече гола в пет от тези мачове.

ИНТЕР ВПЕЧАТЛЯВАЩО

Миналогодишният победен финалист Интер Милано отново се засилва този сезон.

Отборът на Симоне Индзаги върви към титлата на Италия със само една загуба в лигата този сезон. Голът на Марко Арнаутович в Атлетико в първия мач осигури победа с 1-0 и беше част от серия от 13 победи във всички турнири.

За разлика от това, формата на Атлетико далеч не беше убедителна с пет поражения в последните осем мача.

НАДЕЖДА НА ПСВ

Дузпата на Луук де Йонг означава, че нищо не разделя Дортмунд и ПСВ преди реванша в сряда.

Нападателят на ПСВ вкара от място, за да отмени по-ранния удар на Дониел Мален за Дортмунд, за да остави равенството в баланса, връщайки се в Германия.

Ако холандският отбор успее да спечели, той ще премине към четвъртфиналите за първи път от сезон 2006-07.