Барселона търси ново начало в първия мач след решението на Шави да напусне в края на сезона
AP News | 2024-01-30 | 20:21:05

МАДРИД (AP) — Шави Ернандес иска ново начало за Барселона в първия мач, откакто треньорът обяви решението си да напусне в края на сезона.

Барселона приема Осасуна в испанската лига в сряда в мач, отложен от по-рано тази година заради Суперкупата на Испания, която се игра в Саудитска Арабия. Атлетико Мадрид също играе отложения си мач в сряда, приемайки Райо Валекано. Реал Мадрид – шампионът за Суперкупата – гостува на Хетафе в четвъртък.

„Времето не е лесно, но Барса и феновете трябва да бъдат обединени“, каза Шави във вторник. „Бих искал да подчертая реакцията на феновете и съблекалнята след моето съобщение. Проявите на обич, които получих, бяха невероятни. Съобщението ми имаше за цел да помогне на екипа да расте, така че всички да можем да направим крачка напред.“

Шави обяви решението си да напусне малко след загубата на отбора с 5-3 у дома от Виляреал в събота в лигата. Той каза, че се надява съобщението да намали стреса и напрежението, които обграждат както отбора, така и самия него.

Президентът на Барселона Жоан Лапорта каза, че ще остане с Шави този сезон, защото той е страхотен клуб и е уверен, че треньорът ще остане ангажиран, въпреки решението да напусне.

„Реакцията на играчите трябва да бъде такава, каквато трябва да бъде на терена, защото ние зависим от това да се вдъхновят“, каза Шави. „Има много залог, даваме всичко от себе си в лигата и да се състезаваме в Шампионската лига. Все още съм развълнуван, чувствам се свободен. Ще дам малко повече, за да проработи.“

Загубата от Виляреал остави Барселона на четвърто място, на 11 точки зад лидера в лигата Жирона и на 10 точки от втория Мадрид.

Каталунският клуб вече беше елиминиран от Атлетик Билбао на четвъртфиналите на Купата на Краля и загуби с 4-1 от Мадрид във финала за Суперкупата на Испания.

Осасуна, който също участва в Суперкупата и загуби от Барселона на полуфиналите, спечели два от последните си три мача в лигата. Той е 12-ти в класирането.

ДОМАШИНСТВОТО НА АТЛЕТИКО

Заемащият трето място Атлетико ще се опита да удължи серията си без загуба у дома до 28 мача във всички турнири, когато приеме Райо.

Последният на Атлетико домакинската загуба беше срещу Барселона през януари миналата година в испанското първенство. Отборът на Диего Симеоне има само две равенства през тази серия, която изравни предишната му серия от 27 мача без загуба у дома от 2019-2021 г.

Райо, който е 13-и, е без победа в четири поредни мача във всички състезания.

МАДРИД СЕ ГЛЕДА НА ПЪРВОТО МЯСТО

Мадрид може да си върне лидерството в испанското първенство, ако спечели средния Хетафе в четвъртък.

Непобеден в 24 последователни мача във всички турнири, Мадрид спечели пет поредни мачове в лигата.

Хетафе побеждава Гранада след три поредни мача в лигата без победа.