Без празнично настроение за Арсенал и Тотнъм, тъй като съперниците от Северен Лондон губят във Висшата лига
AP News | 2023-12-28 | 01:24:21

Нямаше празнично настроение за съперниците от Северен Лондон Арсенал и Тотнъм в четвъртък.

Загуба с 2:0 у дома от Уест Хям спря Арсенал да се върне на върха във Висшата лига.

Поражение с 4-2 от Брайтън попречи на Тотнъм да се върне обратно в топ 4.

Неуспехът на Арсенал беше по-изненадващ, като се има предвид, че това беше първата загуба на отбора у дома в състезание от седем месеца.

И това е само една победа в последните четири мача в лигата за Артилеристите, в момент, когато Манчестър Сити — защитаващият титлата си — изглеждаше уязвим със само една победа от шест преди победата на Евертън на сряда.

В интерес на истината, Арсенал — въпреки че имаше 30 удара — никога не изглеждаше, че ще надделее над Уест Хям, след като гостите излязоха напред с гол, който беше по-малко убедителен от крайния резултат.

Камерите не показаха окончателно дали топката е била извън игра, когато Джарод Боуен я обърна обратно в наказателното поле за Томас Соучек, за да принуди домакина да завърши в 13-ата минута. Десният крак на Боуен блокира най-добрата гледка дали някоя от топката е в игра и реферът остана с решението на терена да даде гол.

„Технологията, с която разполагаме в момента, не е достатъчно ясна, ако топката е аут“, каза мениджърът на Арсенал Микел Артета.

Константинос Мавропанос, бивш играч на Арсенал, добави втория гол с бърз удар с глава в корнер в 55-ата и можеше да бъде по-лошо, ако Дейвид Рая не спаси дузпа от резервата на Уест Хем Саид Бенрахма при почти последния удар на играта. Деклан Райс, продаден на Арсенал от Уест Хям през юли, отсъди дузпата в нощта, която се оказа нещастна за халфа срещу бившия му клуб.

Арсенал остана на второ място, на две точки зад Ливърпул на половината от кампанията. Сити има мач по-малко от двата отбора и изведнъж е добре подготвен, три точки зад Арсенал и пет от Ливърпул.

Уест Хям се изкачи до шесто място благодарение на последователни победи над Манчестър Юнайтед и сега Арсенал от двете страни на Коледа.

ТОТНЪМ НАДГИРАН

Не се заблуждавайте от линията за резултат. Тотнъм беше надигран от Брайтън с изключение на забележителните последни 15 минути, когато Спърс имаха толкова много шансове, че можеха да доведат от 4-0 до изравняване.

Преди това отбор на Брайтън, отсъстващ от 10 играчи поради контузии, разкъса гостите, които също бяха без ключови мъже в централните защитници Кристиан Ромеро и Мики ван де Вен, както и наказания полузащитник Ив Бисума, основният защитник пред защитата.

Джак Хиншелуд и Жоао Педро — от дузпа — изведоха Брайтън с 2-0 напред до 23-та минута. Резервата на полувремето Первис Еступинан и Педро — отново с дузпа — удвоиха преднината на Брайтън до 75-ата и разликата можеше да бъде по-голяма.

Алехо Велиз и Бен Дейвис отбелязаха по време на този закъснял доминиращ период за Тотнъм, чийто капитан Сон Heung-min няма оплаквания.

„Всеки отбор е силен във Висшата лига и ако не играем като последните 15 минути във всеки мач, ще се борим“, каза той. „Това трябва да е голям сигнал за събуждане.“

Тотнъм остана на пето място, на точка зад Сити на четвърто място.