Букър отбелязва 26 като номер 6 Тексас победи щата Айова със 70-53, печели турнира Big 12 преди преместването на SEC
AP News | 2024-03-13 | 05:08:21

КАНСАС СИТИ, Мисури (AP) — Мадисън Букър имаше голяма първа четвърт по пътя си към 26 точки , Aaliyah Moore добави 14 и номер 6. Тексас постигна победа със 70-53 над щата Айова във вторник вечерта за втората титла на Big 12 Tournament на Longhorns, свързана с SEC, за три години.

Шейли Гонзалес също имаше 11 точки за втория поставен Longhorns (30-4), който отмъсти за загубата на Cyclones в миналогодишния шампионатен мач, като същевременно даде на комисията за подбор на турнира NCAA още една причина да ги разглежда като поставени под номер 1.

Тексас спечели 12 от последните си 13 мача, като единствената загуба дойде от шампиона от редовния сезон на Големите 12 Оклахома.

Ауди Круукс отбеляза 25 точки, за да поведе четвъртия поставен Айова Стейт (20-11), но тя имаше много малко помощ. Емили Райън имаше седем точки и осем асистенции, но също така и девет пропуснати топки, а вторият водещ реализатор Ади Браун беше задържан до две точки при стрелба 1 за 5.

Щатът Айова направи 20 подигравания срещу само седем за Лонгхорнс, които превърнаха всички тези грешки в 23 точки.

Букър беше разочарован от Щат Канзас по време на голяма част от полуфиналната победа на Лонгхорнс, но тя беше напълно спокойна във финала срещу Cyclones, надминавайки ги сама през първата четвърт. Тя имаше 12 точки, докато Тексас поведе с 19-10.

След това останалата част от Дългохорните се включиха в действие.

Гонзалес имаше чифт тройки и осем точки през втората четвърт, Мур започна да стига до фаул линията и ДеЙона Гастон вкара при бързото пробива след един от петте оборота на Райън през първото полувреме. По времето, когато Крукс най-накрая приключи старта си с стрелба 0-за-5 за щата Айова с 4:27 до края на полувремето, Лонгхорнс вече бяха изградили 20 точки преднина.

Бийзерът 3 на Келси Джоунс за Айова Стейт просто накара защитаващите се шампиони в рамките на 40-21 на почивката.

Сиклоните никога не се предаваха – те рядко го правят на турнира Big 12, където също победи Тексас за титлата през 2000 г. Но когато серия от 12-2 ги доведе до 49-37 в края на третата четвърт, Букър отговори с обрат. И когато Крукс се опита да тласне Айова Стейт в съперничество в четвъртия, Букър отново беше готов с още един заглушаващ скок от среден клас.

Последните няколко минути дадоха шанс на Тексас да се наслади на една последна победа в Big 12, преди да скочи до SEC през следващия сезон.

___ Получавайте сигнали и актуализации за топ 25 баскетбола на AP през целия сезон. Регистрирайте се тук ___ AP женски колежански баскетбол: https://apnews.com/hub/ap-top-25-womens-college-basketball-poll и https://apnews.com/hub/womens-college-basketball