Chiefs QB Patrick Mahomes има зашеметяваща продукция в своята кариера от плейофи от 17 мача
AP News | 2024-02-07 | 22:16:20

ЛАС ВЕГАС (AP) — Inside the Numbers се гмурка в NFL статистика, серии и тенденции всяка седмица. За повече Inside the Numbers, отидете тук.

___

Кариерата на Патрик Махоумс в плейофите сега обхваща еквивалента на сезон от 17 мача, изиграни само срещу най-добрите от конкуренцията.

Числата, които Mahomes показа в тези игри, биха били зашеметяващи, дори ако бяха произведени в редовния сезон.

Mahomes има 5260 ярда комбинирани пасове и бързи пасове в тези мачове, отчете 44 тъчдауна във въздуха и на земята и помогна на Chiefs да спечелят 14 от 17 мача.

Единствените играчи освен Махоумс, които достигат тези числа за цял редовен сезон, са Том Брейди (2021 г.), Пейтън Манинг (2013 г.) и Дрю Брийс (2011 г.).

309,4 ярда на Махоумс при бързи пасове и пасове на игра в следсезона са на по-малко от 7 ярда зад неговия коефициент в редовния сезон и повече от 15 ярда по-добър от успеха на всеки друг в кариерата в редовния сезон, като следващият е Андрю Лък с 293,7.

14-те победи на Mahomes в постсезона, преди дори да навърши 29, вече са обвързани с третия най-голям брой куотърбек, като изостават само от Джо Монтана с 16 и Том Брейди с 35.

Той може да се присъедини към Брейди (шест), Монтана (четири), Тери Брадшоу (четири) и Трой Ейкман (три) като единствените QB, спечелили поне три старта на Супербоул.

С голям представяне в неделя, Mahomes има шанс да хване всички, освен Брейди, в общия брой тъчдауни, тичащи и подаващи в своята плейофна кариера. В момента той е на пето място с 44 и се нуждае от един, за да изравни Брет Февър, три, за да се изравни с Монтана и пет, за да изравни марката на Арън Роджърс. Хващането на 95 на Брейди в кариерата му ще отнеме много повече време.

39-те пропуска на Mahomes в кариерата на TD през следсезона са шестият най-много досега и повече от 11 франчайза в цялата си история.

QB SHUFFLE

While Mahomes стартира за четвърти път в Super Bowl през последните пет сезона, NFC отново ще има нов защитник.

Брок Пърди ще бъде 10-ият куотърбек, който започва Супербоул за отбора на NFC през последните 10 сезона, след Ръсел Уилсън, Кам Нютън, Мат Райън, Ник Фоулс, Джаред Гоф, Джими Гарополо, Том Брейди, Матю Стафорд и Jalen Hurts.

Има много по-малко промени през последните две десетилетия в AFC с QB като Mahomes, Brady и Manning, които събират по-голямата част от стартовете.

Водени от Brady's девет старта за Нова Англия, имаше само 10 QB за стартиране на Super Bowl за AFC през последните 27 сезона.

Пърди също така ще направи 49ers първия франчайз в историята с петима стартови куотърбекове в Super Купа с Джо Монтана с четири, а Стив Йънг, Колин Каперник и Гарополо по един.

Purdy също ще бъде третият най-млад титуляр куотърбек в Super Bowl на 24 години и 46 дни. Дан Марино беше най-младият на 23 години, 127 дни в Супербоул 19 за Маями, а Бен Рьотлисбергер беше на 23 години, 340 дни за Питсбърг в Супербоул 40.

ЗАЩИТА

Чийфс разчитаха в голяма степен на нападението си в последните си две срещи за титлата, но защитата носеше голямо натоварване този сезон.

Канзас Сити издържа съперникът до по-малко от 28 точки във всичките 20 мача в редовния сезон или плейофите, като Грийн Бей отбеляза най-много при победа с 27-19 през седмица 13.

Само пет отбора някога са печелили Супербоул позволявайки по-малко от 28 точки във всеки мач, но нито един от тези отбори не изигра толкова мачове, колкото Chiefs.

Тампа Бей го направи във всичките 19 мача през 2002 г. Останалите четири го направиха, когато редовният сезон беше само 14 мача и имаше само три плейофни мача: Dolphins през 1972 и '73, Chiefs от 1969 и Packers от 1967.

Приказка за две полувремена

Нападението на Канзас Сити изглеждаше близко до обичайното си през първото полувреме на мачовете този сезон, но падна драстично след полувремето.

Шефовете бяха шестият най-резултатен отбор през първото полувреме на игрите с 243 точки, но отбеляза само 128 през второто полувреме, изравнявайки се с третия най-малък отбор.

Това беше равен на седмия най-голям спад от 1991 г. с най-новия път, в който отборът отстъпи с още през 2014 г., когато Пакърс вкараха 134 точки по-малко, а 49ers отбелязаха 123 точки по-малко през втората половина на мачовете.

Чийфс останаха без резултат в второ полувреме четири пъти през този сезон, правейки го три поредни мача по средата на сезона и отново в мача за титлата на AFC.

Деветките бяха много по-постоянни, водейки лигата в редовния сезон с 267 първи -половин точки и класиране на трето място с 224 през второто полувреме.

Това се промени в следсезона, като Сан Франциско отбеляза само 14 точки преди полувремето и 44 във втория от поредните завръщания.

Склонността на Chiefs да стартират бързо е очевидна в плейофите. Те отбелязаха в началото на трите мача, за да удължат следсезонната си серия до осем поредни с шест тъчдауна и два гола от полето. Никой друг отбор поне от сезон 2000 г. не е отбелязвал гол в първия в повече от четири последователни мача.

ДОМА, ДАЛЕЧ ОТ ДОМА

Шефовете вероятно ще се почувстват като у дома си на Allegiant Stadium като игра — и печели — тук всеки сезон, откакто Рейдърс пристигнаха в Лас Вегас през 2020 г.

Канзас Сити е 4-0 на мястото и с победа в неделя Махоумс и Анди Рийд ще имат най-много победи от всяко дуо куотърбек-треньор в историята на стадиона.

Това е до голяма степен благодарение на това, че Рейдърс преминаха през четирима треньори през четирите си сезона в Лас Вегас и смениха куотърбек този сезон.

Рейдърс имат три дуета с четири победи на Allegiant Stadium, като Дерек Кар го направи с Джон Груден и Джош Макданиелс, а Ейдън О'Конъл го направи през последния сезон с Антонио Пиърс.