Членът на Залата на славата на НАСКАР Кейл Ярбъроу, трикратен шампион на Купата през 1970 г., почина на 84
AP News | 2023-12-31 | 20:16:34

Кейл Ярбъроу, смятан за един от най-великите пилоти на НАСКАР за всички времена и първият спечелил три последователни титли за Купата, почина в неделя . Той беше на 84.

NASCAR обяви смъртта на члена на Залата на славата и родом от Южна Каролина в изявление. Не беше посочена причина.

„Кейл Ярбъро беше един от най-трудните състезатели, които NASCAR някога е виждал. Неговата комбинация от талант, смелост и решителност отдели Кейл от колегите му, както на пистата, така и в книгата с рекорди,” каза Джим Франс, председател и главен изпълнителен директор на NASCAR. „Той беше уважаван и възхитен както от състезатели, така и от фенове и се чувстваше толкова удобно зад волана на трактор, колкото зад волана на сериозна кола.“

Известен със свирепата си издръжливост и смелост, Ярбъро печели четири пъти Daytona 500 и пет пъти Southern 500 на домашната си писта Darlington Raceway. Неговите 83 победи в сериите за купата са изравнени с Джими Джонсън за шесто място в списъка с победи за всички времена на НАСКАР, а Ярбъро е четвърти с 69 полпозишъна.

Но един от най-известните му моменти дойде в Daytona 500 през 1979 г., първото, което беше предавано на живо по телевизията от флаг до флаг в цялата страна. Ярбъроу, боксьор от Златните ръкавици, който също спечели футболна стипендия на Клемсън, катастрофира, докато се състезава с Дони Алисън в последната обиколка за победата. Двамата пилоти излязоха от потрошените си коли, за да се бият, братът на Алисън, Боби, спря, за да се присъедини към скрап и двама братя Алисън се изправиха срещу Ярбъро, когато Ричард Пети пресече финалната линия първи.

Това беше момент на пробив за NASCAR, който, поради снежна буря на източното крайбрежие, беше показван на живо по телевизията пред най-голямата си публика досега.

Ярбъро се отказа от състезанията на пълен работен ден, след като спечели шест състезания през 1980 г. и финишира на второ място в класирането за Купата, след като спечели три поредни корони от 1976-78 г. Тогава той каза, че е за да прекарва повече време с трите си дъщери. По време на встъпителната си реч в Залата на славата на NASCAR през 2012 г. Ярбъроу каза, че се е чувствал така, сякаш е завършил пътя си от най-долното стъпало на стълбата до върха.

„Наистина се надявах, че ще стигна до тази точка, защото работата в задната част на полетата на това горещо слънце би ви накарала да искате да направите нещо друго“, каза той. „Винаги съм мечтал … да свърша там, където се озовах тази вечер.“

След пенсионирането си Ярбъро отвори и управлява автокъща за употребявани автомобили в района на Pee Dee в Южна Каролина и служи в съвета на окръг Флоренция.

„Индустрията на NASCAR и нашите милиони фенове загубиха един от най-твърдите и най-успешните суперзвезди на всички времена“, каза Уинстън Кели, изпълнителен директор на Залата на славата на NASCAR, в изявление. „Забележителното наследство и постиженията на Кейл в НАСКАР ще живеят завинаги в нашите умове, сърца и архивите на Залата на славата на НАСКАР.“

Ярбъроу е оцелял от съпругата си Бети Джо и дъщерите си Джули, Кели и B.J.