Де Бройне вдъхновява завръщането на Манчестър Сити във Висшата лига, за да покаже, че може да играе в надпреварата за титлата
AP News | 2024-01-13 | 22:48:38

ЛОНДОН (АП) — На Кевин Де Бройне бяха необходими по-малко от пет минути, за да покаже защо завръщането му след контузия може да бъде толкова решаващо за Манчестър Сити през втората половина на сезона във Висшата лига.

Пет месеца след като претърпя операция на контузия на подколянното сухожилие, Де Бройне влезе от резервната скамейка, за да вкара изравнителния гол и да осигури победа за Сити при победата с 3-2 над Нюкасъл в събота.

De Bruyne не беше участвал в лигата от първия кръг на сезона през август, но изглеждаше, че никога не е отсъствал.

С изоставането на Сити с 2-1 на Сейнт Джеймс Парк и отбора на Пеп Гуардиола, който се бореше да намери малкото качество, необходимо да разбие защитата на домакините, Де Бройне влезе в 69-ата минута и обърна мача с два перфектни докосвания на десния крак.

В 74-ата той взе топката и се отправи напред към наказателното поле, преди да засече странично с точен удар точно в близката греда, извън обсега на вратаря Мартин Дубравка. И в добавеното време той вдигна перфектно претеглена топка в наказателното поле за резервата Оскар Боб, за да отбележи първия си гол във Висшата лига и да завърши завръщането.

„Това ми липсваше“, каза Де Бройне. „Мисля, че беше повече сила на волята, отколкото нещо друго. Беше лудница. Знам, че не мога да направя това за 90 минути в момента. Мога да направя смяна за 30 минути в момента. Усещам го в дробовете си, особено със студа.“

Голът на Боб донесе четвърта поредна загуба на Нюкасъл в лигата и отборът на Еди Хау вече е зад Челси, който се изкачи на осмо място след победа с 1-0 над Фулъм. Само два мача бяха изиграни в събота, като половината отбори от Висшата лига имаха почивен уикенд за кратка зимна почивка.

За Сити това беше шеста поредна победа във всички състезания, но психологическият тласък от връщането на безспорно най-добрия — и най-влиятелния — играч в лигата в пълна форма може да се окаже дори по-важен от трите точки. Особено като се има предвид, че нападателят Ерлинг Халанд изглежда ще бъде извън терените до края на месеца заради контузия на крака.

„Когато Кевин притежава топката и ние имаме бегачи, Кевин е уникален в света“, каза Гуардиола. „Но финалът с Оскар, аз съм толкова, толкова щастлив за него.“

Отборът на Гуардиола се изкачи над Астън Вила на второ място, но все още е на две точки зад лидера Ливърпул. Въпреки това, защитаващият титлата си върна по-голям дефицит през втората половина на кампанията, за да изпревари Арсенал за титлата през миналия сезон.

Нюкасъл победи Сити у дома в турнира за Купата на лигата през септември и изглеждаше насочен към нова победа след неистово първо полувреме, което включваше три основни гола в рамките на 12 минути.

Бернардо Силва изведе Сити напред с хитър удар със задна пета, след като срещна центриране от Кайл Уокър в 26-ата минута, но Александър Исак и Антъни Гордън изведоха Нюкасъл напред с подобни голове в рамките на две минути един от друг.

Исак изравни след като нахлу върху дълга топка над горната част, вкара Уокър и победи резервния вратар Стефан Ортега с крив удар, който пропълзя в далечната греда.

След това Гордън почти повтори това постижение минути по-късно при друга бърза контра, влизайки отляво и също вкарвайки вътре в Уокър, преди да извие топката покрай Ортега и в същия ъгъл.

Ортега трябваше да влезе след само осем минути, след като Едерсън беше контузен при сблъсък с Шон Лонгстаф, когато отбеляза гол, който беше отменен поради засада по време на наситено начало на мача.

ПОБЕДА В ДЕРБИ ЗА ЧЕЛСИ

Челси вече спечели три поредни мача в лигата за първи път под ръководството на Маурисио Почетино, като Коул Палмър отново осигури решаващия гол за сините в дербито на западен Лондон срещу Фулъм.

Палмър вкара дузпа в първата -половин добавено време, за да осигури на Челси четвърта поредна победа в лигата у дома, най-добрата му серия на Стамфорд Бридж от 3 1/2 години.

Това беше девети гол за 21-годишния Палмър в лигата за сезона и пети от дузпа, след като се присъедини от Манчестър Сити извън сезона.

И това компенсира пропуснатите му шансове във вторник при загубата с 1-0 от второразредния Мидълзбро в първия мач от полуфиналите за Купата на лигата.

„След мача (Мидълзбро) Бях разочарован, както всеки друг ще бъде, пропускайки толкова много шансове и коствайки играта на отбора“, каза Палмър пред телевизионния оператор TNT. „Хората знаят, че имаш тези мачове, така че просто трябваше да се опитам да го загърбя.“

Мениджърът на Фулъм Марко Силва обаче беше бесен след мача, твърдейки, че защитникът на Челси Мало Густо е трябвало да бъде изгонен през първото полувреме, когато се измъкна само с жълт картон за двубой срещу Уилиан.

„Това е явна грешка от VAR“, каза Силва. „Това е чист червен картон.“

МАЧЪТ НА РИДИНГ ИЗОСТАВЕН

Мачът на Рединг от трето ниво срещу Порт Вейл беше прекратен само 16 минути след първото полувреме в събота, след като около 1000 фенове на домакините нахлуха на терена, за да протестират срещу собствеността на клуба, като много от тях отказа да напусне.

Рединг отправи няколко призива през високоговорителите на стадиона и социалните медии към феновете да напуснат терена и да позволят на мача от Лига 1 да се поднови, но в крайна сметка той беше прекратен при резултат 0-0.

Четещите фенове отдавна не са доволни от собственика на клуба, китайския бизнесмен Dai Yongge, обвинявайки го във финансово лошо управление. На Рединг бяха отнети общо четири точки този сезон, тъй като не плати на играчите навреме.

Не беше ясно дали мачът ще бъде преигран или дали Порт Вейл ще бъде признат за победа.

Английската футболна лига, която ръководи професионалните дивизии под Висшата лига, заяви, че „сега ще обсъди последиците от събитията този следобед с участващите клубове.“

Втори мач от Лига едно, между Болтън и Челтнъм също беше отменен в събота поради спешна медицинска помощ в тълпата.