ДеБруск вкара 2 гола в пауърплей, Суейман спаси 35, докато Бруинс спечелиха с 5-1, за да открият серия с Торонто
AP News | 2024-04-21 | 05:08:34

БОСТЪН (AP) — Джеръми Суейман направи 35 спасявания, получавайки малко помощ от поста, за да спре точка- гол Остън Матюс стреля в събота вечер, когато Бостън Бруинс победиха Торонто Мейпъл Лийфс с 5-1 в мач 1 от серията от плейофите си в първия кръг.

Джейк ДеБруск вкара два гола от пауърплей, а новобранецът на Бруинс Джони Бийчър отбеляза при първия си удар към вратата след сезона. Брандън Карло добави гол около минута, след като Матюс, който водеше НХЛ с 69 гола този сезон, улови Суейман далеч от гънката, но удари шайбата в близката греда.

Трент Фредерик добави празна врата за да направи 5-1 с малко повече от две минути преди края.

Дейвид Кампф вкара за Торонто, а Иля Самсонов спря 23 изстрела за Кленовите листа. Торонто одраска голмайстор номер 2 Уилям Найландър поради неразкрита контузия.

Мач 2 е понеделник вечер в Бостън, преди сериите да се преместят в Торонто за Игри 3 и 4. Ако Бруинс следват модела си от сезона, ще бъде Linus Ullmark в мрежата вместо Swayman.

Кленовите листа са нетърпеливи да сложат край на половинвековната суша за Купа Стенли и да спрат 30-годишния спад на Канада – или поне да надградят миналата година, когато спечелиха плейофна серия за първи път от 2004 г. Но да направят това, те ще трябва да преминат през Original Six Nemesis.

Торонто не е побеждавал Бруинс в плейофите в шест опита от 1959 г. насам. Бостън също помете сериите от редовния сезон с 4-0.

Това беше повече от същото.

Торонто се опита да зададе физически тон още преди началния двубой, когато Макс Доми се опита да провокира капитана на Бруинс Брад Марчанд. Това не проработи, като Бостън отвори преднина с 2-0 и след това се възползва от дузпите на Лийфс, за да се оттегли.

Бийчър, който изигра 17 мача в AHL този сезон, реализира двукратно -един с Jesper Boqvist, за да даде преднина на Бостън 2:26 в мача.

Това остана така, докато изминаха около пет минути във втората, когато защитникът на Бруинс Чарли Макавой падна, не оставяйки никой между Матюс и Суейман. Вратарят се плъзна навън, за да се опита да избие шайбата, но Матюс стигна първи, завъртя се и я стреля встрани от близката греда.

Около минута по-късно ДеБруск измъкна шайбата зад мрежата на Торонто и я пусна на Карло в гнездото за гол. Лийфс изпълниха един след друг дузпи, а Бруинс отбелязаха и на двата, преди Кампф да направи 4-1 и да развали мача в началото на третия.