Дени Хамлин казва, че „по-лоши шофьори“ от него са печелили шампионат на НАСКАР. Кого има предвид?
AP News | 2024-04-29 | 16:40:21

ДОВЪР, Дел. (AP) — Дени Хамлин пое своето — той стисна карираното знаме като Луисвил Слъгър и замахна моменти след като нанесе обявения си изстрел в Довър — и след това хвърли висок, силен удар на някои от великите играчи на НАСКАР преди него.

Да, може би 36 пилоти са печелили купата.

Не всички от тях са били толкова велики, колкото Дени Хамлин .

Хамлин е един от най-добрите стартове в своята две десетилетна кариера, с три победи за Joe Gibbs Racing — плюс победа в изложбения сблъсък в Колизеума — през първите 11 състезания. Отново Хамлин е в микса да спечели първата си титла в кариерата за Купата. Отново Хамлин знае, че сезонът му ще бъде оценен не по старта, а по финала му.

Може ли някога да преодолее гърбицата в Toyota номер 11 и да спечели най-голямата награда на НАСКАР, чието преследване му причини всякаква болка през годините?

Разбира се, той може. Но ако не спечели всичко, Хамлин изглежда спокоен със знанието, че кариерата му витае в разредения въздух като една от най-добрите в историята на НАСКАР.

Неговата 54-та победа в кариерата – една, която той прогнозира в неговия подкаст — беше само последното напомняне за елитните му способности зад волана. Хамлин се изравни с Лий Пети на 12-то място в списъка с победи в кариерата и само Кайл Буш от Залата на славата и наскоро пенсионираният Кевин Харвик са пред него.

Хамлин не може да ги удари.

Що се отнася до „първенството определя ли величието?“ тълпа, Хамлин каза на хейтърите да се разходят.

„Знам, че съм шофьор от шампионски калибър“, каза Хамлин. „Просто ще го кажа. Мисля, че е имало и по-лоши пилоти да спечелят шампионат от мен.”

Като кой?

Разходете се из гаража или прелистете учебника по история и е лесно да намерите шампионски пилоти, които Хамлин би направил Глупаво е да разменяш кариери само за титла.

__ Брад Кеселовски спечели шампионата през 2012 г., но има само три други класирания в първите пет серии през този период и е без победа (той има общо 35) от 2021 г. насам. Хамлин също има три победи в Daytona 500 срещу нито една за Кеселовски.

__ Мат Кенсет е толкова уважаван, колкото всеки пилот в новата история на НАСКАР и в момента служи като съветник по конкуренцията за Legacy Motor Club. Едната му победа през шампионския сезон през 2003 г. го превърна в изкупителна жертва през следващата година, когато НАСКАР преобърна процеса на шампионата и премина към формат на плейоф. Кенсет спечели 39 състезания в кариерата си.

__ Хей, кой не обича Дейл Джарет? Популярният говорител на NBC не успя да спечели състезание в първите си четири сезона и имаше само две победи в последните си четири пълни сезона. Той наистина спечели четири от своите 32 състезания в кариерата си през шампионския сезон през 1999 г.

__ Братя Лабонте. Тери Лабонте спечели 22 пъти над огромните 890 старта в Купата в кариерата си. В епоха, в която бавно и стабилно печелеше шампионската надпревара, Лабонте спечели титлите за купата през 1984 и 1996 г. - с комбинирани четири победи. Боби Лабонте имаше нужда от 729 състезания, за да спечели 21 пъти. Той спечели пет пъти през 1999 г. и четири пъти през 2000 г., когато спечели единственото си първенство за Купата в кариерата си.

__ Би ли разменил Хамлин кариера със своя съотборник в JGR и шампион от 2017 г. Мартин Труекс младши? Какво ще кажете за шампиона от 2022 г. Райън Блейни? Със сигурност не.

Вземете предвид, че от сезона на новобранците на Хамлин през 2006 г. той има само една година без победа (2018) и публикува 8, 7 и 6 сезона с победи в JGR.

„Грижа за победите и всяка победа седмица, защото в крайна сметка аз абсолютно щях да взема 60 и няколко победи и нито едно първенство над 20 и едно“, каза Хамлин. „Просто не е дори близо.“

43-годишният Хамлин и Джуниър Джонсън са единствените пилоти в клуба с 50 победи за Купата без шампионат.

„Този ​​отбор определено има всички предпоставки за шампионски сезон, каза шефът на екипа на Хамлин Крис Габехарт. „Дени върши феноменална работа като пилот. Колата, новата Toyota Camry, наистина ни даде много работа. Всички в Joe Gibbs Racing наистина дърпат въжето и са развълнувани да спечелят състезания.”

Хамлин и Кристофър Бел постигнаха четири победи този сезон на JGR. Уилям Байрон има три победи, а Кайл Ларсън и Чейс Елиът имат по една, за да осигурят на Hendrick Motorsports пет карирани знамена през 2024 г. Отборите на Ford – като Team Penske и Stewart-Haas Racing – са безпроблемни през този сезон, което вече създаде известно голямо разделение между претендентите и останалата част от полето. Първите 11 състезания могат да бъдат само предварителен преглед на това, което предстои в сезон, който продължава до ноември.

„Мисля, че започнахме добре, Хендрик и ние“, каза Гибс. „Това е много конкурентно. Мисля, че това ще видим, докато вървим напред.“

Хамлин се забавляваше малко след състезанието, когато посочи към пилона за отбелязване на точки в Доувър със своите 11 на първо място и публикува снимка в социалните медии с надпис „пилонът работи“. Хамлин троли Таладега и Тексас, след като пистите премахнаха точковите пилони в движения, които обидиха традиционалистите на НАСКАР.

При последната проверка Phoenix Raceway, мястото на състезанието за шампионата на НАСКАР, все още имаше точков пилон.

Спечелването на тази титла със сигурност би било хубаво. Да завърша сезона с още няколко победи, за да го издигна по-високо в списъка с кариери, може би е още по-добре.

„Това е моята лична цел, в кариерата си искам да стигна до число, което ме поставя добре вътре че топ 10 на победителите в състезанието“, каза той. „Мисля, че това ще говори само за себе си и за резюмето.“