Дени Хамлин задържа Ларсън със закъснение, за да спечели състезанието за Купата на НАСКАР на Dover Motor Speedway
AP News | 2024-04-28 | 00:08:19

ДОВЪР, Дел. (AP) — Дени Хамлин задържа тежко зареждащия Кайл Ларсън във финалните, вълнуващи обиколки и се движи през задръстен трафик да спечели състезанието за Купата на НАСКАР с около четвърт от секундата в неделя на Dover Motor Speedway.

Третата победа на Хамлин за сезона изравни Уилям Байрън с най-много този сезон в серията. Хамлин спечели и своята 54-та победа за Купата в кариерата, всички с Joe Gibbs Racing. Той е наравно с Лий Пети за 12-то място в списъка за купата в кариерата.

„Това е просто фантастично“, каза Хамлин. „Не можех да държа каската на Лий Пети.“

Ларсън завърши втори и щипеше бронята на Хамлин през повечето от последните 25 обиколки и изглеждаше на ръба да задмине Toyota. Chevrolet номер 5 на Ларсън просто не успя да сключи сделката на миля бетонна писта. Хамлин пое лидерството след рестарт с около 79 оставащи обиколки и никога не го изпусна, многократно затваряйки Ларсън в горната част на пистата.

„Просто не можех да направя нищо“, каза Ларсън. „Нищо не можеше да генерира достатъчно скорост, за да се приближи достатъчно, за да направи каквото и да било.“

Хамлин беше силно освиркван, когато грабна карирания флаг – освирквания по-силни от обикновено на пистата поради голямата тълпа. Той водеше 136 от 400-те обиколки.

След дъждове, налагащи състезания в понеделник всяка от последните две години, слънцето изгря в неделя – както и феновете. Трибуните бяха пълни и пистата се доближи до капацитета си от 54 000 места. Въпреки че пистите на NASCAR не публикуват данни за посещаемостта, тълпата беше най-голямата в Дувър отпреди пандемията.

Мартин Труекс-младши, Кайл Буш и Чейс Елиът завършиха челната петица.

ГОЛЕМИЯТ

Имаше катастрофа с няколко коли с оставащи 71 обиколки в състезанието, което победи Кристофър Бел, Бъба Уолъс и Уилям Байрон.

Излизайки от рестартиране, Зейн Смит се качи в задната лява част на тойотата на Уолъс, което го изпрати в задръстване и в Байрън и Бел. Уолъс беше 11-ти по време на катастрофата. Бел беше 16-и, а Байрон 18-и.

ALL-STAR SUB

Кевин Харвик, шампионът на NASCAR за 2014 г., който се пенсионира в края на миналия сезон, ще кара Chevrolet номер 5 на мястото на Кайл Ларсън в тренировките и ще се класира за NASCAR All -Звездно състезание.

Ларсън ще остане в Индианаполис на 17 май, за да тренира за Индианаполис 500, вместо да пътува до писта North Wilkesboro, за да тренира и да се класира за състезанието на всички звезди на NASCAR. Той ще стане петият пилот в историята, който се опитва да завърши „The Double“ и да пробяга 1100 мили за един ден, започвайки с Индианаполис 500 в автомобил Indy и след това лети до Шарлот, за да кара в Coca-Cola 600, най-дългото състезание на NASCAR на годината.

Kansas Speedway, където Дени Хамлин е защитаващият победител в състезанието.