Дерик Уайт вкарва 38, Селтикс топ Хийт 102-88, за да поведе с 3-1 в източната плейофна серия
AP News | 2024-04-30 | 04:16:18

МАЯМИ (AP) — Дерик Уайт вкара рекорд в кариерата си 38 точки, Джейсън Тейтъм добави 20 точки и 10 борби , а Бостън Селтикс победиха Маями Хийт със 102-88 в понеделник вечерта, за да поведат с 3-1 в серията от първия кръг на Източната конференция.

Джейлън Браун вкара 17 точки, а Джру Холидей имаше 11 за топ поставените Селтикс, които загубиха Кристапс Порзингис през първото полувреме заради, според отбора, нараняване на десния прасец. Бостън спечели Маями за шести пореден път и се подобри до 14-3 в последните си 17 мача на домашния паркет на Хийт.

Бам Адебайо завърши с 25 точки, 17 борби и пет асистенции за Маями, който имаше разпродадена публика – включително Лионел Меси – но игра отново без контузени титуляри Джими Бътлър (коляно) и Тери Розиър (шия). Хийт успяха да вкарат само 84 точки в игра 3 и отново се затрудниха в атака в игра 4. Тайлър Херо вкара 19 точки, а Кейлъб Мартин имаше 18 за осмия поставен Хийт.

Селтикс могат да преминат към втория кръг в сряда, когато са домакини на мач 5. Победителят Бостън-Маями ще срещне победителя Кливланд-Орландо на полуфиналите на Изток; че серията Cavaliers-Magic няма да приключи поне до петък.

Но Селтикс сега имат притеснения за нараняване, като Порзингис вдигна фланелката си върху лицето си от раздразнение, след като се нарани късно през първото полувреме. И при оставащи 5:04 часа драмата отново се засили, когато Тейтъм се опита да стреля с тройка след отсъден фаул. Адебайо защити играта с мъртва топка, а Тейтъм претърколи левия си глезен – но остана в играта – след като Адебайо влезе в зоната му за приземяване. Реферите отсъдиха грубо-1 на Адебайо и техническа на Ал Хорфорд.

Добрата новина за Бостън: Историята казва, че тази серия е почти приключила.

Това е 29-ият път, когато отбор на Бостън повежда с 3-1 в най-добра от седемте серии. Селтикс спечелиха всичките 28 от предишните серии, включително седем пъти във финалите на НБА и серия от първия кръг срещу Маями през 2010 г. - последните мачове, които Хийт изиграха, преди да привлекат ЛеБрон Джеймс и Крис Бош в Южна Флорида и да формират суперотбор около Дуейн Уейд.

Маями просто не можа да се справи с това. Уайт имаше 16 точки през първата четвърт, когато Селтикс поведе с 34-24. И без значение какво правеха Хийт в защита, атаката не можеше да навакса пропуски.

Помислете: Селтикс имаха 34 точки след 12 минути и на Хийт бяха необходими почти 23 минути — почти цялата първо полувреме — за да достигне границата от 34 точки. Маями имаше само 59 точки през трите четвърти, съответствайки на най-ниското ниво за сезона в мач 1 от тази серия срещу Бостън.